سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹
کد مطلب: ۸۰۳۸

مأموریت مأموران فوق سری امام حسن عسکری(ع)
قرآن و حدیث

مأموریت مأموران فوق سری امام حسن عسکری(ع)

::> ولایت آنلاین، گروه ثقلین < ::
-از جمله مأموریت های سرّی تشکیلات فوق سرّی وکلا رسیدگی به امور مالی شیعیان بود، برای نمونه برخی شیعیان می خواستند وجوهات مالی خود را به دست امام برسانند که این مسئولیت خطیر برعهده وکلا گذاشته شده بود.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

مأموریت مأموران فوق سری امام حسن عسکری(ع):

-از جمله مأموریت های سرّی تشکیلات فوق سرّی وکلا رسیدگی به امور مالی شیعیان بود، برای نمونه برخی شیعیان می خواستند وجوهات مالی خود را به دست امام برسانند که این مسئولیت خطیر برعهده وکلا گذاشته شده بود.

 

امام حسن عسکری

تشکیلات فوق سری وکلا، شبکه ای از مأموران فوق سری امام حسن عسکری(ع) بودند که هر چند هندسه مدیریتی و عمیلاتی آن پیش تر توسط امامان معصوم(ع) طراحی شده بود، ولی در زمان امام حسن عسکری(ع) تحت رهبری و درایت ایشان اداره می شد و به مأموریت های پنهان خود می پرداخت.

 

مدیریت استراتژیک، هوشمندانه و رهبری شگفت انگیز امام حسن عسکری(ع) در اسارت  موضوع بسیار مهمی است که حیرت و تحصین اندیشمندان اسلامی را به خود جلب کرده است، یکی از ابعاد مهم این مدیریت هوشمندانه را می توان در رهبری شبکه فوق سری، عملیاتی و اطلاعاتی وکلا مشاهده کرد.[1] شبکه ای از مأموران فوق سری که هر چند هندسه مدیریتی و عمیلاتی آن پیش تر توسط امامان معصوم(ع) طراحی شده بود، ولی در زمان امام حسن عسکری(ع) تحت رهبری و درایت ایشان اداره می شد و به مأموریت های پنهان خود می پرداخت.

ویژگی های قرآنی و شگفت انگیز مأموران سرّیک

1-اصل حفظ اسرار و راز داری:
یکی از ویژگی های مهم و کاربردی شبکه فوق سرّی وکلا و باب ها، راز داری و حفظ اسرار اهل بیت(علیهم السلام) بود، خدای متعال در قرآن کریم در خصوص لزوم راز داری در مراودات اجتماعی بخصوص در برخورد با نااهلان می فرماید: «یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا لا تَتَّخِذُوا بِطانَةً مِنْ دُونِکُمْ؛[2] اى کسانى که ایمان آورده‌‏اید! محرم اسرارى از غیر خود، انتخاب نکنید.» به موجب این اصل مهم قرآنی مأموران ویژه امام عسکری(علیه السلام) می بایست هر گونه اطلاعات و اسرار سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی را از چشمان ناپاک معاندان دور نگه دارند و در نگهداری آن هرگز سستی به خود راه ندهند. شدت و نهایت راز داری این افراد نشأت گرفته از ایمان قوی و باور به مرجعیت دینی، فرهنگی و سیاسی اهل بیت پیامبر(ص) بود، البته همین راز داری و ایمان به معارف اصیل اسلامی موجب شده بود که این افراد امین و مورد اعتماد اهل بیت باشند برای نمونه امام حسن عسکری(علیه السلام) در خصوص عثمان بن سعید و فرزندش می فرماید:«آنچه آن ها به شما می رسانند، از سوی من می رسانند و آنچه به شما می گویند از سوی من می گویند.»[3] 

2- امانت دار و وفای به عهد:
دو شاخصه و ویژگی ممتاز و منحصر به فرد یاران سرّی اهل بیت(علیه السلام) ثبات قدم، و وفای به عهد ایشان است. وفاداری و امانت داری نشأت گرفته از ایمان راسخ به حقّانیت اهل بیت(ع) می باشد، هر چند در طول تاریخ افراد زیادی دم از عشق و محبت و دوستی نسبت به خاندان عصمت و طهارت زده اند، ولی همین که در دو راهی های زندگی در معرض امتحان و آزمایش الهی قرار می گرفتند، از دایره امتحان مردود می شدند، این در حالی است که یاران سرّی اهل بیت(علیهم السلام) در آزمون وفای به عهد و پیمان با اهل بیت(علیه السلام) صادقانه و راست قامت ایستادند و بهترین نمره ی قبولی را کسب کردند. «وَ الَّذینَ هُمْ لِأَماناتِهِمْ وَ عَهْدِهِمْ راعُونَ؛[4] و آنها که امانت ها و عهد خود را رعایت مى‏کنند.» در امانت داری یاران خاص امام حسن عسکری(ع) یارانی که مأمور رتق و فتق مالی شیعیان بودند و اموال فراوانی را از سرتاسر بلاد اسلامی دریافت می کردند و در مسیر که حضرت می فرمود مصرف می نموند.

3-استقامت کم نظیر:
استقامت و پایمردی یکی دیگر از خصوصیات وکلا و باب های اهل بیت(علیهم السلام) بودند، در شرایط سخت نظامی و سیاسی که هر کسی خود را منتصب به امام معرفی می کرد با شدیدت ترین مجازات ها مواجه می شد ماندن بر سر دوستی و یاری امام و انجام دادن مأموریت های فوق سرّی که لو رفتن تنها یکی از آنها مساوی با اعدام و کشته شدن بود به خوبی گواه بر استقامت و پایمردی یاران خاص اهل بیت(ع) دارد، در واقع ایشان به آیات الهی لبیک گفتند که فرمود: «فَاسْتَقِمْ کَما أُمِرْتَ وَ مَنْ تابَ مَعَک؛[5] پس همان‏گونه که فرمان یافته‏‌اى، استقامت کن؛ و همچنین کسانى که با تو بسوى خدا آمده‏‌اند (باید استقامت کنند)!»

مأموران و مأموریت فوق سری امام حسن عسکری(ع):
سؤالی که در خصوص این یاران پنهان کار امام حسن عسکری(ع) مطرح می شود، نوع مأموریت ایشان است؟ با توجه به اینکه امام حسن عسکری(ع) تحت کنترل و محافظت اطلاعاتی و امنیتی بسیار شدیدی به سر می بردند، حال نوبت یاران خاص ایشان بود که به نحو احسن به وظایف محوله خود عمل نمایند. مأموریت های فوق سرّی شبکه وکلا در چند بخش فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و نظامی قابل تقسیم بندی می باشد.

1-مأموریت پیچیده فرهنگی، تربیتی، آموزشی:
عصر امام حسن عسکری و البته امام هادی(علیهم السلام) دوران خفقان و پیچیده فرهنگی بوده است، چرا که در این بازه زمانی گروه ها و فرقه های انحرافی به جولان و فعالیت در اجتماعات اسلامی می پرداختند، در این بین یکی از وظایف و مسئولیت های خطیر تشکیلات سرّی امام حسن عسکری(ع) روشنگری، و غبار زدایی از جامعه و بیان حقایق اصیل اسلامی برای شیعیان بود تا اینکه در کوران جامعه فتنه زده گرفتار نشوند. در واقع این بخش از فعّالیت های وکلا، طیف وسیعی از مسائل و موضوعات فقهی، کلامی، تربیتی را در بر می گرفت، در واقع شیوه کار هم به این شکل بود که شیعیان سؤالات و شبهات خود را در قالب نامه به تشکیلات وکلا تحویل می دادند، و از طرفی همین وکلا نیز مأموریت رساندن پاسخ امام به شیعیان را داشتند.[6]

2-مأموریت های اقتصادی و مالی:
از جمله مأموریت های سرّی تشکیلات فوق سرّی وکلا رسیدگی به امور مالی شیعیان بود، برای نمونه برخی شیعیان می خواستند وجوهات مالی خود را به دست امام برسانند که این مسئولیت خطیر برعهده وکلا گذاشته شده بود، از طرفی در بین محبان اهل بیت(علیهم السلام) خانواده های کم بضاعت و نیازمندی زندگی می کردند که می بایست تأمین شوند، تا اینکه توسط دستگاه  جور جذب نشوند، مسئولیت رسیدگی به این دسته افراد نیز به وکلا سپرده شده بود.[7]

سخن پایانی:
در این یاداشت به برخی از خصوصیات ممتاز تشکیلات سرّی اهل بیت(ع) و همچنین مأموریت های مهمی که برعهده آنها نهاده شده بود اشاره کردیم.


پیوندها:
[1].  ر.ک: سازمان وکالت و نقش آن در عصر ائمه(ع)، انتشارات موسسه امام خمینی(ره)، محمد رضا جباری، ج1،ص296. ر.ک: جاسم حسین، تاریخ سیاسی غیبت امام دوازدهم، ص134؛ راز داران حریم اهل بیت، جواد سلیمانی، انتشارات موسسه امام خمینی(ره)، ص54.
[2]. سوره آل عمران، آیه 118.
[3]. الاصول من  الکافی، ج1، ص330. 
[4]. سوره معارج، آیه 32. 
[5]. سوره هود، آیه 112.
[6]. شکوه سامرا، مجموعه مقالات در باره امام هادی و امام عسکری، ص239.
[7]. الغیبه، ص 354.


منبع: رهروان ولایت

توسط: اکبری


تاریخ ارسال مطلب: ۱۳:۵۷ - ۱۳۹۹/۸/۸
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه