شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹

لباس عاریت 
طوبای محبت

لباس عاریت 

::> ولایت آنلاین، گروه اخلاق و عرفان <::
هر کس با دل خدا را می‌ خواهد، خدا هم او را می ‌خواهد؛ چون با قلب و جانش خدا را خواسته است. اگر اعمالش هم بد است آن اعمال را نمی‌ خواهد، آن را به اهلش می دهد و آخرالامر او را در جوار رحمتش می ‌برد. 

بسم الله الرّحمن الرّحیم

لباس عاریت:

خدا بعضی افراد را می ‌خواهد ولی اعمال آن‌ ها را نمی‌ خواهد. عمل بعضی را هم می‌ خواهد ولی خودش را نمی ‌خواهد. یعنی هر کس با دل خدا را می‌ خواهد، خدا هم او را می ‌خواهد؛ چون با قلب و جانش خدا را خواسته است. اگر اعمالش هم بد است آن اعمال را نمی‌ خواهد، آن را به اهلش می دهد و آخرالامر او را در جوار رحمتش می ‌برد. 
انسان معاد خدا را نمی‌ خواهد، خدا هم او را نمی‌ خواهد ولی اعمال خوبش را می ‌خواهد؛ آن‌ ها را می ‌گیرد و به اهلش می دهد و این عدالت است؛  چون این عمل مال او نبوده است؛ مال دیگران، یعنی مؤمنین بوده است. شیعه و دوست امیرالمؤمنین (ع) را با معصیت چکار؟ آن‌ ها به دنیا آلوده شدند و کارهایشان مخلوط شد، لباس و غذای آن‌ ها مخلوط شد. از این جهت عمل بد مال بدها و اشقیاست و عمل‌ های خوب مال محمد و آل محمد (ص) است. خدا خودش و اولیای اولیایش را دوست دارد.
شما هم که محمد و آل محمد (ص) را دوست دارید، خدا هم شما را دوست دارد.
کسی که خدا خودش را می خواهد اعمالش خیلی به او فشار ندهد. اگر از او چیزی سرزد، استغفار می‌ کند؛  چون این لباس مال او نبوده است. معصیت برای اهل ایمان لباس عاریت است. این لباس مال آن‌ ها نیست. این بواسطه خواهش‌ های دنیا بوده است. هر کجا می ‌خواستم بروم می‌ گفتند آبرویت می رود. من هم رفتم از همسایه یک لباس عاریه گرفتم و تنم کردم. به خاطر دنیا عاریه گرفتم. بعد هم لباس را به صاحبش برگرداندم. آیا این را خدا می ‌نویسد ؟ معصیت برای دوستان اهل ‌بیت (ع) و پیروان راه خدا عاریه است. مگر ندیده ای که وقتی پای کسی رو لگد کردی فوراً عذر خواهی می‌ کنی؟ بعد هم خودت را مذمت می کنی که چرا درست راه نمی‌ روی. عزیزان من! هیچکدام از شما دوست ندارید معصیت کنید. من ندیدم از اهل ایمان کسی معصیت کند و از انجام آن خشنود باشد و آن را دوست داشته باشد. اگر هم معصیتی انجام داده است به خاطر شهوات دنیا بوده است . می ‌گوید آبرویم می رود و از روی بی ‌میلی آن را انجام می‌ دهد. 
عاریه خیلی سخت است  لذا خدا عفو می کند. بنابراین لباس عاریه را باید به صاحبش برگرداند. عمل خوب اشقیا هم عاریه است؛ آن را می ‌گیرند و به ما می ‌دهند. البته اگر خدا خودتان را بخواهد خیلی عمل لازم نداریم.دو رکعت نماز خودت با ولایت از هفتاد سال عبادت بهتر است. آنچه می گویم برای بشارت است وگرنه امیدوارم در زندگی نمازت ترک نشده باشد. نماز معراج مومن است.منبع: طوبای محبت،مجالس حاج مجمد اسماعیل دولابی، ص ۹۷-۹۸
بحارالانوار،ج۶۸،ص۳۶۷


توسط: قربانی


تاریخ ارسال مطلب: ۸:۱ - ۱۳۹۹/۷/۲۸
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه
 • چراغ روشنطوبای محبت
  چراغ روشن
  ::> ولایت آنلاین، گروه اخلاق و عرفان <::
 • گنج ‌های پنهانطوبای محبت
  گنج ‌های پنهان
  ::> ولایت آنلاین، گروه اخلاق و عرفان <::
 • هنر صدق طوبای محبت
  هنر صدق 
  ::> ولایت آنلاین، گروه اخلاق و عرفان <::