جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹
کد مطلب: ۸۰۹۸

حکم بغض امیرالمؤمنین علی علیه‌ السلام 
فرق ضاله

حکم بغض امیرالمؤمنین علی علیه‌ السلام 

::> ولایت آنلاین، گروه عقاید < ::
با مراجعه به روایات اهل سنت پی می ‌بریم که پیامبر(ص) عموم مردم را از بغض و عداوت و دشمنی با حضرت علی(ع) منع کرده است.

بسم‌ الله ‌الرّحمن ‌الرّحیم

و  ادامه مطلب ...


 

حکم بغض امیرالمؤمنین علی علیه‌ السلام:

 با مراجعه به روایات اهل سنت پی می ‌بریم که پیامبر(ص) عموم مردم را از بغض و عداوت و دشمنی با حضرت علی(ع) منع کرده است، اینک به ذکر برخی از روایات اشاره می‌کنیم.
۱- ابورافع می‌ گوید: رسول خدا(ص) علی را به‌ عنوان امیر بر یمن فرستاد، با حضرت شخصی از قبیله اسلم به نام عمرو بن شاس اسلمی حرکت کرد، او از یمن بازگشت، در حالی‌ که علی علیه‌ السلام را مذمت نمود و شکایت می ‌کرد، سر قبر رسول خدا(ص) کسی را بسوی او فرستاد و فرمود: خفه شو ای عمرو آیا از علی ظلمی در حکم یا لغزشی در تقسیم مشاهده کردی؟ او گفت: هرگز، حضرت فرمود: پس برای چه، مطلبی را می گویی که به من رسیده است؟ او گفت جلوی بغضم را نمی ‌توانم بگیرم حضرت چنان غضبناک شد که نتوانست جلوی خود را بگیرد به حدی که غضب در چهره او نمایان شد آن گاه فرمود: هر کس علی را دشمن بدارد به طور حتم مرا دشمن داشته، و هر کس مرا دشمن بدارد، به طور حد خدا را دشمن داشته است، و هر کس علی را دوست بدارد، به طور حتم مرا دوست داشته است، و هرکس مرا دوست بدارد به طرف خدا را دوست داشته است. 
۲- رسول خدا فرمود: ای علی تو آقایی در دنیا و آقایی در آخرت دوستدار تو دوستدار من است، و دوستدار من دوستدار خداست، و دشمن تو دشمن من است و دشمن من دشمن خداست وای بر کسی که بعد از من تو را دشمن بدارد.


۶-  ابن عساکر از محمد بن منصور نقل کرده که گفت: ما نزد احمد بن حنبل بودیم، که شخصی به او گفت:  ای اباعبدالله! چه می‌گویی درباره حدیث که روایت می شود که علی (ع) فرمود: من تقسیم کننده آتشم؟ او گفت: چه چیز باعث شده که این حدیث را انکار می‌ کنید؟ آیا برای ما روایت نشده که پیامبر(ص) خطاب به علی(ع) فرمود: او دوست ندارد تو را مگر مؤمن و دشمن ندارد تو را مگر منافق...
ما گفتیم، آری، احمد گفت:  پس مؤمن کجاست؟ گفتند در بهشت، گفت: و منافق کجاست؟ گفتند در آتش، احمد گفت: پس علی تقسیم کننده آتش است.

صفات دشمنان حضرت علی علیه ‌السلام:
 با مراجعه به روایات پی می ‌بریم که رسول خدا صفات و خصوصیاتی را برای دشمنان حضرت علی(ع ) ذکر کرده است اینک به برخی از آن‌ها اشاره می‌ کنیم:
 ۱- خبث ولادت 
 ابن‌عباس از رسول خدا (ص) روایت کرده، که خطاب به حضرت علی علیه ‌السلام فرمود: دشمن ندارد تو را از عرب مگر زنازاده، و انصار مگر یهودی و سایر مردم مگر انسان با شقاوت...
ابن عساکر از ثابت و او از انس نقل کرده: که رسول خدا (ص) علی را در روز خیبر معرفی کرد، و فرمود: ای مردم فرزندان خود را با حبّ علی امتحان نمایید زیرا علی شما را دعوت به ضلالت نمی ‌کند و از هدایت دور نمی‌ نماید پس هر فرزندی که او را دوست بدارد و از شما است و هر فرزندی که او را دشمن بدارد از شما نیست.
 انس بن مالک می ‌گوید: بعد از خیبر کسی بود که فرزند خود را بر شانه‌اش سوار می ‌کرد، آنگاه در بین راه علی می‌ایستاد و چون نظرش به حضرت می ‌افتاد بچه را رو به او کرده و می ‌گفت: ای فرزندم!


این مردی که می آید را دوست داری؟ اگر بچه می‌گفت: آری او را می ‌بوسید، و اگر می ‌گفت: خیر، او را بر زمین می‌زد و به او می‌گفت: برو به مادرت ملحق شو، و پدرت را به اهل مادرت ملحق مکن، زیرا؛  من به فرزندی که علی‌ بن‌ ابیطالب را دوست ندارد احتیاج ندارم.
۲-  نفاق 
امیرالمؤمنین علی(ع) در حدیثی می ‌فرماید: قسم به کسی که دانه را شکافت و مردم را بخوبی خلق کرد، همانا عهدی است از جانب پیامبر امی به من که دوست ندارد، مرا مگر مؤمن و دشمن ندارد مگر مرا منافق...
ام سلمه می گوید: رسول خدا(ص)همیشه می ‌فرمود: هیچ ‌گاه منافق علی را دوست ندارد و مؤمن نیز او را دشمن ندارد... 
ابوذر غفاری می ‌گفت: ما منافقین و در عهد رسول خدا(ص) تنها با سه خصلت می‌شناختیم؛ به تکذیب خدا و رسول و تخلف از نماز و بغض علی‌ بن‌ ابیطالب. 
ابوسعید خدری می گوید:  ما جماعت انصار، منافقین را با دشمن علی می ‌شناختیم. 
۳- فسق
ابوسعید خدری از رسول خدا (ص) نقل کرده، که فرمود: علی(ع) را بجز منافق یا فاسق یا دنیاطلب دشمن ندارد.نام کتاب: سلفی گری(وهابیت) و پاسخ به شبهات

تالیف کتاب: علی اصغر رضوانی


نویسنده مطلب: مینا شریفی


تاریخ ارسال مطلب: ۸:۳ - ۱۳۹۹/۸/۱۸
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه