جمعه ۱ مرداد ۱۴۰۰
کد مطلب: ۹۷۶۴

 دفاع از قاتلین امام علی علیه‌السلام (پاسخ به شبهات)
فرق ضاله

 دفاع از قاتلین امام علی علیه‌السلام (پاسخ به شبهات)

::> ولایت آنلاین، گروه عقاید < ::
 ابن تیمیه می‌ گوید: آن کسی که علی را کشت؛  نماز به جای می‌ آورد؛ و روزه می ‌گرفت؛ و قرائت قرآن می ‌کرد علی را به اعتقاد این‌ که خدا و رسولش کشتن او را دوست دارند؛ به قتل رسانید. و درجایی دیگر ابن ملجم را از عابدترین مردم معرفی کرده است.

بسم ‌الله ‌الرّحمن‌ الرّحیم دفاع از قاتلین امام علی علیه ‌السلام:

سعد بن عباده می گوید: علی علیه ‌السلام به من فرمود: به من دستور داده شده تا با ناکثین و قاسطین و مارقین بجنگم 
۲-  انس بن مالک از پدرش از امام علی علیه ‌السلام نقل کرده که فرمود: من مأمور شدم با سه دسته بجنگم ناکثین قاسطین مارقین 
 ۳-  عبدالله بن مسعود می ‌گوید: رسول خدا(ص) از حجره خود خارج شد و به طرف منزل ام‌ سلمه رفت علی علیه‌ السلام آمد؛ رسول خدا فرمود: ای ام سلمه به خدا سوگند این شخص بعد از من با ناکثین و قاسطین و مارقین خواهد جنگید.
۴-  ابورافع می ‌گوید: همانا رسول خدا(ص) به علی علیه‌ السلام فرمود: زود است که بین تو و بین عایشه امری اتفاقی افتد؛ حضرت عرض کرد: من من ای رسول خدا؟  پیامبر(ص) فرمود:  آری؛  باز حضرت عرض کرد؛ من؟  پیامبر فرمود: آری حضرت عرض کرد؛ ای رسول خدا؟ من شقی ‌ترین آن‌ ها هستم!  پیامبر(ص) فرمود: هرگز! ولی هنگامی که چنین اتفاقی افتاد و عایشه را مامنش بازگرداند.
 ۵-  ابن ابی الحدید می ‌گوید: از پیامبر(ص) ثابت شده که خطاب به علی(ع) فرمود:  تو بعد از من با ناکثین و قاسطین و مارقین قتال خواهی کرد.


می ‌دانیم که مقصود از ناکثین عهد شکنان یعنی اصحاب جمل و عایشه هستند؛ و مقصود از قاسطین؛ ظالمان یعنی؛ همان اصحاب صفین و پیروان معاویه می باشد. و مقصود از مارقین؛ خارج شوندگان از دین همان؛  خوارج و اصحاب نهروان است.


 دفاع از ابن ملجم:
 ابن تیمیه می‌ گوید: آن کسی که علی را کشت؛  نماز به جای می‌ آورد؛ و روزه می ‌گرفت؛ و قرائت قرآن می ‌کرد علی را به اعتقاد این‌ که خدا و رسولش کشتن او را دوست دارند؛ به قتل رسانید.
و درجایی دیگر ابن ملجم را از عابدترین مردم معرفی کرده است.


 پاسخ: سخن ابن تیمیه در حالی است رسول خدا(ص) در حدیث صحیح و سند؛ ابن ‌ملجم را با تأویل (اشقی الناس) شقی ‌ترین مردم توصیف کرده است. همانگونه که قرآن همین تعبیر را درباره قاتل شتر صالح در میان قوم ثمود به کار برده است.
 این مضمون را ابن ابی حاتم؛ ابن مردویه؛ بغوی؛ ابونعیم؛ طبرانی؛ و سیوطی از این افراد در (درّ المنثور) در ذیل آیه شریفه (اِذِ انبَعَثَ اَشقاها) ابن البر و ابن‌ اثیر در ترجمه امام علی(ع) از کتاب( الاستیعاب) و در (اسد الغایه) و طحاوی (مشکل الاثار)و دیگران درباره ابن ملجم نقل کرده است.


  دفاع از بنی امیه: 
ابن تیمیه از بنی امیه بسیار دفاع کرده و آنان را مدح نموده است؛ او می گوید: همانا بنی‌ امیه متولی جمیع اراضی اسلام شدند و دولت در زمان آنان عزیز بود.
 او نیز می گوید: سنت قبل از دولت بنی‌عباس ظاهرتر بود تا دولت آنان...
 زیرا در دولت بنی‌ عباس بسیاری از شیعه و دیگران از اهل بدعت وارد شده بودند.
 او هم چنین در جایی دیگر نزول آیه و شجره ملعونه فی القرآن را در شأن بنی‌ امیه انکار کرد و این‌گونه تفسیرها از تحریفات شیعه در قرآن بر شمرده است.

پاسخ:  تفسیر شجره ملعونه به بنی‌ امیه از بسیاری از اهل سنت وارد شده است؛ از قبیل حاکم نیشابوری؛ خطیب بغدادی؛ فخر رازی؛ خازن؛ و سیوطی؛  بلکه طبق قول ابی الفداء این تفسیر مورد اجماع مفسرین است.
 چنان‌ که مطابق برخی از روایات پیامبر اکرم(ص) مروان و پدرش را به طور خصوص لعن کرده است.


شناخت وهابیت:
 یکی از فرقه‌ هایی که در مقابل اکثر مسلمین قرار گرفته و فرقه‌ ای موسوم به وهابیت است؛  این فرقه منسوب به مؤسس؛ آن محمد بن عبدالوهاب بن سلیمان نجدی است و کسی است که به ادعای احیای تولید و سلفی ‌گری همان عقاید و افکار عمومی را در شبه جزیره عربستان پیاده کرده؛ آل سعود نیز مجرای افکار آن‌ ها گشت؛ این فرقه از قرن دوازده تاکنون برجای مانده است؛ جا دارد درباره مؤسس و چگونگی گسترش آن بحث کنیم. 


شرح حال محمد بن عبدالوهاب:
محمدبن عبدالوهاب در سال ۱۱۱۱ هجری قمری متولد شد؛ و در سال ۱۲۰۶ هجری قمری؛ از دنیا رفت.
 دوران کودکی را در شهر خود عیینه در حجاز و به‌ ویژه نجد سپری کرد؛ بعد از مدتی وارد حوزه علمیه حنبلی شد و نزد علمای عیینه به فراگیری علوم پرداخت برای تکمیل دروس خود وارد مدینه منوره شد بعداز آن شروع به مسافرت به کشورهای اسلامی نبود.
 چهار سال در بصره؛ و پنج سال در بغداد؛ اقامت نمود و به ایران نیز مسافرت کرد در کردستان یک سال و در همدان دو سال ماند. آنگاه سفری به اصفهان و قم نمود و بعد از فراگیری فلسفه و تصوف به کشور خود اجازه بازگشت بعد از هشت ماه که در خانه خود اعتکاف نموده بود بیرون آمد.
 و دعوت خود را آغاز نمود.
 با پدرش به شهر حریمله هجرت کرد و تا وفات پدر در آن‌جا ما درحالی‌که پدرش از او راضی نبود.


در آن‌جا که محمد بن عبدالوهاب عقاید خرافی خود را که بر خلاف عامه مسلمانان بود؛ و درحقیقت همان عقاید ابن تیمیه بود منتشر می‌ساخت؛  بعد از فوت پدرش خواستند او را بکشند که به شهر خو  عیینه فرار کرد.
قرار شد امیر شاه؛ عثمان بن معمر؛ او را یاری کند تا بتواند افکار و عقایدش را در جزیرة العرب منتشر سازد و برای تأکید این میثاق امیر عیینه خواهرش جوهر را به نکاح محمد بن عبدالوهاب درآورد لکن این میثاق و ازدواج دوام نیاورد؛ به همین دلیل ترس این‌که امیر او را ترور کند؛ به درعیه شهر مسیلمه کذاب فرار کرد؛ از همان موقع که در عیینه بود به کمک امیر شهر در صدد اجرای عقاید و افکار خود درآمد؛ و قبر زیدبن خطاب را خراب نمود و این امر منجر به فتنه و آشوب شد.
 در درعیه نیز با محمد بن سعود جد آل سعود که امیران شهر بود ملاقات کرد قرار شد محمد بن سعود هم او را یاری کند و در عوض او نیز حکومتش را تایید نماید؛ محمدبن سعود نیز به جهت تجدید میثاق یکی از دختران خود را به نکاح او درآورد؛ اولین کار او این بود که حکم به کفر و شرک و ترور امیر عیینه؛ داد و سپس آل سعود را برای حمله به عیینه تشویق کرد در اثر آن حمله تعداد زیادی کشته خانه‌هایشان غارت و ویران شد؛  و به نوامیسشان هم تجاوز نمودند.
این ‌گونه بود که وهابیان حرکت خود را به اسم نصرت و یاری توحید و مهار به با بدعت و شرک و مظاهر آن شروع کرد؛ محمدبن عبدالوهاب همین مسلمانان را بدون استثنا تکفیر می ‌نمود؛ به اتهام این‌که آنان متوسل به پیامبر اسلام(ص) می‌ شوند و بر قبور اولیای خود گنبد و بارگاه می‌سازند و به قصد زیارت قبور سفر می ‌کند و از اولیا طلب شفاعت می کند؛پس از پیروزی بر عیینه به سرزمین ‌های دیگر لشکرکشی کرده و به بهانه گسترش توحید و نفی بدعت و شرک و مظاهر آن؛ از میان مسلمین به سرزمین نجد و اطراف آن؛ مثل یمن؛ حجاز؛ نواحی سوریه و عراق حمله ور شدند.


نام کتاب: سلفی گری(وهابیت) و پاسخ به شبهات

تالیف کتاب: علی اصغر رضوانی


نویسنده مطلب: مینا شریفی


تاریخ ارسال مطلب: ۸:۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۷
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه