شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹

افق قیامت و نور حق
طوبای محبت

افق قیامت و نور حق

::> ولایت آنلاین، گروه ستاد احیاء فرهنگ مهدویت <::
کلام ائمه علیه السلام را که فرمودند: «دنیای دوستان ما ابتدای برزخ آنان است» قبول کن. مؤمن در دنیا منزل اول برزخ را طی می‌کند. به سلامتی، جمال امام را که دیدی به افق قیامت نزدیک شده‌ایم...

بسم الله الرحمن الرحیم

افق قیامت

کلام ائمه علیه السلام را که فرمودند: «دنیای دوستان ما ابتدای برزخ آنان است» قبول کن. مؤمن در دنیا منزل اول برزخ را طی می‌کند. به سلامتی، جمال امام را که دیدی به افق قیامت نزدیک شده‌ایم. برزخ، قیامت صغری است که به مجرد ملاقات حجت خدا وارد آن شده ایم. قیامت صغری نزدیک قیامت کبری است. خیلی نزدیک است؛ مثل صبحی است که می‌دمد. یک وقت می‌بینی که چند دقیقه دیگر صبح شد.

قرآن از من و شما خبر می‌گیرد «الیس الصبح بقریب»؛ آیا صبح نزدیک نیست؟ قرآن از ما توقع دارد که درک کنیم. این خبرگیری قرآن توقع است. از مؤمنین توقع دارد که نزدیکی صبح را مشاهده کرده باشند. «الیس  الصبح بقریب»؛ این هم توقع است. توقعی بزرگ از کوچک. خداوند این همه نعمت و رحمت به ما داده است. اگر توقع داشته باشد که رشد کرده باشیم، زیاد نیست. می فرماید: آیا خدا شما را کافی نیست؟

عزیزان من! این توقع بزرگ از کوچک خیلی عزت است، خیلی آقایی می‌آورد، گرچه به این درجه نرسیده باشیم. وقتی می‌بینیم که این توقع را دارد، کمتر آدم خیلی قرص می شود.

چقدر خوب است که آدم اشتیاق به صبح داشته باشد. همه شما عقب صبح می‌گردید، به دنبال یک جرقه به یک نور از انوار مطهره، تا قلب و جان و چشمتان را روشن کند. چشم روشنی همین است. اگر در عالم، چشم روشنی وجود داشته باشد همین است که انسان به نور جمال محمد و آل محمد صلی الله علیه و آله چشمش روشن گردد.

نور که آمد، حق همه چیز ادعا می شود. تا نور نیامده است حق معلوم نیست. نور است که زندگی انسان را روی غلتک می‌اندازد. در تاریکی چیزی پیدا نیست. چشم داریم، اما نمی‌بینیم. اهل ریاضت هم چشم دارند اما خوب نمی‌بینند. باز شلوغ کاری می کنند چون  هنوز نور به آن‌ها نداده‌اند. نور نیامده‌است. ولی یک انسان متدین را می‌بیند که نور دارد. خلاف نمی‌کند، اذیت نمی‌کند، باادب کامل است، تمام افعالش کامل است، چون یک چراغ دست اوست. جلوی پای خودش را می‌بیند. از خدا بخواهید با نور محمد و آل محمد صلی الله علیه و آله چشممان باز شود. آن را ملاقات کنید که نجات انسان در آن است.

نور حق

کسی که چراغ دست اوست، انحراف نمی‌رود. چراغ، هم معرف اشیاء است و هم معرف خودش. هر چه من تعریف کنم که چراغ چنین و چنان است فایده‌ای ندارد. چراغ وقتی روشن شد، صلوات می‌فرستید. هم معرف خودش است و هم معرف دیگران. نور، معرف خودش هست و ما سوای خودش را هم نشان می‌دهد.

نور مال خداست، مال ائمه علیه السلام است. با آن نور همدیگر را می‌بینید و شناخت پیدا می‌کنید. از خدا بخواهید تا نور وارد خانه دل شما شود. اگر مصیبتی هست صبر کنید و اگر فراخی و توسعه هست باز هم صبر کنید و از خدا بخواهید که طغیان نکنید تا این‌که نور بیاید. نور که آمد نه طغیان است و نه کفران و نه تعدی، بلکه همه حقوق ادا می‌شود.

وقتی چراغ روشن است انسان چشمش می‌بیند و پایش را روی چیزی نمی‌گذارد، کسی را اذیت نمی‌کند. اگر هم اذیت کرد فوری علاج می‌کند؛ چون نور همراه اوست. با نور می‌بیند، با نور می‌گوید، با نور راه می‌رود، با نور می‌خورد و با نور می‌خوابد؛ «نور علی نور یهدی الله لنوره من یشاء». «من یشاء» هم دوطرفی است. یعنی تو بخواه، من هم می خواهم.

شما هم الحمدلله صاحب نور هستید. محمد و آل محمد صلی الله و علیه و آله نورند. خودشان فرمودند که پیغمبر ما خورشید است. وقتی خورشید می‌تابد روز شده‌است. بازار همه چراغ‌ها کساد می‌شود. حتی ممکن است چراغ بعضی خانه‌ها روشن باشد ولی نور آن رنگ ندارد و متوجه نیستند که روشن است چون در مقابل نور خورشید هیچ اند. خورشید که آمد شب از بین رفت.

فرمود: ائمه و ۱۴ معصوم علیه السلام قمرند و شیعیان و دوستان نجوم اند. امیدوارم نجم را بشناسی. شناخت نجوم یک مقدار مشکل است. امروزه می گویند فلان ستاره‌شناس یک ستاره پیدا کرده‌است، آن هم در دنیا. اگر بین خلق نجومی  باشد کمتر عقب او می‌گردند، جزء دوستان اهل‌بیت علیه السلام و مؤمنین کسی عقب نجوم نمی‌گردد.

کفار عقب نجوم آسمان می‌گردند که فلان ستاره چند هزارسال است نور آن دارد به زمین می‌آید و چنین و چنان است. بشر دنبال آن نجوم است که پیدا کند و به داخل آن برود و چیزی هم گیر نمی‌آورد. به ماه رفت و چیزی نیافت. همه جا رفته‌اند سوء استفاده کرده‌اند و اسباب زحمت خلق شده‌اند.


منبع: طوبای محبت،مجالس حاج مجمد اسماعیل دولابی، ج 1، ص 61-64

سوره هود، آیه۸۱

سوره زمر، آیه۳۶

 سوره نور، آیه ۳۵


تاریخ ارسال مطلب: ۸:۰ - ۱۳۹۹/۵/۱۹
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه