جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹
کد مطلب: ۸۱۲۶

امامت عهد الهی
مهدویت

امامت عهد الهی

::> ولایت آنلاین، گروه عقاید < ::
مقام والای امامت به انسانی واگذار می شود که؛ در پیشگاه خداوند متعال با پشت سر گذاشتن امتحانات متعدد لیاقت داشتن این مقام را نشان داده باشد.

بسم الله الرحمن الرحیم

امامت عهد الهی:

به یاد آر هنگامی که خدواند متعال ابراهیم را به اموری چند امتحان کرد و او همه را به جا آورد و خداوند به او گفت:
من تو را به پیشوایی برگزیدم. ابراهیم عرض کرد: این پیشوایی را به فرزندان من نیز عطا خواهی کرد؟ فرمود: عهد من هرگز به ستمکاران نخواهد رسید.
قابل تامل است؛ مقام والای امامت به انسانی واگذار می شود که؛ در پیشگاه خداوند متعال با پشت سر گذاشتن امتحانات متعدد لیاقت داشتن این مقام را نشان داده باشد. و فرزند پیامبر و امام بودن هیچ امتیازی برای وصی بودن و امامت نیست. به‌ طور مثال: پسر حضرت نوح علیه السلام؛ که در عذاب الهی فرق شد و در دوره ای دیگر فرزند امام هادی علیه السلام و عموی امام زمان عجل الله که بعد از شهادت حضرت امام حسن عسکری علیه السلام ادعای امامت کرد و معروف به جعفر کذاب بود.
حال این سوال برایتان پیش می آید که امام باید چه خصوصیاتی داشته باشد تا به این مقام والای الهی دست پیدا کند؟ در جواب این سوال؛ باید به این پاسخ منطقی توجه کنید که؛ امام انسان کاملی است که قرب تمام به خدا پیدا کرده و به درجه عصمت رسیده است؛ او کسی است که به جهت ارتباط خاص با خدا به تمام مصالح و مفاسد اجتماعی آگاهی دارد و لذا حجت خدا بر اهل زمین است؛ او کسی است که حافظ دین از تحریف و تزویر است در یک کلمه او تکوین و تشریع است. چنین شخص است که می تواند ریاست عمومی در دین و دنیا را داشته باشد.
فخر رازی در تفسیر آیه 59 سوره نساء که در آن خدواند می فرماید:
ای اهل ایمان! از خدا و رسول و صاحبان امر از میان خود اطاعت کنید. می گوید: صاحبان امر غیر از معصومین کسانی نمی توانند باشند؛ زیرا امر به اطاعت مطلق از غیر معصوم محال است.
خواننده عزیز و دوست گرامی؛ بر همه انسان ها واجب است در هر زمان و مکانی که زندگی می کنند؛ تلاش کنند؛ تا عالم به دین الهی و صاحب امر زمان خود را بیابند و بعد از اطمینان حاصل از شناخت به مقام والایش؛ و ایمان قلبی به حضرتش؛ در اطاعت امر امام زمانه خویش بکوشند؛ و برای خشنودی امام؛ که خشنودی خداوند می باشد؛ در تمام مراحل و برنامه های زندگی خود تلاش سازنده داشته باشد. بد نیست؛ نگاهی کوتاه اما با تفکر عمیق؛ به آیه ای از قرآنی که بر روی طاقچه ها یا در گوشه کتابخانه هایمان ساعت ها و یا روزها و یا ماه ها و یا سال ها دستی به آن نخورده و گرد و غبار رویش نشسته است؛ ببندازیم و این آیه را بخوانیم. 
یوم ندعو کل اناس باماههم
روزی که هر گروهی را با پیشوا و امامشان می خوانیم سوره اسراء؛ آیه 71
آیا ما برای شناخت امام زمان خود تلاش و تحقیق کرده ایم؟ و یا این که آنقدر در زندگی روزمره خویش غرق شده ایم و شیطان؛ زیبایی های کاذب و زود گذر دنیا را در برابر مان بزرگ جلوه داده است؛ که اصلا یادمان رفته برای چه به وجود آمده ایم و اصلا چه کسی ما را از عالم بالا به زیر کشیده است؛ آیا فکر نمی کنید که ما برای عبادت و بندگی خدا آفریده شده ایم؛ نه برای سرکشی و دشمنی کردن با خالق؛ به راستی آیا حتی برای یک بار هم خواسته اید با خدای بی همتا؛ بدون داشتن درخواست های دنیوی؛ عبادتی خالصانه و با خشوع و از روی بندگی خداوند متعال را پرستش کنیم؟ آیا در این دوران دوست داشته اید با امام زمان خود ملاقات کنید و از ایشان راه های رسیدن به اخلاص عمل و عبادت و تقرب به خدا را سوال کنید و ایشان هم ما را راهنمایی کنند؟ نکند که فراموشش کرده ایم؛ در حدیث معروفی از شیعه و اهل سنت نقل شده است که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: هر کس بمیرد و پیشوای زمان خود را نشناسد؛ مرده است از نوع مردن زمان جاهلیت.
این تعبیر خیلی شدید است؛ زیرا در زمان جاهلیت مردم مشرک بودند و حتی توحید و نبوت نداشته اند. روشن است که امامت به معنای ولایت معنوی می تواند از اصول دین باشد و عدم شناخت آن باعث مردن به نوع جاهلیت گردد. ابوذر غفاری از صحابه پیامبر گفت: از رسول خدا شنیدم که می فرمود: مثل اهل بیت من مثل کشتی نوح است؛ هر کس بر آن سوار شود نجات یافته و هر کس از آن تخلف کند غرق شده است.کتاب از اصغر جدی اقدم شریبانی

غیبت، غفلت، غربت


تاریخ ارسال مطلب: ۸:۴ - ۱۳۹۹/۸/۲۱
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه