سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹
کد مطلب: ۸۲۶۷

انبیا و زیارت زمین کربلا
تفسیر کربلا

انبیا و زیارت زمین کربلا

::> ولایت آنلاین، گروه ثقلین < ::
انبیای الهی هم به برکت اینکه زمین کربلا مدفن حضرت اباعبدالله علیه‌ السلام می ‌شود. آنجا را زیارت کردند و به جهت موافقت با امام حسین علیه‌ السلام در آنجا خون از بدنشان جاری شده است و مأمور بودند که به خاطر مصیبت‌ های امام حسین علیه‌ السلام گریه کنند و گریه هم کردند که در این زمینه روایات فراوان است.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

انبیا و زیارت زمین کربلا:

انبیای الهی هم به برکت اینکه زمین کربلا مدفن حضرت اباعبدالله علیه‌ السلام می ‌شود. آنجا را زیارت کردند و به جهت موافقت با امام حسین علیه‌ السلام در آنجا خون از بدنشان جاری شده است و مأمور بودند که به خاطر مصیبت‌ های امام حسین علیه‌ السلام گریه کنند و گریه هم کردند که در این زمینه روایات فراوان است.

روایت شده ‌است که حضرت آدم علیه السلام وقتی در زمین سیر می‌ کرد تا رسید به زمین کربلا غمگین شد، وقتی به محله شهادت امام حسین علیه‌ السلام رسید پایش لغزید و بر زمین افتاد و خون از پایش جاری شد سر به آسمان بلند کرده و عرض کرد: خدایا! آیا گناهی از من سرزده؟! وحی آمد که فرزندت حسین در این مکان به شهادت می‌ رسد و این خون به جهت موافقت با خون حسین علیه السلام است. آدم گفت: آیا حسین نبی است؟ خطاب آمد:نه، او سبط محمد صلی الله علیه السلام است. آدم گفت: قاتل حسین کیست؟ وحی آمد: یزید که ملعون اهل آسمان ‌ها و زمین.

حضرت نوح علیه السلام وقتی با کشتی سفر می ‌کرد به زمین کربلا که رسید دریا طوفانی شد و نوح از غرق شدن ترسید، پس علت را از خدا پرسید، جبرئیل نازل شد و فرمود: در این محل حسین علیه‌ السلام فرزند زاده محمد صلی الله علیه و آله خاتم الانبیا کشته می‌شود. بعد نوح سوال کرد که قاتل حسین علیه السلام کیست؟ جبرئیل فرمود: قاتل او لعین هفت زمین و هفت آسمان است. نوح چهار مرتبه بر او لعنت فرستاد تا اینکه کشتی آرام گرفت.

وقتی حضرت ابراهیم علیه السلام از کربلا عبور کرد پای اسبش لغزید و روی زمین افتاد. سرش شکست و خون جاری شد عرض کرد: خدایا! چه گناهی از من سرزد این‌ گونه مبتلا شدم؟! جبرئیل نازل شد و فرمود: در این زمین زاده رسول خدا خاتم انبیاء کشته می ‌شود و خون تو به جهت موافقت با آن عزیز است.

وقتی ‌که حضرت اسماعیل علیه السلام گوسفندان خود را به کنار فرات برده بود، چوپان به او گفت که چند روز از گوسفندان آب نمی ‌آشامند! اسماعیل سبب و علت را از خدا پرسید. جبرئیل نازل شد و گفت: ای اسماعیل! از گوسفندان خودت سوال کن. پس گوسفندان به زبان فصیح گفتند که فرزند پیامبر خاتم و سبط محمد صلی الله علیه واله در اینجا با لب تشنه کشته می شود و ما به خاطر حزن و همدردی با حسین علیه السلام آب نمی‌خوریم.

روزی حضرت موسی با یوشع بن نون سفر می‌کردند وقتی به زمین کربلا رسیدند، کفش حضرت موسی علیه السلام پاره شد و خار به پای ایشان فرو رفت و خون جاری گشت. علت را پرسید، پس وحی آمد که در آبت موضع حسین علیه السلام کشته می شود و خون تو به جهت موافقت با خون حسین علیه السلام جاری کشته است.

حضرت سلیمان علیه السلام بر فرش سوار بود و در هوا سیر می کرد، روزی هنگامی که در حرکت بود به زمین کربلا رسید، باد بساط او را سه دفعه دور داد. به طوری که سلیمان ترسید سقوط کند باد آرام شد و فرش در زمین کربلا فرود آمد، پس آن حضرت از باد علت را سوال کرد. باد گفت: سبط پیامبر مختار محمد علیه السلام است.

روایت شده که حضرت عیسی علیه السلام با حواریون در بیابان در حال رفتن بودند که به زمین کربلا رسیدند و دیدند که شیری خشمگین و ناراحت راه را گرفته، پس حضرت عیسی علیه السلام جلو رفتند و گفتند: چرا در بین راه نشسته ای و نمی گذاری که ما عبور کنیم؟ پس شیر با زبان فصیح گفت: من راه را برای شما باز نمی کنم تا اینکه قاتل امام حسین علیه السلام که یزید است لعنت کنید، پس عیسی علیه السلام گفت: حسین کیست؟

شیر گفت: او فرزند حضرت محمد صلی الله علیه و آله پیامبر امّی و پسر علی که ولی رسول خدا است می باشد.

ملائکه و تربت امام حسین علیه السلام:

در نزد ملائکه مقرب خداوند تربت حضرت سیدالشهداء علیه السلام از جایگاه و منزلت بالایی برخودار است و آنان هم احترام خاصی برای تربت آن حضرت قائل هستند کما اینکه در احادیث متعددی به این مسأله اشاره شده است.

امام صادق علیه السلام می فرمایند: هرگاه ملائکه به زمین نازل می شوند حورالعین از آنها خواهش می کنند تا تسبیح و تربت قبر حسین علیه السلام را برای آنان هدیه ببرند.


کتاب از حمزه کریم خانی

نویسنده: زینب آب باز


تاریخ ارسال مطلب: ۸:۳ - ۱۳۹۹/۹/۷
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه