شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹
کد مطلب: ۷۹۸۰

فرق غنا و موسیقی
احکام روز

فرق غنا و موسیقی

::> ولایت آنلاین، گروه احکام < ::
مومنان کسانی هستند که از هر گونه لغو و سخن بیهوده دوری می کنند. یکی از مصادیق لغو، غنا و آلات لهو می باشد.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

فرق غنا و موسیقی:

مومنان کسانی هستند که از هر گونه لغو و سخن بیهوده دوری می کنند. یکی از مصادیق لغو، غنا و آلات لهو می باشد.۱

امام صادق(علیه السلام) فرمود:
وقتی آدم (علیه سلام) رحلت نمود، ابلیس و قابیل با رحلت او خوشحال شدند. آن دو در اجتماع شرکت جستند و به نشانه شادی برای مرگ آدم از تنبورها و وسائل لهو (موسیقی) استفاده کردند. پس هر کس در روی زمین از این وسائل لذت می برد از پیروان راه ابلیس می باشد.۲


پیامبر اسلام(ص)ف رمود:
فرشتگان به خانه ای که شراب و وسایل موسیقی و قمار (مثل تنبور و نرد) در آن باشد وارد نمی شوند و دعای اهل خانه مستجاب نمی شود، خیر و برکت هم از آنجا می رود

 با توجه به ترویج موسیقی از طرف بعضی مراکز فرهنگی، برخی می گویند: غنا حرام است و موسیقی اشکال ندارد، لطفا فرق بین غنا و موسیقی را بیان فرمایید. و برخی می گویند: موسیقی اصیل و سنتی اشکال ندارد لطفا نظرتان را بفرمایید.


حضرت آیت الله خامنه ای:

غنا خوانندگی مطرب و ملهی متناسب با مجالس عیش و نوش است و موسیقی نوازندگی با همان اوصاف است و در حکم با هم فرقی ندارند و هر دو حرام است.


حضرت آیت الله تبریزی:

غنا(آوازه خوانی مناسب مجالس خوشگذرانی که در مضمون باطل باشد) و گوش دادن به آن حرام است و بنابر احتیاط واجب باید از مطلق خواندنی که با ترجیع صوت (چهچهه) است ولو در مضمون باطل نباشد اجتناب نمود و نیز  موسیقی لهوی(نواختن با آلات مخصوصه که مناسب خوشگذرانی باشد) و گوش دادن به آن حرام است. موسیقی ای که مناسب خوشگذرانی باشد حرام  است و بین انواع آن فرقی نیست چه سنتی باشد یا غیر آن.


حضرت آیت الله فاضل لنکرانی:
غنا آوازی است که در آن صدا را در گلو می گردانند که به زبان عرفی چهچهه می گویند و طرب انگیز هم باشد و مناسب مجالس لهو و لعب هم باشد که این حرام است و موسیقی به یک تعریف، ترکیب اصوات است به نحوی که خوش آیند باشد. لذا اگر مناسب مجالس لهو و لعب باشد حرام است.(جامع المسائل)

حضرت آیت الله مکارم شیرازی:
کلیه صداها و آهنگ های مناسب مجالس لهو و فساد ،حرام است و تشخیص آن با مراجعه به اهل عرف خواهد بود.


حضرت آیت الله صافی گلپایگانی:
غنا عبارت از آوازی است که مشتمل بر ترجیع و صوت و طرب انگیز و مناسب با مجالس طرب باشد و موسیقی گاه بر غنا و گاه بر آلات مختلف موسیقی مانند تار،سنتور، دف و غیره اطلاق می شود.

موسیقی را اگر به همان معنای غنا و آواز ها و سازها و بکار گرفتن آنهاو بدانیم، فرا گرفتن موسیقی که از قدیم الایام بین اهل لهو و بزم  متداول بود و در کشور ها و مناطق مختلف انواعی از آن بکار برده می شده و می شود همه حرام است.(جامع الاحکام).


پیوندها:
۱: تفسیر نورالثقلین،۵۳۹/۳
۲: وسایل الشیعه،۲۳۱/۱۲-بهشت جوانان،۳۳۴.
۳: وسایل الشیعه،۲۳۵/۱۲.


توسط: گودرزی


تاریخ ارسال مطلب: ۸:۴ - ۱۳۹۹/۷/۲۷
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه