دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹

رجب ماه ولایت و استغفار
اخلاق و تربیت

رجب ماه ولایت و استغفار

::> ولایت آنلاین، گروه اخلاق و عرفان <::
رضایت اهل بیت علیهم السلام، راه قبولی استغفار و توبه از نگاه امام هادی علیه السلام است.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

رجب ماه ولایت و استغفار:

رضایت اهل بیت علیهم السلام، راه قبولی استغفار و توبه از نگاه امام هادی علیه السلام است.

ماه رجب به عنوان ماه ولایت و همچنین ماه استغفار یک امر اتفاقی و تصادفی نیست بلکه برنامه نویس آن خداوند متعال است که مسیر انابه و تمسک به سوی خود را تمسک به پیشگاه اهل بیت علیهم السلام قرار داده است.

تعابیر مختلفی از ماه رجب در زبان روایات وجود دارد. تعابیری بزرگ همسان ماه خدا، ماه رحمت، ماه ولایت و ماه استغفار. ماه رجب طلیعه ایست برای دو ماه بزرگ بعد از خود، یعنی ماه شعبان که ماه پیامبر است و ماه رمضان که نام شهر الله را از آن خود کرده است و هر سه ماه ظهور کرده تا روح انسان در بهترین شب یعنی شب قدر، با کمال انسانیت و انسان کامل همسو شود و محلی برای نزول ملائکه آسمانی گردد و نهایتاً سوار بر بال فرشتگان شود و به سوی وصال یار شتابان پرواز کند. ماه رجب طلیعه بسیار نورانی است و از رسول خدا صلى اللّه علیه و آله روایت شده که خداوند متعال، در آسمان هفتم، فرشته اى گماشته است که چون ماه رجب فرا رسد، آن فرشته، هر شبِ آن ماه را تا صبح، ندا مى دهد: «خوشا بر ذاکران، خوشا بر طاعت کنندگان». خداوند متعال نیز مى فرماید: «من، همنشین کسى هستم که با من، همنشین باشد و مطیع کسى هستم که اطاعتم کند و آمرزنده کسى هستم که از من، آمرزش بخواهد. ماه، ماه من است و بنده، بنده من و رحمت، رحمت من. هر که مرا در این ماه بخوانَد، پاسخش مى گویم و هر که از من چیزى بخواهد، عطایش مى کنم و هر که از من هدایت جوید، راهنمایش باشم. این ماه را رشته اى بین خودم و بندگانم قرار داده ام. هر کس به این رشته ریسمان چنگ زند، به من مى رسد».[1]

در حدیثی زیبا امام کاظم علیه السلام درباره فضایل ماه رجب می فرماید: «رَجَبٌ نَهرٌ فِی الجَنَّةِ، أَشَدُّ بَیاضا مِنَ اللَّبَنِ وَأَحلَى مِنَ العَسَلِ؛ [2] رجب رودی در بهشت است که سفیدتر از شیر و شیرین تر از عسل است.» اگر بخواهیم بر سر این رود در بهشت بنشینیم و از محضر ائمه علیه السلام بهره ببریم و همسایه آنان در بهشت شویم و در مقام رضای الهی قرار بگیریم راه آن تمسک به ولایت اهل بیت علیهم السلام و طلب غفران از آنان و بدست آوردن رضایت معصومین سلام الله علیهم است.
خداوند متعال درب ورود به درگاه غفران خودش را در این ماه باز کرده و آن را ماه استغفار نام نهاده است و در بطن آن ولایت و ولادت مولی الموحدین امیرالمؤمنین علیه السلام وجود دارد و ماه رجب به خاطر ولایت در درونش به خود می بالد. این ساختار الهی که برای ماه رجب رقم خورده و مسیر انابه و غفران و توبه و استغفار را ملازم با ولایت اولیاء الهی قرار داده است پیامی بلند دارد که اگر بخواهید مشمول غفران الهی در پیشگاه الهی گردید راه آن پرورش محبت اهل بیت علیهم السلام در دلهاست که باعث نورانیت صفای باطن و از رفتن الودگی های درون قلب انسان است. خدمت به اهل بیت علیهم السلام و قدم در جای پای آنان گذاشتن، رضایت قلب ولی خدا را در پی دارد که خداوند متعال رضایت خودش را منوط به رضایت او می داند چنانکه امام هادی علیه السلام در زیارت جامعه کبیره، که بزرگترین شناسنامه معرفتی اهل بیت علیهم السلام هست می فرماید: «یا وَلِیَّ اللّهِ! إنّ بَیْنى وَ بَیْنَ اللّهِ عز و جل ذُنُوبا لا یَأْتى عَلَیْها إلّا رِضاکُمْ، فَبِحَقِّ مَنِ ائْتَمَنَکُمْ عَلى سِرِّهِ وَ اسْتَرْعاکُمْ أمْرَ خَلْقِهِ وَ قَرَنَ طاعَتِکُمْ بِطاعَتِهِ لَمَّا اسْتَوْهَبْتُمْ ذُنُوبى وَ کُنْتُمْ شُفَعائى؛ [3] اى ولىّ خدا! بى گمان، میان من و خداوند عزّ و جلّ، گناهانى است که جز رضایت شما، آنها را محو نمى کند. پس به حقّ آن که شما را رازدار خود کرده و سرپرستى کارِ آفریدگانش را به شما واگذاشته و فرمان بردارى از شما را با اطاعت خود، همراه کرده، بخشش گناهانم را از او بخواهید و شفیعان من باشید». اهل بیت علیهم السلام آب حیات زندگی در این دنیا و باطن و ظاهر بهشت در آخرت هستند. اگر بخواهیم سیاهی های دل را بزدائیم و مقرّب درگاه الهی قرار بگیریم مسیر آن تقرب به اهل بیت علیهم السلام است. 


پیوندها:
[1] الإقبال : جلد ۳ صفحه ۱۷۴
[2]من لا یحضره الفقیه / ترجمه بلاغی و غفاری؛  جلد ۲  صفحه ۴۱۲.
[3]مفاتیح الجنان، زیارت جامعه کبیره.


منبع: اندیشه برتر

توسط: اکبری


تاریخ ارسال مطلب: ۸:۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۳۰
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه