سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹
کد مطلب: ۷۹۳۸

حجاب
احکام روز

حجاب

::> ولایت آنلاین، گروه احکام < ::
سوره نور، آیه ۳۱ می فرماید: ای پیامبر به زنان با ایمان بگو: چشم های خود را (از هوس آلود) فرو گیرند، و دامان خویش را حفظ کنند و زینت خود را جز آن مقدار که نمایان است، آشکار ننمایند و اطراف روسری های خود را بر سینه خود افکنند.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

حجاب:

 

سوره نور، آیه ۳۱ می فرماید: ای پیامبر به زنان با ایمان بگو: چشم های خود را (از هوس آلود) فرو گیرند، و دامان خویش را حفظ کنند و زینت خود را جز آن مقدار که نمایان است، آشکار ننمایند و اطراف روسری های خود را بر سینه خود افکنند(تا گردن و سینه با آن پوشانده شود)....

حضرت زهرا (سلام الله علیه) فرمودند: بهترین زنان کسانی هستند، که آنها مردان نا محرم را و نه مردان نا محرم آنها را ببینند.۱

حدود حجاب اسلامی برای بانوان چیست؟ برای این منظور پوشیدن لباس بلند و آزاد و شلوار و روسری کفایت می کند و اصولا چه کیفیتی در لباس و پوشش زن در برابر افراد نا محرم باید رعایت شود؟


امام خمینی(ره):

واجب است تمام بدن زن به جز قرص صورت و دستها تا مچ از نا محرم پوشیده شود و لباس مذکور اگر مقدار واجب را بپوشاند مانع ندارد ولی پوشیدن چادر بهتر است واز لباس هایی که توجه نا محرم را جلب کند باید اجتناب شود.
آنها که زنها رو می خواهند ملعبه مردان و ملعبه جوانان فاسد قرار بدهند جنایتکارند. زنها نباید گول بخورند. زن گمان نکند این مقام زن است که بزک کرده بیرون برود، با سرِ باز و لخت، این مقام زن نیست، زن باید شجاع باشد،زن آدم ساز است، زن مربی انسان است.( حضرت امام خمینی قدس سره،صحیفه نور ،ج۱۱،ص۲۵۴)

حجاب بانوان در اسلام یکی از  اموری است که از وقتی استعمارگران چشم طمع به کشورهای اسلامی و غصب معادن و منابع طبیعی آنها دوختند، مورد حمله آنها قرار گرفت زیرا چادر و حجاب زنان مسلمان را یکی از عوامل بزرگ برای بقاء استقلال شخصیت اسلامی  کل جامعه مسلمانان و حفظ هویت اسلامی آن دیدند و آن را مانع سیاسی و اقتصادی و فرهنگی خود شناختند.

(از پیام حضرت آیه االله گلپایگانی(ره) به گنگره سراسری حجاب)

آیا جنایتی از این بزرگتر نسبت به زن هست که زن را با آرایش، مدوجلوه گری زیور آلات سرگرم کنند و از او به عنوان یک ابزار و وسیله استفاده کنند؟ امروز سر و سینه را از زیور آلات پر کردن و آرایش مد ولباس را بت قرار دادن برای زن انقلابی مسلمان ننگ است. چادر بهتر ین نوع حجاب و نشانه ملی ماست.
( حضرت آیت الله خامنه ای مد ظله)

۱:بحار الانوار،۵۴/۴۳


آیا حجاب از ضروریات دین است؟ و حکم کسانی که به آن بی اعتنایی می کنند چیست؟


حضرت آیت الله خامنه‌ ای: اصل حجاب ضروری دین محسوب است و بی اعتنایی به اصل حجاب و عدم رعایت آن معصیت و گناه است.


حضرت آیت الله صافی گلپایگانی:
اصل وجوب حجاب فی الجمله از ضروریات اسلام است و منکر آن مرتد است ولی بی اعتنایی به آن با عدم انکار وجوب آن فسق است.


حضرت آیت الله تبریزی: اصل حجاب برای زنان از ضروریات دین است وحکم کسانیکه به آن  بی اعتنایی نمایند حکم بی اعتنایی به سایر تکالیف دینی است.

حضرت آیة الله سیستانی: اصل حجاب از مسلّمات شریعت است و در قرآن آمده است ولی کسانی که توجه به وضوح آن ندارند انکار آنها مستلزم انکار نبوت نیست و بی اعتنایی عملی گناه است.


حضرت آیة الله مکارم شیرازی: آری حجاب از ضروریات دین است ولی انکار آن برای کسانی که از ضروریات بودند آن آگاهی ندارند موجب ارتداد نمی شود.

حضرت آیت الله بهجت: بی اعتنایی به حجاب گناه است و داشتن حجاب واجب است.


بد حجابی:


آقا رسول الله (صلی الله علیه و آله) فرمودند:
هر مردی که زنش خود را آرایش کند و با آن حالت از منزلش بیرون آید، آن مرد دیّوث می باشد. و اگر کسی چنین مردان را دیوث بنامد، گناهی نکرده است. و نیز زنی که خود را زینت و خوشبو نماید و از خانه اش خارج شود و شوهرش به این کار راضی باشد برای هر قدمی که این زن بر می دارد برای شوهرش خانه ای در جهنم بنا می شود.۱


و نیز فرمودند:(حدیث دوم)

هر زنی که به خداوند سبحان و روز قیامت  ایمان دارد، زینتش را برای غیر شوهرش آشکار نمیکند و همچنین موی سر و مچ خود را نمایان نمی سازد، و هر زنی  که این کارها را برای غیر شوهرش انجام دهد دین خود را فاسد کرده و خداوند را نسبت به خود خشمگین ساخته است.۲

پوشیدن جوراب نازک و بدن نما برای خانم ها در بیرون از منزل و انظار نامحرمان چه صورت دارد؟ و بیرون گذاشتن موهای سر از چادر  در مقنعه توسط خانمها در دید نامحرمان چگونه است؟

حضرت آیة الله خامنه ای:

پوشاندن بدن از نامحرمان بر زن واجب است و چنین جوراب هایی برای حجاب شرعی واجب کفایت نمی کند و پوشیدن تمام موی سر در برابر نامحرمان واجب است.


آرایش زنان در خیابان و بیرون گذاشتن مقداری از موها و پوشیدن جوراب بدن نما و لباس های محرک چه صورت دارد؟


حضرت آیة الله فاضل لنکرانی: حرام است.


حضرت آیة الله بهجت:حرام است.


حضرت آیة الله صافی گلپایگانی:حرام است.


حضرت آیة الله مکارم شیرازی: بدون شک جایز نیست.


حضرت آیة الله تبریزی: جایز نیست.

حضرت آیة الله سیستانی: جایز نیست.

۱: بحار الانوار،۱۰۳/۲۴۹- بهشت جوانان،۴۳۱

۲: مستدرک الوسائل،۱۴/۲۴۲-بهشت جوانان،۲۲۰


منبع:مسائل جدید،ص۳۱و۳۲

نویسنده:سید محسن محمودی


توسط: گودرزی


تاریخ ارسال مطلب: ۸:۲ - ۱۳۹۹/۷/۲۰
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه