سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹
کد مطلب: ۸۲۶۳

بسیج
زندگینامه شهداء

بسیج

::> ولایت آنلاین، گروه شهدا < ::
طی مدتی که ایشان در بسیج مسجد فعالیت داشت همه نوجوان‌ های محل جذب اخلاق و رفتار ایشان شدند هر زمان احمد آقا به مسجد می ‌آمد جمعی نوجوان به دنبال او بودند مدتی بعد ایشان به‌ عنوان مسئول پذیرش پایگاه بسیج مسجد امین ‌الدوله انتخاب شد.

بسم ‌الله ‌الرّحمن ‌الرّحیم 

زندگی‌ نامه و خاطرات عارف شهید احمدعلی نیری: 

بسیج/ استاد محمد شاهی: 

همه اهل محل احترام خانواده آن‌ ها را داشتند حمیدرضا برادر بزرگ‌ تر احمد آقا سال اول جنگ به شهادت رسید.
 همان سال بود که ایشان وارد بسیج شد طی مدتی که ایشان در بسیج مسجد فعالیت داشت همه نوجوان‌ های محل جذب اخلاق و رفتار ایشان شدند هر زمان احمد آقا به مسجد می ‌آمد جمعی نوجوان به دنبال او بودند مدتی بعد ایشان به‌ عنوان مسئول پذیرش پایگاه بسیج مسجد امین ‌الدوله انتخاب شد.
 مسجدی که پر از طلبه ‌های فاضل و انسان‌های وارسته بود بعد از مدتی مسئولیت کارهای فرهنگی مسجد نیز به عهده ایشان قرار گرفت کنار فعالیت در این جا در مسجد امام حسن علیه‌السلام نیز کارهای فرهنگی را انجام می‌داد نکته قابل‌ توجه برای من این بود,
 که وقتی ما در شرایط عادی هستیم حضور قلب در نماز نداریم یا اگر مشغله فکری داشته باشیم دیگر حواسی برای ما نمی‌ماند یا اگر کار اجرایی به عهده ما واگذار شود، که دیگر هیچ کاملاً حواسمان در نماز پرت می شود. احمد آقا عارفی وارسته بود که نمازهایش بوی ملاقات با پروردگار می‌ داد.
 معمولاً چنین انسان‌ هایی یا از جامعه فاصله می‌ گیرند یا اگر وارد جامعه و مسجد شوند خود را درگیر هیچ کاری نمی ‌کنند تا حضور قلب داشته باشند.
 بارها از این عارف نماها دیده ‌ایم که فقط سجاده و عبای خود را می ‌شناسند و دیگر هیچ...
 اما این شاگرد وارسته آیت ‌الله حق‌ شناس درس ایمان و عمل را از استادش فرا گرفته بود و سخت‌ ترین کارهای اجرایی مسجد را برعهده داشت و در عین حال و روز به ‌روز بر معنویتش افزوده می ‌شد.
 من دیده ‌ام برخی مدعیان عرفان وقتی نماز را به پایان می‌ رسانند مشغول ذکر و تسبیح و می شوند اما احمد آقا وقتی نماز معراج گونه‌ اش به پایان می‌رسید سفر عرفانی ‌اش تمام می ‌شد همگام با نمازگزاران مسجد تکبیرها را تکرار می‌ کرد الله‌ اکبر خمینی رهبر...
 و دستانش را به نشانه دعا در مقابل صورتش قرار می‌ داد و مانند بقیه می‌ گفت خدایا خدایا تا انقلاب مهدی...
 بعد هم مشغول گفتن تسبیحات حضرت زهرا سلام‌ الله‌علیها می ‌شد آن هم با توجه کامل.
 وقتی تعقیبات نماز به اتمام می‌ رسید از جا بلند می‌شد و مشغول فعالیت‌ های بسیج و فرهنگی می ‌شد البته در میان شاگردان حضرت استاد چنین افرادی کم نبودند که این هم از زحمات حاج آقای حق‌شناس بود.
 به قول آن انسان وارسته آیت الله حق‌شناس عرفان و سلوک را به سطح پایین جامعه منتقل کرد ایشان عرفان و دوستی با خدا را کوچه بازاری کرد کم نبودند از کسبه بازار و افراد عادی که در کنار زندگی روزمره خود راه سیر و سلوک را از این انسان خدایی آموختند.

 دائماً طاهر باش و به حال خویش ناظر باش عیوب دیگران را ساتر باش با همه مهربان باش و از هم گریزان باش.
 یعنی با همه باش و بی همه باش خداشناس باش و در هر لباس باش.
 احمد آقا به این عبارات به خوبی عمل می ‌کرد فعالیت بسیج به جهت حضور منافقین و ترورها و شرایط جنگ بسیار گسترده بود آن زمان نیروهای بسیج برخی شب‌ ها در مسجد می‌ ماندند تا در صورت احساس خطر وارد عمل شوند در این شب‌ ها احمد آقا نیز مثل بقیه بسیجی ها در مسجد می‌ ماند و مثل یک جوان عادی با بقیه صحبت می ‌کرد.
 می‌ گفت می‌ خندید و او با همه افراد حتی کوچک ‌ترها بسیار با ادب برخورد می ‌کرد اما در برخورد با غیبت کننده ملاحظه هیچ ‌کس را نمی ‌کرد حتی اگر نزدیک‌ ترین دوست یا شخصی بزرگ ‌تر از خودش بود خیلی محترمانه از او می‌ خواست این بحث را ادامه ندهد.
 احمد آقا در زمینه فعالیت‌ های بسیج مثل یک  نیروی عادی حضوری فعال داشت اسلحه به دست می‌ گرفت و در گشت شبانه در بازار مولوی و محله‌ های اطراف همراه دیگر بسیجیان گشت می ‌زد، اما تفاوتش این بود که وقتی ساعت ۳ نیمه‌ شب به مسجد برمی‌ گشت. و اکثر بسیجی ها مشغول استراحت می ‌شدند، او به داخل شبستان می رفت و مشغول نماز شب می‌ شد خلاصه این‌ که احمد آقا یک بسیجی واقعی بود؛ از آن بسیجی‌هایی که حضرت امام خواسته بود با آن‌ها محشور شود.
 از آن‌ هایی که امام عزیز بر دست و بازوی آن‌ها بوسه می زد.


 نام کتاب. عارفانه 

نویسنده کتاب. گروه فرهنگی شهید ابراهیم هادی 


نویسنده مطلب. سمیه شریفی


تاریخ ارسال مطلب: ۸:۲ - ۱۳۹۹/۹/۵
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه