شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹
کد مطلب: ۷۵۹۴

داستان غدیر خم و خطبه ی پیغمبر(ص)

داستان غدیر خم و خطبه ی پیغمبر(ص)

::> ولایت آنلاین، گروه ثقلین <::
« یا ایهالرسول بلّغ ما أنزل من ربّک »

به گزارش ولایت آنلاین،

داستان غدیر خم و خطبه ی پیغمبر(ص)

اجمال داستان غدیر خم که شیعه و سنی در آن اتفاق دارند از این قرار است که، چون حضرت سبحان سوره ی شریفه ی «إذا جاء نصرالله و الفتح» را بر حضرت رسول(ص) فرستاد عباس ابن عبدالمطلب عموی حضرت رسول افسرده خاطر و گریان گشت. چون پیغمبر اکرم جهت را از او پرسیدند، عرض کرد: من از نزول این سوره بر شما استفاده می کنم که رفتن شما از دنیا نزدیک شده باشد. حضرت عقیده ی او را تصدیق نمودند و فرمودند: خداوند توسط این سوره به من خبر داد که به زودی از دنیا رخت بر می بندم.

از عباس سوال کردند: از کجای سوره استفاده کردی که رفتن پیغمبر(ص) از دنیا نزدیک شده است؟ فرمود: از آنجایی که خداوند در سوره خبر داده که مردم فوج فوج داخل در اسلام می شوند و پیغمبرش را امر به استغفار نموده؛ پس معلوم می شود دین اسلام در نهایت عظمت و قدرت رسیده و کار پیغمبر بیش از آن نبوده که اسلام را در نهایت اوج و اقتدار برساند و به علاوه در سوره ی شریفه خدا او را امر به استغفار و طلب آمرزش نموده پس معلوم می شود رحلت آن حضرت نزدیک گردیده که مأمور به طلب آمرزش گردیده است.

پس از آنکه این سوره ی شریفه بر پیغمبر اکرم نازل شد دیگر تا در حیات بودند، کسی آن جناب را خندان ندید و چون جهت افسردگی آن حضرت را می پرسیدند می فرمود: مرا به سفر آخرت دعوت نموده اند و زود است که اجابت نمایم و از بین شما رخت بربندم و بروم. تا اینکه، از طرف خدا مأمور گشت که در ایام حج به مکه مشرف شود و مناسک حج را به آنها یاد بدهد.

لذا امر فرمود: تا منادی در مدینه ندا کرد که همه مسلمانان مهیای حج گردند و بدانند که این سفر آخر پیغمبر اسلام است که  برای آموختن مناسک به حج مشرف می شوند؛ چون این خبر به گوش مسلمان ها رسید، جمعیتی از حد افزون مهیای حج گردیدند که قریب یکصد و بیست هزار نفر می شدند.

هنگامی که پیغمبر اکرم(ص) به زمین جحفه کنار گودال بزرگی رسیدند که او را غدیر خم می گفتند، جبرئیل بر پیغمبر نازل شد و این آیه ی شریفه را آورد: «یا أیهاالرسول بلغ ما أُنزل الیک من ربّک و إن لم تفعل  فما بلّغت رسالته والله یعصمک من الناس إن الله لا یهدی القوم الکافرین». یعنی: ای پیغمبر گرامی برسان آنچه را از طرف پروردگار خویش به تو فرستاده شده و اگر نرسانی آنچه را به تو وحی کردیم، هرآینه در رسالت خویش تقصیر نموده ای و خداوند تو را از شر مردم حفظ خواهد نمود که آسیبی به تو وارد نیاید و به درستی که خداوند هدایت و رستگار نخواهد نمود طائفه ای را که در گمراهی می باشند.

چون این آیه بر پیغمبر اکرم نازل گردید دیگر از برای خویش مجال درنگ در امر ندید و از تأخیر تبلیغ امر حق ترسید و لذا با اینکه قریب نیم ساعت به ظهر هجدهم ذی الحجّه بیش نبود و آفتاب در کمال اشتداد و گرمی بود در میان آفتاب سوزان توقف کرد و دستور داد تا آن هایی که گذشته بودند برگشتند و آن هایی که عقب بودند رسیدند و پس از آنکه اجتماع مسلمانان که بالغ بر یکصد و بیست هزار نفر بودند بر گرد آن جناب جمع شدند، دستور فرمودند تا اینکه از جهاز شتران تشکیل منبر بسیار بزرگ و مرتفعی دادند و آن جناب در بالای منبر قرار گرفتند و پس از حمد و ثنای الهی فرمودند:

ای مردم جبرئیل امین سه مرتبه بر من نازل شد و این آیه ی «یا أیهاالرسول بلّغ ما أنزل من ربّک» را بر من خواند و دستور داد که به هر سفید و سیاهی اعلام کنم که علی بن ابیطالب برادر و وصی و خلیفه و پیشوای مسلمین است و او نسبت به من مانند هارون است نسبت به موسی جز اینکه بعد از من پیغمبری نیست.

ای مردم خداوند علی را برای شما ولی و امام قرار داده که اطاعت او فرض است بر مهاجر و انصار و تابعین و بر شهری و دهاتی و عجمی و عربی و آزاد و بنده و صغیر و کبیر سیاه و سفید وب رهر شخص خداپرستی  حکم او روان و فرمان او نافذ است؛ ملعون است کسی که او را مخالفت کند مرحوم است کسی که او را متابعت کند و هرکه او را تصدیق کند و سخن او را بشنود خداوند او را خواهد آمرزید.

ای مردم هیچ علمی نیست مگر اینکه خداوند آن را در قلب من جایگزین ساخته و من هر علم و دانشی که داشتم آن را به علی آموختم و او پیشوای آشکار شماست.

ای مردم از اطراف او پراکنده مشوید و از او نفرت مکنید و از حکومت او استنکاف ننمائید که او شما را به جانب حق هدایت می کند و از سرزنش ملامتگران نمی هراسد؛ او کسی است که به خدا و رسولش ایمان آورده و جان خود را در راه دین خدا فدا پیغمبر او نموده است.

ای مردم او را بزرگ شمارید که خدا او را بزرگ شمرده و حکومت او را بپذیرید که خدا او را نصب کرده است. ای مردم او از جانب خدا پیشوای شماست و خدا توبه کسی را نمی پذیرد که ولایت او را منکر باشد و بر خدا حق است که مخالفین او را به عذاب سختی مبتلا گرداند، مواظب باشید که با او از در مخالفت در نیائید که به آتش جهنم سوخته خواهید شد.

تا اینکه بازوی آن حضرت را گرفته و بلند کرد و فرمود: ای مردم این علی بن ابیطالب برادر من و وصی من و وارث علم من و خلیفه ی من بر امت من است؛ هر کسی که من سرپرست اویم این علی بعد از من سرپرست او خواهد بود، خدایا دوست بدار هر که او را دوست بدارد و دشمن بدار هر که او را دشمن بدارد.

چون خطبه ی پیغمبر اکرم(ص) به پایان رسید، صدای مردم از اطراف بلند شد که می گفتند: یا رسول الله سمعنا و اطعنا امر الله و امر رسوله بقلوبنا و ألسنتنا و أیدینا.

جبرئیل از طرف خداوند نازل شد و این آیه مبارکه را بر پیغمبر اکرم(ص) آورد: الیوم اکملت لکم دینکم و اتممت علیکم نعمتی و رضیت لکم الاسلام دینا.

حضرت رسول عرض کرد: «الحمد لله علی اکمال الدین و تمام النعمة و رضا الربّ برسالتی و الولایة لعلی من بعدی».

بعد پیغمبر اکرم(ص) از منبر به زیر آمد و دستور داد تا اینکه از برای علی(ع) خیمه ای برپا کردند و فرمودند تا اینکه مردم تمامی یک یک بر او درآیند و منصب امیرالمؤمنین و خلافت و او را تهنیت و مبارک باد گویند و با او بیعت نمایند. پس مردم مثل سیل متوجه خیمه علی(ع) گردیدند و بر او سلام می کردند و به إمارة مؤمنین او را تهنیت می گفتند تا اینکه عمر بن خطاب به خیمه آن جناب وارد گردید و او را مخاطب ساخت و گفت: «بخ بخ لک أصبحت مولای و مولی کل مؤمن و مؤمنة» و سه روز در آن صحرای سوزان پیغمبر اکرم(ص) توقف فرمودند تا اینکه تمام مردم با علی(ع) بیعت کردند و پس از آنکه تمام مردم بیعت کردند، جبرئیل نازل گردید و عرضه داشت: به خدا قسم مثل امروز ندیده بودم که با چنین تأکید از برای کسی بیعت بگیرند پس حل این بیعت جایز نیست مگر از برای خدا و رسول او. پس کسی که حل این بیعت را بنماید کافر است و خسران دائم به او خواهد رسید.

حضرت ر سول(ص) رو به عمر کرد و فرمود: می دانی گوینده این کلام کیست؟ عرض کرد نمی دانم. فرمودند: جبرئیل امین است پس بپرهیز از آنکه شکننده این بیعت باشی؛ پس خدا و رسول و تمام مؤمنین از تو بیزاری جویند.

 


منبغ: کتاب اسرار معراج پیامبر اسلام حضرت محمد(ص)


توسط: فخرایی نژاد

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


تاریخ ارسال مطلب: ۸:۲ - ۱۳۹۹/۵/۱۹
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه