پنج شنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰
کد مطلب: ۸۰۹۹

دفاع ابن تیمیه از مخالفان اهل‌بیت (ع )
فرق ضاله

دفاع ابن تیمیه از مخالفان اهل‌بیت (ع )

::> ولایت آنلاین، گروه عقاید < ::
ابن تیمیه کسی بود که نه ‌تنها با اهل‌ بیت(ع) دشمنی داشت بلکه از مخالفان آنان نیز دفاع می‌ نمود.

بسم الله الرّحمن الرّحیم


 

دفاع ابن تیمیه از مخالفان اهل ‌بیت (ع):

ابن تیمیه کسی بود که نه ‌تنها با اهل‌ بیت(ع) دشمنی داشت بلکه از مخالفان آنان نیز دفاع می‌ نمود ما در این بحث به نمونه‌ هایی از این موارد اشاره می‌ کنیم: 
۱-  ادعای افضلیت عمر بر امام علی علیه السلام 
ابن تیمیه می گوید: و اما عمر، پس استفاده علی از او بیش از استفاده عمر از او بود. 
پاسخ: اولاً: خلیفه دوم چه علمی داشته تا بخواهد حضرت علی(ع) از او استفاده ببرد، اینک به برخی از آراء و فتوای او اشاره می‌ کنیم تا برای خوانندگان این مطلب روشن شود.
۱- حکم به، به جا نیاوردن نماز برا کسی که جنب بوده و آب در دسترس او نیست.
۲- عدم معرفت به حکم شکیّات نماز 
۳- مسروق بن اجدع می‌ گوید: روزی عمر بر منبر رسول خدا (ص) قرار گرفت، و گفت: ای مردم چرا مهر زنان را زیاد قرار می‌ دهید، رسول خدا (ص) و اصحابش مهر را چهارصد درهم و کمتر قرار می ‌دادند... زنی در مجلس حاضر بود، گفت آیا نشنیده ای آنچه را که خداوند در قرآن نازل کرده است ؟ عمر گفت کدامین آیه؟ زن گفت: آیا نشنیدی که خداوند می ‌فرماید: مال فراوانی به عنوان مهر به او پرداخته ‌اید؟ عمر گفت: بار خدایا ما را ببخش تمام مردم از عمر داناترند...
۴-  جعل خلیفه به کلمه ابّ در آیه (وَفاکِهَه وَاَبِاً
۵-  خلیفه به تأویل قرآن 
۶-  ابن سلمه بن عبدالرحمن می گوید: عمر بن ‌خطاب نماز مغرب را با مردم به جای می آورد ولی قرائت را فراموش نمود. بعد از نماز گفتند: قرائت به جای نیاوردی. عمر گفت: رکوع و سجود من چگونه بود؟ گفتند: خوب بود! عمر گفت: پس باکی نیست.
۷- جهل خلیفه به کیفیت طلاق کنیز 
۸-  جهل خلیفه به سنت مشهور 
۹- اجتهاد خلیفه در گریه بر مرده 
۱۰- ابن ابی  ملیکه می گوید: عمر درباره بچه‌ای از اهل عراق که دزدی کرده بود چنین نوشت او را وجب کنید، اگر شش وجب بود، دست او را قطع کنید او را وجب کردند، دیدند که یک بند انگشت کمتر است، لذا او را رها نمودند. 
۱۱-  از عمربن‌ خطاب در مورد مردی سؤال شد؟  که زنش را در جایی جاهلیت دو طلاق داده و در اسلام نیز یک طلاق داده است او گفت: من تو را نه امر می‌کنم نه نهی، عبدالرحمن در آن‌جا حاضر بود و گفت لاکن من دستور می ‌دهم، که طلاقت را در شرک به حساب نیاوری. 
۱۲-  خرشه بن حر می ‌گوید:  عمر بن خطاب را دیدم که بر کف دستان مردم جهت روزه گرفتن در ماه رجب می زد، تا دستان خود را بر غذا وارد کنند و می ‌گفت: رجب! نمی ‌دانی رجب چیست؟ همانا رجب ماهی است که اهل جاهلیت آن را تعظیم می ‌کردند و چون اسلام آمد رها شد. 
این در حالی است که روزه ماه رجب از مستحبات نزد فریقین بوده و پیامبر(ص) در آن ماه روزه می‌ گرفته است. 
ثانیاً؛ استفاده عمربن‌ خطاب است حضرت علی علیه‌ السلام از مسلمات است اینک به نمونه‌ هایی از آن‌ها اشاره می ‌کنیم. 
۱- روزی زنی که بچه شش ماهه به دنیا آورده بود را نزد عمر آوردند دستور داد تا او را سنگ‌ باران کنند خواهرش نزد حضرت علی علیه ‌السلام آمد و عرض کرد عمر می ‌خواهد خواهرم را سنگسار کند ترا به خدا سوگند می دهم اگر برای او عذری می دانی مرا خبر ده حضرت فرمود آری برای او عذری است، آن‌ گاه فرمود: خداوند می فرماید: مادران، فرزندان، خود را دو سال تمام شیر می دهند، نیز فرمود: و دوران حمل و از شیر باز گرفتنش سی ماه است.
و نیز فرمود: در دوران شیرخوارگی او در دو سال پایان می یابد نتیجه اینکه حداقل هم، شش ماه است.
۲-  ابن‌عباس می‌ گوید: زن دیوانه ‌ای را که زنا داده بود به نزد عمر آوردند، عمر با عده ای درباره حکم آن زن مشورت کرد، آنگاه دستور داد تا او را سنگسار کنند، حضرت علی علیه‌ السلام که از آن‌ جا عبور می‌ کرد؛ فرمود: گناه این زن چیست؟ گفتند این زن دیوانه فلان قبیله  است زنا داده و عمر امر کرده تا او را سنگسار کنند حضرت فرمود: او را برگردانید آنگاه به نزد عمر آمد و فرمود: آیا نمی ‌دانی که رسول خدا(ص) فرمود: قلم مواخذه از سه دسته برداشته شده است: از بچه تا بالغ گردد و اصحاب تا بیدار شود از دیوانه عاقل گردد؟ این زن دیوانه فلان قبیله است شاید در حال جنونش دست  به چنین کاری زده است،  آنگاه زن را رها کرد و عمر که در آن‌جا بود به علامت تایید تکبیر گفت...
۳-  زن آبستنی را نزد عمر آوردند که اعتراف به زنا کرده بود، عمر دستور داد او را سنگسار کنند.
 حضرت علی علیه‌ السلام او را دید فرمود: این زن را کجا می‌ برید، گفتند: عمر دستور داده تا او را سنگسار کنیم مزد او را برگرداند و فرمود: اگر سلطه بر این زن ‌داری؟  چه حقی بر بچه او داری که در شکم او قرار دارد؟ و عمر آن زن را رها کرد و در آن هنگام گفت:  زنان عاجزند که مثل علی‌ بن ‌ابیطالب را بزایند، اگر علی نبود به طور حتم عمر هلاک شده اوست. 
سالثاً: در هیچ مدرک معتبری وجود ندارد که حضرت علی علیه‌ السلام در مسئله فقهی یا حکم قضایی، به عمر مراجعه کرد و از او استفاده کرده باشد .نام کتاب: سلفی گری(وهابیت) و پاسخ به شبهات

تالیف کتاب: علی اصغر رضوانی


نویسنده مطلب: مینا شریفی


تاریخ ارسال مطلب: ۸:۴ - ۱۳۹۹/۸/۱۸
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه