سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹

راه دل
طوبای محبت

راه دل

::> ولایت آنلاین، گروه اخلاق و عرفان <::
این راه، راه ذات است. محبت یعنی راه ذات، یعنی راه دل. از گِل که گذشتی دل است. به دل که دچار شدی گل کنار می رود. یا گل است یا دل. گل یعنی بیرون و ظاهر، یعنی دنیا، یعنی ریا ست و طمع، یعنی...

بسم الله الرحمن الرحیم

راه دل 

این راه، راه ذات است. محبت یعنی راه ذات، یعنی راه دل. از گِل که گذشتی دل است. به دل که دچار شدی گل کنار می رود. یا گل است یا دل. گل یعنی بیرون و ظاهر، یعنی دنیا، یعنی ریا ست و طمع، یعنی جمال های مادی. این‌ها دنیاست، گل است. شیعیان و دوستان اهل‌بیت ( ع )، هم گل دارند و هم دل. گاهی به گل می‌افتند و گاهی به دل. از بچگی در دلند؛ از گل می‌گذرند. هر وقت گل دنیا اذیتشان کرد، دل را غنیمت می‌شمارند. آنچه ذکر و یاد خداست. دل مرکز حرکت به سوی خداست. مرکز حرکت انبیا، اولیا و پاکان خدا دل بوده‌است. محبت سبب شد که انسان به مقصدش نزدیک شود و سریع پیش برود وگرنه، گل «لا لبیک» می‌گوید. فرورفتن انسان در گل سخت است. وقتی می‌آید یک پای خودش را از گل درآورد، پای دیگرش فرورفته‌است. من خودم یک مرتبه تا سر به گل فرورفتم؛ زمین نمک داشت و نمک ها خیس خورده بود، مرا فرو برد؛ آن وقت رعیت ها آمدند و بیل انداختند و مرابالاکشیدند.خودشان هم می ترسیدندجلوبیایند.
دنیا گل است. می‌بینید که انسان‌های متقی و پاک چه قدر احتیاط می‌کنند! هر کجا می‌روند «بسم الله» می‌گویند، ذکر خدا می‌کنند تا نانی به دست آورند. دست دیگری را هم می‌گیرند. آن‌ها که نیت بزرگ‌تر دارند، قوت کمر دارند، فکر نان و آب خودشان نیستند. دست دیگران را می گیرند از گل بیرون بکشند. آن هم خطرناک است. می‌گفت رفتم دست او را بگیرم بالا بکشم، او من را هم به پایین کشید. 
ان‌شاءالله یک دست شما به دست محمد و آل محمد (ص) باشد و یک دست هم برای گرفتن دست خلق خدا. خداوند دو دست به انسان داده است برای قوت گرفتن و قوت دادن، پول گرفتن و پول دادن، نان گرفتن و نان دادن. یعنی با یک دست بگیر و با یک دست بده.  با دست راست بگیر و با دست چپ بده؛ نه این‌که با دو دست بگیرید. در وقت دعا هم با یک دست بگیر و با دست دیگر به پدر و مادر و اقوام و گذشتگان و آیندگان بده. با یکدست نان می‌گیری و با دست دیگر به زن و بچه می‌دهی. 


منبع: طوبای محبت،مجالس حاج مجمد اسماعیل دولابی، ج 1، ص ۷۸-۷۹


تاریخ ارسال مطلب: ۸:۰ - ۱۳۹۹/۶/۳
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه