شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹
کد مطلب: ۷۵۸۱

علی (ع) انسان کامل
شخصیت جامع و کامل

علی (ع) انسان کامل

::>ولایت آنلاین، گروه ثقلین<::
انسان کامل انسانی است که همه ارزش ها در حد اعلی و هماهنگ با یکدیگر در او رشد کرده باشد. امام علی (علیه سلام) چنین انسانی است...

بسم الله الرحمن الرحیم

علت کامل بودن امام علی (علیه سلام)

ما چرا امام علی (علیه سلام) را یک انسان کامل می دانیم؟ برای این که درد اجتماع را حس می کرد، برای این که ((من)) او تبدیل به ((ما)) شده بود. برای این که ((خود)) او خودی بود که همه انسان ها را جذب می کرد. او به صورت یک فرد مجزا از انسان های دیگر نبود؛ بلکه واقعاً خودش را به منزله یک عنصر، یک انگشت، یک عصب در یک بدن احساس می کرد که وقتی ناراحتی ای در یک جای بدن پیدا می شود این عضو ناآرام و بی قرار می گردد و این سخن اصلاً مال خود اوست، این تعبیرات مال خود اوست. قبل از اینکه در قرن بیستم، فلسفه های اومانیستی این حرف را بیاورند علی (علیه سلام) این ها را گفته است؛ وقتی که خبر دار می شود فرمانداری که از ناحیه او منصوب است در یک مهمانی شرکت کرده است نامه عتاب آمیزی به او می نویسد که بر سر سفره ای شرکت کرده است که صرفاَ اشرافی بوده، یعنی طبقة اغنیا در آن شرکت داشته و فقرا محروم بوده اند. می فرمایند: من باور نمی کردم که فرماندار من، نماینده من پای در مجلسی بگذارد که صرفاً از اشراف تشکیل شده است.

امام علی (علیه سلام) درد مردم را از درد خودش بیشتر احساس می کرد، درد آن ها سبب شده بود که اساساً درد خود را احساس نکند. سخنان امام علی (علیه سلام) نشان داده که او واقعاً دانا و دانشمند و حکیم بوده است؛ امام علی را اینقدر ستایش می کنیم نه فقط به خاطر این است که باب علم پیغمبر بوده است بیشتر از این جهت است که انسان بود، این رکن از انسانیت را داشت که به سرنوشت انسان های محروم می اندیشید، غافل نبود، درد دیگران رااحساس می کرد، چنان که سایر ارکان انسانیت را هم داشت.

انسان کامل انسانی است که همه ارزش ها در حد اعلی و هماهنگ با یکدیگر در او رشد کرده باشد. امام علی (علیه سلام) چنین انسانی است.

امام علی (علیه سلام) پیش از آن که امام عادل برای دیگران باشد و دربارة دیگران به عدل رفتار کند، خود شخصاً موجودی متعادل و متوازان بود، کمالات انسانیت را باهم جمع کرده بود. هم اندیشه عمیق داشت و هم عواطفی رقیق و سرشار، کمال جسم و کمال روح را توأم داشت. هم عارف بود هم رهبر اجتماعی. هم زاهد بود و هم سرباز. هم قاضی بود و هم کارگر. هم خطیب بود و هم نویسنده. بلاخره به تمام معنی یک انسان کامل بود.


منبع: کتاب علی(ع) از زبان استاد شهید مطهری، ص34

نویسنده: راحیل شاهملکی


تاریخ ارسال مطلب: ۸:۱ - ۱۳۹۹/۵/۱۶
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه