دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹
کد مطلب: ۹۷۱۶

ادامه دفاع از مهدویت
مهدویت

ادامه دفاع از مهدویت

::> ولایت آنلاین، گروه عقاید < ::
 شیخ ناصرالدین آلبانی:  همان عقیده به خروج مهدی عقیده‌ ای است ثابت و متواتر از پیامبر اکرم(ص) که ایمان به آن واجب است زیرا این عقیده از امور غیب است که ایمان به آن در قرآن کریم است؛  صفات پرهیزکاران شمرده شده‌ است.  

بسم‌ الله‌ الرّحمن ‌الرّحیم

ادامه دفاع از مهدویت:

 شیخ ناصرالدین آلبانی:

 همان عقیده به خروج مهدی عقیده‌ ای است ثابت و متواتر از پیامبر اکرم(ص) که ایمان به آن واجب است زیرا این عقیده از امور غیب است که ایمان به آن در قرآن کریم است؛  صفات پرهیزکاران شمرده شده‌ است  

شهید سید محمدباقر صدر:
  به راستی اعتقاد به حضرت مهدی(عج) به‌عنوان پیشوای منتظر برای تغییر و تبدیل جهان به جهانی بهتر از احادیث پیامبر اعظم(ص) بطور عموم و بویژه در روایات اهل‌ بیت(ع) آمده است.
 در روایات فراوان به حدی بر این مسئله تاکید شده که جای شکی را برای انسان باقی نمی‌ گذارد و تنها از طریق برادران اهل سنت حدود چهارصد روایت از پیامبر(ص) درباره مهدی(عج) احصا و شمارش شده است؛ همان گونه که مجموع روایات مهدویت که از طریق شیعه و سنی رسیده و شمارش شده بیش از شش هزار روایت برآورده شده است؛ و این رقم بزرگی است که در برابر در بسیاری از قضایای اسلامی بدیهی برای آن نظیری نیست؛  قضایایی که معمولاً مسلمانان در آن تردید نمی ‌کنند.


روایات صحیح از السند: 
 اهل سنت از آنجا که موضوع؛  ظهور مهدی موعود را از جمله خبرهایی می‌ دانند که پیامبر(ص)  به آن بشارت داده؛  لذا از این جهت در صورتی‌ که ولو یک روایت صحیح در این زمینه وجود داشته باشد؛ اعتقاد ایمان به آن را واجب می ‌داند.
 عمود بن عبدالله توییجری می گوید: هر چه به طریق صحیح از پیامبر اکرم(ص) رسیده؛ و حضرت به آن خیر داده ایمان به آن بر هر مسلمانی واجب است؛  زیرا در راستای اعتراف و شهادت به رسالات او است.
 خداوند متعال می‌ فرماید: «و من ینطق عن الهوی ان هو الا وحی یوحی» احمد بن حنبل گفته:  است هر آنچه از پیامبر به سند صحیح به اثبات رسیده به آن اقرار و اعتراف می ‌کنیم و اگر چنین نکنیم امر را بر خدا رّد نموده‌ایم؛  خداوند متعال می‌فرماید:( ما اتاکم الرسول فخذوه و ما نهاکم عنه فانتهوا) موفق ابومحمد مقدسی نیز در کتاب اعتقاد گفته است واجب است ایمان به هر چه که رسول خدا (ص) به آن خبر داده و خبر صحیح بر آن دلالت دارد.


او در جایی دیگر می گوید؛ در وجوب ایمان به خبرهای غیبی تواتر شرط نیست؛  همانگونه که برخی از اهل بدعت‌ ها و متابعینشان چنین گمان کرده اند:  بلکه هر خبر غیبی که به سند صحیح از رسول خدا(ص) ثابت شده؛  ایمان به آن واجب است خواه آن خبر متواتر باشد؛  یا واحد و این قول اهل سنت و جماعت است. آنگاه برای اثبات مدعای خود به آیه نباء تمسّک می کند.
 دکتر محمد احمد اسماعیل مقدم می گوید:  هر حدیثی به طور صحیح از رسول خدا(ص) رسیده ایمان به آن بر هر مسلمانی واجب است و این از لوازم شهادت به نبوت و رسالت پیامبر اسلام است.
 رسول خدا(ص) فرمود: امر شده ‌ام که با مردم قتال کنم تا شهادت به لااله‌الاالله داده و به من و آنچه را که آوردم ایمان آورد اگر چنین کنند خون‌ها و اموالشان از ناحیه من محفوظ بوده و حسابشان بر خداوند است. شافعی می گوید: هرگاه ثقه ای از ثقه ای  خبری از رسول خدا(ص) نقل کرد: آن خبر ثابت است و هرگز حدیثی را نباید از رسول خدا ترک کرد مگر در صورتی که برای آن مخالفی وجود داشته باشد و نیز از احمد بن حنبل نقل شده؛ که گفت: هرگز حدیث رسول خدا(ص) را رد کند بر لبه پرتگاه هلاکت قرار خواهد گرفت.


بر بهاری می گوید: هرگاه شنیدی شخصی در اخبار طعن می ‌زند؛ و آن ‌ها را قبول نمی‌ کنند؛ یا چیزی از اخبار پیامبر را انکار می کند؛ او را در اسلامش متهم ساز زیرا او کسی است که در مذهب و گفتار پست است.
 در رابطه با احادیث صحیح السند؛  درباره حضرت مهدی(عج) و ظهور و روایات فراوانی وجود دارد؛ که در کتاب‌ های اهل سنت به چشم می‌ خورد از میان آن‌ ها روایت انبوه تعداد بسیاری را دکتر عبدالعلیم عبدالعظیم بستوی در کتاب خود نقل کرده؛ و هرکدام را با طرق  مختلف آورده و بررسی سندی نموده‌ است؛ و در آخر به درایه آن‌ها پرداخته و هرکدام را به نحوی تصحیح نموده‌ است.


 راویان احادیث ظهور حضرت مهدی (عج):
 در مصادر حدیثی اهل سنت از ده‌ ها نفر از صحابه احادیث مهدویت نقل شده است؛  اینک به اسامی برخی از آن‌ها اشاره می‌ کنیم:
 ۱- امام امیرالمؤمنین علی علیه ‌السلام
 ۲-  ابو امامه باهلی؛ صّدی بن عجلان
۳- ابو ایوب انصاری
 ۴-  ابوسعید خدری
 ۵-  ابو سلمی
۶- ابولطفیل  عامر بن واثله
 ۷- ابولیلی
8- ابو وائل
۹- ابوهریره
۱۰- تمیم الد
 ۱۱-  ثوبان مولی رسول الله
 ۱۲- جابر بن سمره
 ۱۳-  جابربن‌عبدالله انصاری
 ۱۴-  جابربن‌ عبدالله صدفی 
۱۵-  امام حسن بن علی(ع)
۱۶-  امام حسین‌بن‌علی(ع)
 ۱۷-سلمان فارسی
 ۱۸-  طلحه بن عبیدالله
 ۱۹-  عباس بن عبدالمطلب
 ۲۰- عبدالرحمان بن عوفنام کتاب: دفاع از مهدویت

تالیف کتاب: علی اصغر رضوانی


نویسنده مطلب:  شریفی


تاریخ ارسال مطلب: ۸:۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه