سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹
کد مطلب: ۷۶۷۴

نگاهی به اصول سلامتی و تغذیه در قرآن و سنت
طب سنتی

نگاهی به اصول سلامتی و تغذیه در قرآن و سنت

::> ولایت آنلاین، گروه ثقلین < ::
کلمات و آموزه‌های مربوط به «رده‌بندی مواد غذایی» نیز در قرآن کریم و کلمات معصومین (ع) فراوان است. برای نمونه، امام صادق (ع) در حدیثی به مقوله غذا و خوردن آن و تقسیم‌بندی مواد غذایی به حلال و حرام، براساس مبدأ تولید آن‌ها اشاره نموده‌اند..

بسم الله الرحمن الرحیم

نگاهی به اصول سلامتی و تغذیه در قرآن و سنت

 کلمات و آموزه‌های مربوط به "رده‌بندی مواد غذایی" نیز در قرآن کریم و کلمات معصومین (ع ) فراوان است.

 برای نمونه، امام صادق (ع) در حدیثی به مقوله غذا و خوردن آن و تقسیم‌بندی مواد غذایی به حلال و حرام، براساس مبدأ تولید آن‌ها اشاره نموده‌اند: آن‌ها یی که از زمین می‌رویند و آن‌هایی که از حیوانات فراهم می‌شوند.

آن‌هایی که از زمین  رویند به ۳ دسته حبوبات، غلات، میوه‌ها و سبزیجات تقسیم شده‌اند که مطابق با تقسیم‌بندی‌های جدید در کتاب علمی است. همچنین در سوره عبس، آیات۲۶-۳۶ به روییدنی ها از زمین اشاره شده‌است :«و زمین را شکافتیم و در آن دانه‌ها، انگور، خوردنی، زیتون، خرما، باغ‌های درخت و میوه و علف را رویانیدیم تا شما و چهارپایان تان از آن بهره ببرید.» جز این‌ها، براساس طبقه‌بندی رایج مواد غذایی، می‌توان نمونه‌های دیگری از آیات و روایات به دست داد. برای گروه «نان و غلات». می توان روایات منسوب به امام صادق (ع) را نمونه آورد که: «تن آدمی بر نان استوار شده است» (کافی، ج ۶، ص ۲۸۷ )؛ یا روایت منسوب به پیامبر اکرم (ص ) را: «خدایا به نان ما برکت و میان ما و آن جدایی مینداز که اگر نان نبود نه می توانستیم روزه بگیریم،نه نماز صبح بخوانیم ونه دیگر واجبات پروردگار خویش را بجای آوریم» (کافی،ج۶،ص۲۷۸).

. برای گروه «سبزیجات»، می‌توان روایت نقل‌شده از امام صادق (ع) را به دست داد که هر چیزی را زینتی است و زینت سفره، سبزی است ( بحارالانوار، ج ۶۶، ص ۱۹۹ ).

درباره گروه «میوه‌ها»، آیه ۱۴۱ سوره انعام را می‌توان مثال زد:«و اوست که با غ هایی نیازمند به داربست و بی‌نیاز از داربست را آفرید و درخت خرما و کشتزارهایی با طعم‌های گوناگون و زیتون و انار، همانند و درعین حال ناهمانند آفرید، تا وقتی ثمره آوردند از آن‌ها بخورید و در روز درو، حق آن‌ها را نیز بپردازید و اسراف نکنید که خدا اسراف کاران را دوست ندارد.» همچنین از امام صادق (ع) نقل شده‌است: « مرد باید از هر میوه ای (میوه متداول) برای خانواده‌اش تهیه کند».  ( کافی، ج ۵، ص ۵۱۱).

 در ارتباط با گروه«شیر و لبنیات»، آیه ۲۱سوره مؤمنون هست که « برای شما در چهارپایان، عبرتی است ؛از شیری که در شکمشان هست سیرابشان می کنیم و از آن‌ها سودهای بسیار می‌برید و از آن‌ها می‌خورید» و روایات متعدد از معصومین(ع) به ویژه از امام صادق (ع) نقل شده است که:

«شیر بخور، چراکه گوشت می‌رویاند و استخوان را محکم می‌کند.» (کافی،ج۳۳۶،۶۶) و « پنیر، لقمه غذایی خوبی است». ( وسایل الشیعه، ج ۱۷، ص ۹۴ ) و باز توصیه شده‌است که پنیر را عصر بخورند نه صبح.

به امیرالمؤمنین علی (ع) نسبت داده شده که فرموده‌اند:« چنانچه مسلمانی ضعف بدنی پیدا کرد، لبنیات را به همراه گوشت بخورد، زیرا خداوند در آن‌ها موجبات توانمندی و نیرومندی را قرار داده‌است.» ( بحارالانوار، ج ۶۶، ص ۶۹ ). و درباره گروه « گوشت‌ها »، این پیام‌ها و آموزه‌ها را می‌توان یافت:«و چهارپایان را آفرید، درحالی‌که در آن‌ها برای شما، وسیله پوشش و منافع دیگری است و از گوشت آن‌ها می‌خورید » ( نحل، ۵ ).، « اوست که دریا را رام کرد تا از آن گوشت تازه بخورید و زیورهایی بیرون آورید و خویشتن را بدان بیارایید و کشتی‌ها را ببینی که دریا را می‌شکافند و پیش می‌روند تا از فضل خدا روزی طلبند؛ باشد که سپاس گویید»  ( نحل، ۱۴ )؛ « خوردن  گوشت موجب ازدیاد و تقویت قوای بینایی و شنوایی و نیز قوت می شود » ( به نقل از امام صادق (ع) در کافی، ج ۵، ص ۵1۱)؛ «بر شما باد خوردن ماهی که اگر بی نان بخورید کافی است اگر با نان بخورید گوارا است .» ( به نقل از امام موسی کاظم علیه‌السلام در بحارالانوار، ج ۶۵، ص ۲۰۷، البته از افراط در خوردن ماهی هم پرهیز داده‌اند )؛«هرکسی چهل روز بر او بگذرد و در آن فاصله گوشت نخورده باشد، بدخلق خواهد شد به او گوشت بخورانید» ( به نقل از امام صادق علیه‌السلام از پیامبر اکرم (ص)در وسائل الشیعه ،ج۱۷،ص۲۶ ).


منبع:خلاصه پانزده روز تا سلامتی، جمشید خدادی (عضو جامعه مخترعین و مبتکرین ایران)، ص۲۰-۲۲


تاریخ ارسال مطلب: ۸:۲ - ۱۳۹۹/۶/۳
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه