دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹
کد مطلب: ۹۷۹۷

 ویژگی‌ها/ دوستان شهید
زندگینامه شهداء

 ویژگی‌ها/ دوستان شهید

::> ولایت آنلاین، گروه شهدا < ::
خداوند در آیه ۱۳ سوره احقاف می ‌فرمایند:  بدرستی کسانی که بگویند به پروردگار ایمان آوردیم و استقامت داشته باشند پس برای آن‌ها هیچ ترس و اندوهی نیست.

بسم ‌الله ‌الرّحمن ‌الرّحیم 

زندگی‌ نامه و خاطرات عارف شهید احمدعلی نیری:

 ویژگی‌ها/ دوستان شهید:

 ما در معارف اسلامی خودمان داریم که راه های رسیدن به خدا به تعداد انسان‌ ها فراوان است و انسان با توجه به صفات و استعدادهای خاص خود که منحصر به ‌فرد است.
 راه به سوی خدا را با سرعت و دقت بیشتر می‌ تواند طی کند. به این صفات منحصر به ‌فرد اصطلاحاً کلید شخصیت می گویند.
 که با شکوفایی این صفات و پیدا کردن کلید شخصیت قفل جان آدمی باز می شود و بسوی خدای خود پرواز می کند کلید شخصیت احمد آقا بعد از گذشت سه دهه که از زندگی او می ‌گذرد قابل ‌تحلیل است.
 بسیاری از دوستان بعد از شنیدن خاطرات ایشان علاقه‌مند شنیدن ویژگی‌ های شخصیتی این بنده مخلص خدا شدن به آن‌ها باید عرض کنیم که:
 اولاً احمد آقا بسیار انسان کتومی می ‌بود یعنی از حالات درونی خود چیزی نمی‌ گفت او که در درجات بالای عرفان و معرفت قرار داشت مانند ساده ‌ترین مردم رفتار می ‌کرد. تا هیچ ‌کس از درون او مطلع نشود.
 راز مطلب در اینجاست انسانی که شور خدا در سر دارد تمام حالات و دریافت‌ های درونی خود را می‌ پوشاند ولی خداوند مهر او را و عظمت او را در دل‌ ها قرار می دهد.
 خیلی‌ ها از احمد آقا چیز خاصی نمی ‌دیدند همان نماز و اخلاق خوب و تواضع و... بود اما عاشقش بودند ایشان قلب‌ ها را فتح کرده بود و به دیگران یاد داده بود که می ‌توان در جریان عادی زندگی قرار داشت و مثل دیگران و در میان مردم زندگی کرد، اما با خدا بود!
 احمد آقا برخی از داشته ‌های درونی خود را روی کاغذ می ‌آورد تا یادگار بماند و به تعدادی از دوستان رازدار خود بیان می‌ کرد تا شاید آن‌ها هم حرکتی کنند.
 گاهی اوقات که پاره ‌ای از عنایات الهی را برای دوستان خود خاص خود می‌ گفت بلافاصله تأکید می‌کرد تا زنده ‌ام برای کسی نگویید یعنی معلوم است که این احمد آقا از گفته‌ های خود چیزی نمی‌ خواهد! جز رشد دیگران می ‌خواست راه سفر به سوی خدا برای دوستان ناممکن جلوه نکند.
 و دیگران به خاطر سختی‌ های راه و زمان ناامید نشوند و بدانند که راه رسیدن به محبوب همیشه باز است.
 ویژگی‌های دیگر و همت بالا و پشتکار در مسیر خدا بود.
او یک ‌بار به ندای توحیدی لبیک گفت و تا آخر عمر در این راه استقامت کرد.
 خداوند در آیه ۱۳ سوره احقاف می ‌فرمایند:
 بدرستی کسانی که بگویند به پروردگار ایمان آوردیم و استقامت داشته باشند پس برای آن‌ها هیچ ترس و اندوهی نیست.

 ایمان احمد آقا مقطعی نبود وقتی تصمیم می ‌گرفت مردانه همت می‌کرد و کار را به سرانجام می‌رساند نمونه این فعالیت در نماز جمعه بچه‌ ها و برگزاری دعای ندبه و... قابل ‌مشاهده است.
 و در کارهای مسجد خالصانه برای خدا زحمت کشید و با همتی وصف ناشدنی تلاش کرد از دیگر ویژگی ‌هایشان سیره علمی و مطالعاتی ایشان بود احمد آقا با نظم خاصی مشغول مطالعه می ‌شد و هیچ‌ گاه از مطالعه غافل نشد به یکی از دوستان گفته بود من حداقل روزی یک ساعت برنامه مطالعه جانبی دارم.
 احمد آقا مخاطب ‌شناسی را سرلوحه کارهای خودش در مسجد قرار داده بود او در کنار بچه‌ های کوچک‌ تر مانند خود آن ‌ها می شد در مواجه با بچه‌های شلوغ و مشکل ‌ساز بسیار صبور بود و...

بیشترین و بارزترین صفت ایشان ادب و مهربانی و تواضع بود هیچ ‌کس از احمد آقا بی‌ادبی ندیده بود احترام و تواضع و مهربانی شان زبانزد بچه‌های مسجد بود ایشان هم بچه‌ ها را مؤدبانه صدا می ‌کرد هیچ ‌کس در حضور او کوچک نمی ‌شد.
 ممکن نبود با کسی بخصوص نوجوانان با خشونت برخورد کند بزرگ‌ ترین عامل جذب ایشان ادب و مهربانی شان بود.
 ایشان در مقابل همه تازه ‌واردها از جا بلند می ‌شد و احترام می‌ کرد برای تشویق بچه‌ ها به آن‌ ها هدیه می ‌داد که بیشتر هدایای ایشان کتاب بود.
 هرگز ندیدم که در امور معنوی و دینی کسی را مجبور کند بلکه آن قدر عاشقانه از زیبایی‌ های اعمال دینی می ‌گفت تا همه به گفته ‌ها رفتار کنند اگر موضوع خنده‌ داری گفته می ‌شد، مانند همه می‌ خندید و...
اما در مقابل معصیت و گناه واکنش نشان می ‌داد همه می‌ دانستند که اگر در مقابل احمدآقا غیبت کسی را انجام دهند با آن‌ ها برخورد خواهد کرد.
 در کنار این موارد باید ادب در مقابل قرآن و اهل ‌بیت را اضافه کرد احمد آقا بسیار اهل توسل بود درباره قرآن هم هر روز خواندن با دقت قرآن را فراموش نمی‌ کرد ایشان در وصیت‌ نامه خود نیز به قرآن بسیار سفارش کرده بود.
 این صفات وقتی در کنار هم قرار می‌ گیرند چهره زیبا و معصوم احمدآقا را به نمایش می‌ گذارد، جوانی که مطیع حضرت حق بود و در کنار ما به سادگی زندگی کرد.


نام کتاب. عارفانه

 نویسنده کتاب. گروه فرهنگی شهید ابراهیم هادی


 نویسنده مطلب. سمیه شریفی


تاریخ ارسال مطلب: ۸:۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۶
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه