سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹

بازگشت فروع به اصول 
طوبای محبت

بازگشت فروع به اصول 

::> ولایت آنلاین، گروه اخلاق و عرفان <::
اصول دین، فروع دین را به تصرف خود می ‌گیرد و همه اصول دین می شود.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

بازگشت فروع به اصول:

 اصول دین، فروع دین را به تصرف خود می ‌گیرد و همه اصول دین می شود. نماز از اصول دین می ‌شود که پیامبر خدا (ص) است. روزه شما به حضرت امیر (ع) سر در می ‌آورد. فرع، تابع اصل است. فرزند، فرع پدر است. «الولد سرّ ابیه»؛ فرزند سر پدر است. ان ‌شاءالله برای فروع دین هم اهمیت قائل شوید. 
اگر برای خدا صله رحم می کنید یا به دیدن دوست خود می ‌روید، این‌ ها از اصول دین است چون در راه خداست. با خدا کار می ‌کنید و به اصل مربوط است. به بیان ساده ‌تر وقتی به زیارت امامزاده ای می روید و پارچه ‌ای را به ضریح گره می ‌زنید، با امام خود صحبت می‌ کنید؛ چون  او جزء امام شماست. این از اصول دین است و من نمی ‌توانم بگویم چرا اینکار را می ‌کنید. چون اصول دین است و در اصول دین امر و نهی نیست.
ملا نظر علی طالقانی در «کاشف الاسرار» می‌ گوید عوام را از این‌که چیزی به ضریح امامزاده می ‌بندند و با امام خود صحبت می کنند نهی نکنید. این فرع ها ریشه در اصل دارد. داعی شما برای انجام مستحبات هم خداوند است. بالاخره فروع دین به اصول دین متصل است و اعمال بر اساس اعتقادات انجام می‌ شود .در این دعا می‌ خوانیم که خداوند، جمیل را که از جمال حقیقی اوست آشکار می ‌کند. جمیل، فاطمه زهرا  (س) است. خداوند با این جمیل ، جمال حقیقی خود را برای پیامبر (ص) آشکار کرد.


 
منبع: طوبای محبت،مجالس حاج مجمد اسماعیل دولابی، ص ۱۰۷-۱۰۸

توسط: قربانی


تاریخ ارسال مطلب: ۸:۶ - ۱۳۹۹/۸/۱۵
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه