سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹

کنترل زبان (۲)
اخلاق و تربیت

کنترل زبان (۲)

::> ولایت آنلاین، گروه اخلاق و عرفان <::
نماینده باطن ما زبانست.

بسم الله الرحمن الرحیم 


 

"کنترل زبان "(2):

آری نماینده باطن ما زبانست. اصولا ظهورات، باطنها را بیان می کنند مانند دنیا که ظهور عالم ملکوتست. و این یک قاعده و قانون است که آنچه که ظهور می یابد همواره نماینده باطن است. و این قاعده در شناخت خودمان و دیگران نقش بسزایی دارد. مثلا اگر کسی حسادت و زود رنجی و بد زبانی، تهمت، غیبت و تحقیر دیگران، تمسخر و ... دارد باید  طبق قاعده، ظاهر نماینده باطنست حواسش جمع باشد که در باطن عواملیست که منجر به گناهان زبان می شود. بدین معنا که شخص کمبود یا نقصی دارد که آن ضعف و کمبود به اشکال مختلف از طریق زبان بروز می نماید و لذا اگر آن ضعف را برطرف نماید مسلما خروجی های زبان در قالب بد زبانی، تحقیر، تمسخر، تهمت و ... بر طرف می گردد. معصوم علیه السلام در این باره می فرماید: خروجی های زبانی شخص میزان و ملاک سنجش باطن و شخصیت اوست.
مولا علی علیه السلام می فرماید: گاهی وقتها افراد سعی می کنند در ارتباط با دیگران باطن های خود را بپوشانند اما هیچگاه یک نفر نمی تواند برای همیشه شخصیت خودش را پنهان نگهدارد.
آری با گفتگو با افراد می توان پی به شخصیت و درون آنان برد .
آری زبان تیغ دو لبه ایست که هم به نفع انسان و هم به ضرر او دائم در حال حرکت است. فحش، حرف رکیک، حرف زشت، روی بدن انسان تاثیر جسمانی دارد. انسان های فحاش قطعا بیماریهایی دارند که خودشان از آن بی خبرند.
کسانی که فحاشی می نمایند و طهارت زبان ندارند مورد لعن قرار گرفته اند. لذا مدیریت و تربیت زبان به انسان قدرت و نیرویی الهی می دهد که بتواند بسرعت مسیر سلوک الی الله را طی نماید . و همین گونه است در مورد انحراف از سلوک الی الله که باز زبان نقش بسزایی دارد. پیامبر صلی الله و علیه و آله و سلم می فرماید: زمانی که انسان صبح خودش را آغاز می کند همه اندامهای بدن زبان را این گونه سوگند می دهند که زبان کوتاه بیا، بعد پیامبر صلی الله و علیه و آله و سلم می فرماید: یعنی اینگونه می گویند، تو را به خدا سوگند در باره ما تقوی الهی را پیشه نما زیرا تو اگر درست باشی ما نیز درست خواهیم بود. ولی اگر تو کجی داشته باشی همه ما کج خواهیم شد.
ادامه دارد ...


به قلم مدیر هیئت بی بی رقیه(س) خرم آباد، سیده طاهره حسینی خرم آبادی


تاریخ ارسال مطلب: ۸:۲ - ۱۳۹۹/۸/۳
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه
 • چراغ روشنطوبای محبت
  چراغ روشن
  ::> ولایت آنلاین، گروه اخلاق و عرفان <::
 • گنج ‌های پنهانطوبای محبت
  گنج ‌های پنهان
  ::> ولایت آنلاین، گروه اخلاق و عرفان <::
 • هنر صدق طوبای محبت
  هنر صدق 
  ::> ولایت آنلاین، گروه اخلاق و عرفان <::