جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹

هم‌نشینی با فقرا 
طوبای محبت

هم‌نشینی با فقرا 

::> ولایت آنلاین، گروه اخلاق و عرفان <::
به منزل فقرا بروید نترسید. آن موقع هم چیزی به آن ‌ها ندهید، چون آن‌ لذت را ضایع می ‌کنید. بعد بدهید. همین ‌که به آن‌ جا قدم می‌ گذاری خیلی چیز به او داده‌ ای.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

هم‌نشینی با فقرا:

 غنی وقتی به جایی وارد می ‌شود این طور است. انگار صد میلیون پول به آدم داده است. آن وقت هم خوب نیست پول بدهد. من وقتی به منزل فقرا می ‌رفتم می ‌گفتند پسر ارباب است. من فقیر بودم ولی مردم نمی ‌دانستند. نرفته بودم به آن‌ ها چیزی بدهم. تعارف کرده بود که ناهار بیا منزل فقرا. من هم می ‌رفتم. آن‌ ها مست می‌ شدند. زن و مرد انگار می‌ رقصیدند. 
به منزل فقرا بروید نترسید. آن موقع هم چیزی به آن ‌ها ندهید، چون آن‌ لذت را ضایع می ‌کنید. بعد بدهید. همین ‌که به آن‌ جا قدم می‌ گذاری خیلی چیز به او داده‌ ای. ان‌ شاءالله خدا هم با شما همین طور می کند. چیزی که توقع آن را نداری و به خواب هم نمی ‌دیدی که چنین پیشامدی بشود؛ می ‌شود، یعنی یک عزیزی که سرتاپا غنا باشد بیاید با من بنشیند. 
همان‌ طور که شما به زیردست خود ترحم کردی؛ خداوند نصیب انسان می کند. تلافی می‌ کند، نمی ‌گذرد عقب بیفتی. همسایه ات بود، دیدی داغ ‌دار است، فقیر و بیچاره است، به دیدنش رفتی. همین که وارد می ‌شوی او را بس است.  ظرفش پر می‌ شود. ابتدا چیزی نبر.
من خودم فقیرم، هم فقیر دنیایی، هم فقیر آخرتی. خداوند فقیر آفریده‌ است. لطف کرده است که با فقرا می ‌نشینم. آن‌ ها خوشحال می شوند. 
 هر کس با فقرای راه خدا بنشیند این هم‌ نشینی برای او عزت می ‌آورد. پیامبر (ص) فرمود: « فقر فخر من است ». همه عاشقند دور او بنشینند. اهل آسمان و زمین و اولیای الهی هم عاشق او هستند. این امت من غرق اویند. سر سفره‌ اش نشسته‌اند. از پیغمبر خدا (ص) چه بگویم؟! غیر از صلوات علاجی ندارم. 
بحارالانوار، ج ۶۹ ، ص ۳۰. منبع: طوبای محبت،مجالس حاج مجمد اسماعیل دولابی، ص ۱۱۱-۱۱۲

توسط: قربانی


تاریخ ارسال مطلب: ۸:۴ - ۱۳۹۹/۸/۲۵
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه
 • چراغ روشنطوبای محبت
  چراغ روشن
  ::> ولایت آنلاین، گروه اخلاق و عرفان <::
 • گنج ‌های پنهانطوبای محبت
  گنج ‌های پنهان
  ::> ولایت آنلاین، گروه اخلاق و عرفان <::
 • هنر صدق طوبای محبت
  هنر صدق 
  ::> ولایت آنلاین، گروه اخلاق و عرفان <::