جمعه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

صلوات و تقویت ایمان 
طوبای محبت

صلوات و تقویت ایمان 

::> ولایت آنلاین، گروه اخلاق و عرفان <::
لذت عبادت و قرب و اوصاف خوبی را که در شما هست، خدا به شما نشان داده ‌است.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

صلوات و تقویت ایمان:

 ان‌ شاءالله همه اعصاب ‌ها قوی باشد. در ایمان هم قوی باشیم، در دنیا هم قوی باشیم؛ نه از خوشی‌ های دنیا اذیت شویم و نه از ناراحتی‌ های آن. امیدوارم در آخرت زیاد گیر نخورید و لبخند نشان بدهید. لبخند دنیا و ناراحتی آن هر دو قلابی است؛ چون دنیا بازی است. خوشحالی در آخرت جا دارد. 
خداوند هر چه به شما اعطاء کرده است مال اوست، برای فاطمه زهرا (س) است، برای قلب شماست؛ چون با آن‌ ها در تماس است. لذت عبادت و قرب و اوصاف خوبی را که در شما هست، خدا به شما نشان داده ‌است. خدا رو شکر کن، سجده کن و خوش باش. اعصابت قرص و محکم باشد، بی ‌قراری نکن. شما طاقت ندارید جمال آن‌ ها را ببینید چرا شلوغ می ‌کنید؟! خوب بنشین. دست روی زانو بگذار و قشنگ بنشین. بگذار خدا کمکت کند. بر پیغمبر آخرت زمان صلوات بفرست که قوه شما زیاد می‌ شود. هر وقت دعی می ‌شنوی یا مصیبتی از خوبان می‌شنوی و ناراحت می ‌شوی آهسته صلوات بفرست؛ این، قوه شما را زیاد می ‌کند. همه رو می‌ گیری، ظرفیت‌ ها را پر می‌ کنی و ظرفیت زیاد می ‌شود.
صلوات خیلی کارها می ‌کند. ظرفیت انسان را بزرگ می‌ کند. آدمی که ضعف اعصاب دارد کوچک است. اگر یک شب نمازش عقب و جلو شود، خودش را می‌ خورد یا اگر یک شب موفق شد، بی‌ قرار می ‌شود و ادعا می کند. امیدوارم ظرف های شما بزرگ باشد. دنیا نباید انسان را بگیرد. انسان نباید بی‌ قرار شود و غرور او را بگیرد. وقتی کم می شود نباید مایوس شود و رابطه‌ اش را برهم بزند، بلکه صلوات بفرست و خودش را تسلیت بدهد. صلوات به آدم قوت می دهد. در امر آخرت هم، در خوشی و ناخوشی به انسان قوت می دهد  و بهجت می ‌آورد و غم را زایل می‌ کند. آن‌ جا هم که سرور است آن را بزرگ‌تر نشان می ‌دهد. صلوات، در راه خدا به انسان خیلی کمک می ‌کند. زنبور عسل در فصل بهار از کندو بیرون می ‌آید. زنبور ملکه بلندتر و باریک ‌تر از همه زنبورها در کندو می ماند، مگر این‌ که جای او کثیف شود که به جای دیگر می ‌رود و بقیه زنبورها هم به دنبال او می‌ روند. صاحب کندو وقتی می ‌بیند زنبورها ضعیف شده ‌اند کندو را دود می دهد و به آن‌ ها فوت می‌ کند تا قوت بگیرند. بعد از این زنبورها باز به جایی دوردست می ‌روند. حضرت علی (ع)، «یعسوب الدین» است.‌یعسوب به ملکه زنبورها می گویند. یعسوب الدین، یعنی رییس مؤمنین. عسل هم برای مردم شفاف است.
صلوات هم در بین دعاها برای رفع خستگی و باز شدن نطق و راه افتادن است هر وقت با خدای خود صحبت می‌ کنی، اگر دیدی تعطیل شد و نتوانستی حرف بزنی صلوات بفرست دوباره نطقت باز می ‌شود. خداوند اشک مضطرین را دوست دارد. در وقت دعا یاد منعم می ‌کنیم. حرف‌های خوب در درون انسان باقی می ‌ماند. خداوند سفره وسیعی آفریده ‌است. حرف‌ های خوب عطر است. 
انسان گاهی در می‌ ماند که به خدا چه بگوید صلوات راه را باز می ‌کند. چقدر خوب است انسان باصانع خودش صحبت کند، نعمت ها را بگوید. بگوید خدایا تو مرا آفریدی، از آب و خاک آفریدی، در آب و گل هستیم؛ خدا یا ممکن است ما را از آب و گل بیرون بیاوری و آدم کنی و بسازی ؟! خدا همیشه دستش در آب و گل است. 
بحارالانوار،ج۲۳،ص ۱۵۳. منبع: طوبای محبت،مجالس حاج مجمد اسماعیل دولابی، ص ۱۰۸ -۱۱۰

توسط: قربانی


تاریخ ارسال مطلب: ۸:۴ - ۱۳۹۹/۸/۱۷
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه
 • چشمه ی حیات طوبای محبت
  چشمه ی حیات 
  ::> ولایت آنلاین، گروه اخلاق و عرفان <::
 • عزّت تنهاییطوبای محبت
  عزّت تنهایی
  ::> ولایت آنلاین، گروه اخلاق و عرفان <::
 • خلوت خوبانطوبای محبت
  خلوت خوبان
  ::> ولایت آنلاین، گروه اخلاق و عرفان <::