سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹
کد مطلب: ۷۸۴۱

استشفاء با گِل عزاداران حسینی
سلوک عاشورائیان

استشفاء با گِل عزاداران حسینی

::> ولایت آنلاین، گروه عقاید < ::
مرحوم آیت ‌الله‌ العظمی بروجردی می‌ فرمودند: دورانی که در بروجرد بودم، وقت چشمانم کم نور شده بود و به شدت درد می‌ کرد، در روز عاشورایی، هنگامی که دسته‌ های عزاداری در شهر به راه افتاده بود، مقدار گل از روی سر یکی از بچه‌ ها عزادار دسته که به علامت عزاداری گل به سر خود مالیده بود برداشتم و به چشمان خود کشیدم و در نتیجه فوراً چشمانم دید و نور خود را بازیافت و دردش تمام شد.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

استشفاء با گِل عزاداران حسینی:

مرحوم آیت ‌الله‌ العظمی بروجردی می‌ فرمودند: دورانی که در بروجرد بودم، وقت چشمانم کم نور شده بود و به شدت درد می‌ کرد، در روز عاشورایی، هنگامی که دسته‌ های عزاداری در شهر به راه افتاده بود، مقدار گل از روی سر یکی از بچه‌ ها عزادار دسته که به علامت عزاداری گل به سر خود مالیده بود برداشتم و به چشمان خود کشیدم و در نتیجه فوراً چشمانم دید و نور خود را بازیافت و دردش تمام شد.


شفاعت کتیبه‌ ها: 
یکی از ارادتمندان مرحوم علامه طباطبایی گفته است؛ با این‌ که حضور ایشان عظمتی به مجلس عزاداری می‌ داد ولی در مجلس سوگواری برای سالار شهیدان علیه ‌السلام همچون افراد عادی شرکت می ‌نمود و عقیده‌اش در حدی بود که می‌ گفت: 
« این کتیبه ‌های سیاه، که بر در و دیوار حسینیه و محل عزاداری نصب کرده‌اند دی بود ما را شفاعت می ‌کند». 
معظم له در مجلس عزاداری، آن‌ چنان شدید گریه می‌کرد، به طوری که دانه ‌های درشت اشک از چشمانش سرازیر می‌ شد. 
معظم له می ‌فرمودند:«هیچ ‌کس به هیچ مرحله‌ای از معنویت نرسید مگر در حرم مطهر امام حسین علیه السلام و یا در توسل به آن حضرت». 


علامه قاضی(ره):
ایشان می ‌فرمودند:«من هرچه دارم از زیارت سیدالشهدا علیه السلام و قرآن دارم». 
یکتا در گنجینه جان است حسین 
معیار عروج عرفان است حسین 
بر تارک تاریخ نوشتند چنین 
مقصود ز خلقت جهان است حسین
 علامه امینی روی زمین می ‌نشست 
حضرت آیت ‌الله سید مرتضی نجومی در مورد حالات مرحوم علامه امینی در روز عاشورا می ‌نویسد: در روز عاشورا با پای برهنه به مجالس عزا حسینی در حسینیه بوشهری های نجف اشرف می آمد و فرش را به کناری زده و روی زمین می ‌نشست و به مجرد نشستن، نهیب و گریه‌اش بلند می ‌شد. 


کلید موفقیت: 
مرحوم آیت ‌الله مجتهدی تهرانی همان اصول اخلاقی که آیت‌ الله ‌العظمی مرعشی نجفی در جواب درخواست طلاب حوزه علمیه که از ایشان مواضع خواسته بودند فرموده بود: بروید کارهای حاج آقای مجتهدی را نگاه کنید، همه‌اش موعظه است. 
معظم له علت موفقیت خود را چنین بیان می داشتند: 
علت موفقیت من، همین مجالس توسل و روضه‌ خوانی و سینه‌ زنی در کنار درس‌های طلبگی است. از زمانی که طلبه بودم، 
پنج شنبه ‌ها در منزلمان روضه برقرار می‌ کردند، وقتی هم که به قم رفتیم مجلس روضه مان در قم برپا بودو سینه ‌زنی و روضه داشتیم. وقتی نزد استادمان حاج شیخ علی اکبر برهان در مدرسه لرزاده تهران بودیم، ایشان هفته‌ای یک شب، سینه‌ زنی می ‌کردند و می ‌فرمودند: «من هرچه دارم از همان روضه‌ ها و سینه‌ زنی‌ها ایست که برای اهل ‌بیت علیه السلام گرفته‌ ام ». 


سخنان آیت ‌الله ‌العظمی وحید خراسانی پیرامون عزاداری: 
«وای بر آن کسانی که در این شعائر خدشه می ‌کنند. بیدار باشید، ای مردم ایران! بدانید کوچک‌ ترین کلمه که شعائر حسینی را سست کند، کمر خاتم‌ النبیین را می ‌شکند، این عزاداری‌ ها و این سینه‌ زنی‌ها و این زنجیرزنی ها باید به حد اعلا حفظ شود، بازیچه که  نیست. این کلام از امام صادق علیه السلام رییس مذهب چنین نقل شده‌ است: و ارحم الصرخ اللتی کانت لنا. 
صیحه یعنی چه؟ یعنی شیون، صرخ یعنی چه؟ یعنی صیحه شدید. امام ششم می ‌فرماید:«خدایا ترحم کن بر آن شیون هایی که بر اعضای ما از این مردم سر می‌ زند ». 
مردم باید روز عاشورا، فقط چشمشان را بدوزن به کربلا آن‌جا که فحل و فحول یعنی میرزای شیرازی میرزای دوم، همان کسی که صدها مثل بلاغی افتخار دارند که کوچک ‌ترین شاگرد اویند، یک چنین کسی روز عاشورا وی گستره برهنه، پابرهنه، در دست طویریج سینه می‌زند. این فقیه است، سند ملت است». 


سخنان حضرت آیت‌ الله صافی گلپایگانی: 
«سوگواری برای امام حسین علیه ‌السلام یکی از نعمت‌ های بزرگی است که خداوند نصیب شیعیان کرده است. 
شیعیان باید در کنار سوگواری برای سیدالشهدا علیه‌ السلام با تفکر و دریافتن پیام مکتب عاشورا بسیاری از مسائل خود را اصلاح کنند. 
زیارت و اظهار تاثر برای معصومین در اسلام موضوعیت دارد و هر گونه فعالیتی در این زمینه از عبادت منظور می‌شود که موجب تقرب به خداوند می ‌شود. 
حضور چشمگیر مردم در هیئت‌ های مذهبی افتخار بزرگی است و باید تلاش کنیم تا روابط مذهبی در این هیئت‌ها و مجالس محفوظ بماند». 


کلام مرحوم ملا مهدی نراقی: 
مرحوم ملا مهدی نراقی صاحب جامع سعادات در کتاب «محرق القلوب» که در مصائب اهل‌بیت به‌خصوص در مورد نهضت عاشورا و شهادت امام حسین علیه‌ السلام و یاران باوفایش در کربلا است، می‌ نویسد: 
«دوستان و شیعیان خاندان اهل‌ بیت علیه السلام به تحقق بدانند که هر که تالمدر این محنت افزون‌ تر است، اتحاد و به سیدالشهداء علیه ‌السلام بیشتر و وصولش به شفاعت اعظمی نزدیک‌ تر است» 


کلام مرحوم الله علامه محمدتقی جعفری: 
بشر مقدس‌ت رین اشکش را در راه حسین ع ریخت حرکت کشتی نجات آدمیان، احتیاج به دریا ندارد این کشتی بر روی قطره اشکی مقدس که برای حسین علیه ‌السلام ریخته می‌ شود، می‌ گذرد، اصلی که از اعماق دل برمی ‌آید و جان را می شوراند آنگاه، رهسپار پیشگاه اقدس خداوندی می شود. 


کلمه مرحوم آیت ‌الله عظما بهجت: 
بکاء بر مصائب اهل‌ بیت علیه السلام و بخصوص حضرت سیدالشهدا علیه السلام شاید از آن قبیل مستحباتی باشد که مستحب که افضل از آن نیست. 
بنده خیال می ‌کنم، فضیلت بکاء بر سیدالشهدا علیه ‌السلام بالاتر از نماز شب باشد، زیرا نماز شب عمل قلبی صرف نیست، بلکه کالقلبی است ولی حزن و اندوه بکاء  عمل قلبی است به حدی که بکاء دمعه اشک از علایم قبولی نماز وتر است. 


آثار اشک در کلام کبریایی احمد طهرانی: 
مرحوم کربلایی احمد تهرانی در سخنرانی پیرامون آثار اشک برای امام حسین علیه ‌السلام چنین می ‌فرمایند:« اشک برای امام حسین علیه ‌السلام اگر خالصانه باشد، نتایج عجیبی دارد. به نتیجه اول آن این است که گریه برای سیدالشهداء علیه السلام حب و بغض را زیاد می کند و دین هم که چیزی جز حب و بغض نیست.این دومین نتیجه اشک، آنست که گریه حقیقی و خالص انسان را سخی می ‌کند.تنها محک محبت راستین و گریه خالصانه این است که پس از گذشت مدتی، احساس می‌کنید که ضعف احسان و ایثار در وجودتان زیادتر از گذشته شده است. 
نتیجه سوم آنست که گریه بر امام حسین علیه‌ السلام خودبخود آدم را نورانی می ‌کند و با توسل مداوم گریه صادقانه، جلوه خدایی پیدا می ‌کنیم. 
چهارم آنکه، هرگاه تقصیری از آدمی سر می ‌زند، در صفحه دل کدورتی ایجاد می‌شود که با هزاران بار آب توبه نیز پاک نخواهد شد. آثار بعضی از گناهان ابدی است و تا قیام قیامت در نامه اعمال انسان باقی می‌ماند، اما گریه برای سیدالشهدا علیه‌ السلام مانند تیز آب می‌ماند و آن لکه‌ های آن گناهانی را که باقی را شست و شو داده از بین می‌برد. لذا وقتی از مجلس راز بیرون می آییم در وجودمان احساس سبکی و راحتی می ‌کنیم».

 
معجزه اش: 
مرحوم کربلایی احمد طهرانی می‌ فرمودند: «هر کس غزه خالصانه برای امام حسین علیه السلام گریه کند، خداوند درهای جهنم را تا ابد به رویم می‌ بندد؛ زیرا خداوند که تنور حمام نه ساختگی بود تا درونش آدم بسوزاند! ولی می‌خواهد به بهانه‌ ای از تقصیر این یک مشت خاک بگذرد؛ و گریه برای امام حسین علیه السلام بهترین بهانه است».


آتش جهنم هم فرو نشانده می ‌شود: 
مرحوم علامه طباطبایی که خود، بسیار اهل گریه و عزاداری بودند، در پاسخ به این سوال که چگونه طبق فرمایش امام صادق علیه‌السلام یک قطره ی  اشک عزا آتش جهنم را فرو می ‌نشاند. می‌ف رمایند: «چه مانعی دارد که قطره اشکی به اذن و خواست خدا، بی‌گ ناه آتش جهنم خاموش گرداند، می‌گوید درواقع قطره اشک نظیر توبه است که باعث آمرزش گناه و محو آثار و از بین بردن عذاب می‌ شود و نیز در نقطه ی مقابل آن کفر، باعث حبط و نابودی حسنات و نعمت‌ های بهشتی و سبب افروختن آتش می‌ گردد». 


با شنیدن روضه طاقت از کف می ‌داد: 
مرحوم شیخ عبدالکریم حائری وقتی در مجالس عزاداری حسینی می ‌نشست، منتظر ذکر مصیبتی نمی ‌شد، همین که نام امام حسین علیه‌ السلام را می‌ شنید، اشک از چشمانش چون دانه‌ های مروارید غلطان جاری می ‌شد به گونه ‌ای که گاهی طاقت از کف داده و از حال می‌ رفت. 
مرحوم آیت ‌الله‌ العظمی حاج شیخ محمدعلی اراکی درباره استاد بزرگوارشان شیخ عبدالکریم حائری می‌ فرمودند: 
در ایام عاشورا در خدمت ایشان بودم، می دیدم آن بزرگوار، مکرر این شعر را می‌ خواند و اشک می‌ ریخت؛ تبکیک عینی لا لاجل مثوبة 
لکنما عینی لاجلک باکیه 
«چشمان من، نه از برای ثواب که تنها و تنها برای تو گریان است».


سیل اشک:
بسیاری از نزدیکان مرحوم آیت ‌الله ‌العظمی بروجردی نقل کرده‌اند که عشق و علاقه معظم له به حضرت سیدالشهدا علیه ‌السلام به قدری بود که به محض شنیدن نام حسین علیه السلام و ذکر مصائب آنان، سیل اشک شان بی ‌اختیار جاری می ‌شد و بر روی محاسن سفیدشان می‌ ریخت. 


دستمال سیاه برای اشک: 
 مرحوم آیت ‌الله‌ العظمی میرزا جواد آقای تبریزی دو دستمال سیاه داشتند که در ایام عزا و روضه با خود حمل می ‌کردند و هنگام ذکر مصیبت، اشک‌هایشان را با آن پاک می ‌کرد و همواره از دستمال‌ها مواظبت می ‌کردند و بعد از فراغت از مجالس، درجای  خاص قرار می ‌دادند و بارها و بارها به فرزندان خود می‌ گفتند:« اگر من از دنیا رفتم این دستمال‌ها را در کفن من قرار دهید ». 


دستمال اشک بر روی سینه: 
مرحوم آیت ‌الله ‌العظمی مرعشی نجفی در فرازی از وصیت‌نامه شریف خود می گویند: 
« سفارش می‌ کنند دست ‌مالی را که اشک‌های زیادی در رثای جدم حسین مظلوم علیه السلام و اهل بیت مکرم او ریخته و صورت خود را با آن پاک می‌کردم بر روی سینه در کفنم بگذارند». 


خدمت در مجالس سیدالشهدا: 
آیت‌الله سید عبدالکریم کشمیری می ‌فرمود: برای امام حسین علیه السلام هر کاری بکنی کم است. 
مرحوم علامه قاضی می‌ فرمودند: من باید برای حضرت اباعبدالله کار کنم چه عالم باشم چه عامی.
مرحوم کل احمد آقا طهرانی می فرمود: سعی کنید تا پایتان را از کشتی حضرت سید الشهداء علیه السلام بیرون نگذارید، و دائما به امری از امور دستگاه امام حسین علیه السلام مشغول باشید، آشپزی، چای دادن، سینه زدن ، کفش جفت کردن، و... تا به واسطه آن از شما دستگیری شود و الا حساب و کتاب آن طرف،دقیق تر از این حرف هاست.
تمیز کردن کفش عزاداران مرحوم علامه قاضی در مجلس روضه در انتهای مجلس می ‌نشستند و احیاناً اگر احساس می‌ کردند که برای بغل ‌دستی خود ایجاد مزاحمت می شود روی زمین می ‌نشستند و زیرانداز را که حصیری از برگ درخت خرما بود در اختیار حاضران می‌ گذاشتند. بسیار مؤدبانه و با احترام می‌ نشستند و در پایان مراسم روضه‌ خوانی، کفش حاضران را ردیف کرده، آماده پوشیدن می کردند، و چه ‌بسا آن‌ها را با آستین لباس خود گردگیری می ‌کردند. 
معظم ‌له می ‌فرمودند: من کفش حاضران در مجلس روضه اباعبدالله علیه ‌السلام را تمیز می ‌کنم تا ملائک حاضر در این مجلس گواهی دهند به آنچه در باطن من می ‌گذرد که جز خدای متعال، کسی از آن اطلاعی ندارد. هنگامی‌که به ایشان می ‌گفتند: نباید جلوی شخص کوچکی بلند شود و کفش او را پاک نمایند و این کار برای یک شخص محترم اهل علم خوب نیست می‌ فرمود: من هر چه هستم، هستم، ولی اباعبدالله علیه السلام می‌ داند که این کار را برای خودشان کردم. نویسنده: زینب آب باز
معجزه ی اشک


تاریخ ارسال مطلب: ۸:۲ - ۱۳۹۹/۷/۳
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه