پنج شنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰

مظهر اسما 
طوبای محبت

مظهر اسما 

::> ولایت آنلاین، گروه اخلاق و عرفان <::
بعضی از دعاها یا اسما مال خود انسان است و همراه اوست. باید آن را پیدا کرد.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

مظهر اسما:

 بعضی از دعاها یا اسما مال خود انسان است و همراه اوست. باید آن را پیدا کرد. بعضی را می‌ بینیم از بچگی «لا حول ولا قوه الا بالله» به ذهنشان آمده است. اگر خلقش تنگ شود یا حالش به جا آید این ذکر را می ‌گوید. یکی «سبحان ‌الله» می ‌گوید و دیگری «الحمدلله». یکی شکر می کند و دیگری استغفار. 
این‌ ها مال خود شماست. خدا به شما داده است و این خیلی قیمتی است. ان ‌شاءالله یک روز خودتان را پیدا می‌ کنید و مصداق همان ذکر می شوید. یک وقت می‌ گوییم «یا غفار» و یک وقت خودمان می ‌بخشیم. مصداق، بالاتر است. یا غفار به من رسید و خودم هم بخشنده شدم. 
اول گفتم «یا غفار»، کم‌ کم دیدم شب نصف شب خدا دستی به سرم کشید و حالم بهتر شد. قوت قلبم زیادتر شد. می ‌توانم با او بنشینم و صحبت کنم. در وقت گرفتاری رضایتم بیشتر شد. غفار آمد و مرا گرفت، الان خودم  ریخت و پاش می ‌کنم. هر کس به من ظلم کرده است، آبرویم را ریخته است، او را می‌ بخشم.
«یا من اظهر الجمیل»؛ وقتی آفتاب بزند، تاریکی ‌ها کنار می‌ رود. جمیل و جمال و جمال آفرین که آمد، تاریکی‌ها کنار می‌رود. «سترالقبیح»؛ تاریکی ‌ها رفت چون جمال آمد. چه این ‌که جمال را ببینی یا جمال در خودت بیا ید و خوش اخلاق باشی. کسی که قبیح را می‌ پوشاند نامه را رسیدگی نمی ‌کند، می‌ بخشد. «یا من لم یواخذبا لجزیره»، بدی‌ها را کنار می ‌اندازد و مؤاخذه نمی ‌کند. «ولم یهتک الستر»؛ و مواخذه نکرد و پرده  ندرید. نه تنها مواخذه نکرد، بلکه ستر من را هم ندرید. 
همه این‌ ها در «یا من اظهر الجمیل» است. «یا عظیم العفو». خدایا چه کردی؟! گمان می ‌کردم جمال آوردی بعد دیدم کمال هم هست. این تعبیر «اظهر الجمیل» را در قلبت وارد کن تا لذت آن را ببری. 
انااعطیناک الکوثر، فاطمه زهرا (ع) است.
هرچه لیل در قرآن آمده است فاطمه زهرا (ع) است. پیغمبر خدا (ص) هرروز سینه‌ اش را می ‌بوسید. صبح و عصر او را می بویید. این به خاطر آن نبود که زهرا (س) فرزند اوست. چون کلام و رفتار پیامبر (ص) هم وحی و نور است. همه از جانب خداست. ان‌ شاءالله خود را بیابید، مؤمن باشید و با خدای خود معامله کنید که افعال و کردار شما هم به او می‌ خورد.  
سوره کوثر ، آیه ۱. منبع: طوبای محبت،مجالس حاج مجمد اسماعیل دولابی، ص ۱۰۶-۱۰۷.

توسط: قربانی


تاریخ ارسال مطلب: ۸:۲ - ۱۳۹۹/۸/۱۵
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه