جمعه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

مهارت های زندگی

"رضایت از زندگی " (۴)

::> ولایت آنلاین، گروه خانواده <::
اگر ما معنای زندگی را درک نمائیم هرگز خویشتن خویش را در چالش و جدل و ناملایمات زندگی درگیر نمی کنیم.

بسم الله الرّحمن الرّحیم 

 


"رضایت از زندگی " (4) :

براستی چرا ما در زندگی گاها شرح صدر نداریم و دریا دل نیستیم و برای هر حرفی پاسخی داریم؟ چرا هنر سکوت کردن نداریم؟ بیخبر از این که این ناملایمات حد سقف و نقطه پایان ندارند و اگر ما معنای زندگی را درک نمائیم هرگز خویشتن خویش را در چالش و جدل و ناملایمات زندگی درگیر نمی کنیم.
... و با درک درست معنای زندگی در می یابیم که قرار نیست ما در هر مسئله ای اظهار نظر نمائیم و سر مسائل دنیایی حرص و ولع داشته باشیم. قرار نیست دیگران را قضاوت کنیم و آرامش خود را به خاطر مسائل پیش پا افتاده دنیایی به هم بریزیم. لذا تنها چیزی که در این هیاهو و جنجال ها ذهن و روحمان را آرام می نماید درک درست مفهوم زندگیست. اینجاست که بخاطر رضای خدا خیلی چیزها را نادیده می گیریم خیلی مواقع به جای جر و بحثهای بیهوده سکوت می نمائیم. خیلی چیزها را نمی بینیم خیلی چیزها را نمی شنویم به طور کلی وارد خیلی از مسائل نخواهیم شد و آرام هستیم زیرا رضایت خداوند بزرگترین سرمایه زندگی ماست.
نکته بعدی بحث روزی زندگیست. خداوند در روزی دادن قوانینی دارد و در بحث روزی رسانی مهربان خالقمان به همه بندگان خویش لطف و کرامت دارد. زیرا خداوند نسبت به همه بندگان خویش بدون استثنا رحمن است. رحمت خدا مشول همه است ولو آن انسان کفر پیشه.
خداوند با نگاه رحمانیت خویش به همه یک جور نظر می فرماید بدین معنا که به همه روزی عنایت می فرماید منتها کمیت این روزی ها متفاوت خواهد بود. نکته مهم در اینجا این است که روزی فقط  و فقط در مال و منال و دارایی خلاصه نمی شود بلکه شامل سلامتی، امنیت، آرامش، فرزند، همسر " دل خوش و... را شامل می شود.
قاعده روزی خدا قوانینی دارد گاهی بی حساب می بخشد گاهی روزی ما تنگ می گردد. و از رازهای موفقیت صدقه دادن حتی در زمان سختی و فشار است و صدقه دادن الزاما صدقه زیاد و فراوان نیست. حتی اگر یک سکه باشد. اینجاست که گشایش در رزق حاصل می گردد زیرا این وعده خالق صادق الوعد ماست که بصدقه دادن باعث  گشایش در رزق می گردد. و وظیفه ما اعتماد به وعده الهیست.
از قوانین روزی خدا باید به نکته ای دیگر نیز توجه داشته باشیم و آن این است که صدقه دادن باعث فقر نیست و اینکه دنیا مزرعه آخرت است.
ادامه دارد ...


به قلم مدیر هیئت بی بی رقیه(س) خرم آباد، سیده طاهره حسینی خرم آبادی


تاریخ ارسال مطلب: ۸:۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۳
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه