جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹
کد مطلب: ۸۱۴۴

غیبت، غفلت، غربت
مهدویت

غیبت، غفلت، غربت

::> ولایت آنلاین، گروه عقاید < ::
از امام باقر علیه السلام منقول است که فرمود:  خداوند متعال رسولش را به ولایت علی بن ابیطالب علیه السلام امر کرد و بر او آیه (انما ولیکم الله) را نازل کرد.

بسم الله الرحمن الرحیم


 

غیبت، غفلت، غربت:

جالب این است؛ از برخی روایات صحیح از اهل سنت استفاده می شود که؛ جماعت بسیاری از صحابه بعد از رحلت پیامبر اکرم به قهقری باز گشته و مرتد شدند. بخاری به سند خود از ابوهریره نقل می کند که رسول خدا صلی الله فرمود:
روز قیامت گروهی از اصحابم را بر من وارد می کنند آنگاه آنان را از نزدیک شدن به حوض کوثر باز می دارند به خدا عرض می کنم: بار پروردگارا ! اینان اصحاب من هستند؛ خداوند متعال در جواب می فرماید: نمی دانی که بعد از تو چه کردند؛ آنان به قهقری باز گشته و مرتد شدند.
برای من این مسله سؤال شده است؟ صحابه در چه امری مشارکت داشتند که به قهقری باز گشتند و مرتد شدند.
حال که مطلب به اینجا رسید بگذارید روایتی از راویان اهل سنت بیاورم.
یونس بن حباب از انس بن مالک روایت کرده است:
با رسول خدا صلی الله علیه و آله و علی بن ابیطالب بودیم که از باغی در اطراف مدینه گذر کردیم؛ علی علیه السلام عرض کرد: یا رسول الله چه باغی زیبایی؛ پیامبر فرمود: باغ تو در بهشت از این باغ زیباتر است. تا اینکه از هفت باغ دیگر عبور کردیم و همین گفتار بین آن دو بزرگوار تکرار می شد. سپس رسول خدا توقف نمود و ما هم به همراه او توقف نمودیم. رسول خدا سرش را بر شانه علی علیه السلام گذاشت و گریست.
علی علیه السلام عرض کرد: چه چیز شما را به گریه انداخته است یا رسول الله؟ حضرت فرمود: از کینه ها و بغض هایی که در سینه های این قوم است و آشکار نمی سازد مگر بعد از این که من از دنیا بروم.
این روایت جواب مرا داده است جواب سوال شما را چطور؟ در یکی از آیات قرآن که دلالت قوی بر امامت و خلافت حضرت علی بن ابیطالب بر مسلمین جهان را دارد آیه ولایت است. خداوند متعال در قرآن کریم می فرماید:
همانا سرپرست و ولی شما تنها خدا است و پیامبر او و آنها که ایمان آورده اند؛ همان ها که نماز را بر پا می دارند و در حال رکوع زکات می دهند. 
از ابوذر نقل شده است که گفت: 
ای مردم! روزی از روزها با رسول خدا در مسجد نماز می خواندم؛ 
سائلی وارد مسجد شد و از مردم تقاضای کمک کرد؛ ولی کسی چیزی به او نداد؛ او دست خود را به طرف آسمانی بلند کرد و گفت: خدایا تو شاهد باش که من در مسجد رسول تو تقاضای کمک کردم ولی کسی جواب مساعد به من نداد. در همین حال حضرت علی علیه السلام که در حال رکوع بود با انگشت کوچک دست راست خود اشاره کرد؛ مسکین نزدیک آمد و انگشتر را از دست آن حضرت بیرون آورد. پیامبر اکرم که در حال نماز بود این ماجرا را مشاهده کرد. هنگامی که از نماز فارغ شد سر به سوی آسمان بلند کرد و چنین گفت: خداوند! برادرم موسی علیه السلام از تو تقاضا کرد که روح او را وسیع گردانی و کارها را بر او آسان سازی و گره از زبان او بگشایی تا مردم گفتارش را درک کنند و نیز موسی در خواست کرد؛ هارون را که برادرش بود؛ وزیر و یاورش قرار دهی و به وسیله او نیرویش را زیاد کنی و در کارهایش شریک سازی. خداوندا ! من محمد؛ پیامبر و برگزیده توام سینه مرا گشاد کن و کارها را بر من آسان گردان؛ از خاندان من علی را وزیر من قرار بده تا به وسیله او پشتیبانی قوی داشته باشم.
ابوذر می گوید:
هنوز دعای پیامبر پایان نیافته بود که جبرئیل نازل شد و به پیامبر عرض کرد: بخوان! پیامبر فرمود: چه بخوانم؟ گفت بخوان: (انما ولیکم الله و رسوله والذین امنوا)
از امام باقر علیه السلام منقول است که فرمود: 
خداوند متعال رسولش را به ولایت علی بن ابیطالب علیه السلام امر کرد و بر او آیه (انما ولیکم الله) را نازل کرد.کتاب از اصغر جدی اقدم شربیانی

توسط: زینب آب باز


تاریخ ارسال مطلب: ۸:۰ - ۱۳۹۹/۸/۲۵
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه