شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹
کد مطلب: ۷۵۷۸

علی(علیه السلام) و ولایت و امامت
امام شناسی

علی(علیه السلام) و ولایت و امامت

::> ولایت آنلاین، گروه ثقلین < ::
ولایت عبارتست از یک نحوه قربی که باعث نوع خاصی از تصرف و مالکیت تدبیر می شود...

بسم الله الرّحمن الرّحیم 


 

علی(علیه السلام) و ولایت و امامت:


اِنَّمَا وَلِیُّکُمُ آللّهُ وَرَسُولُهُ وآلَّذِینَ ءَامَنُواآلَّذینَ یُقِیموُنَ آلصَّلوه ‌‌‌وَیُوتُونَ آلزَّکَوه وَهُم رَکِعُونَ(سوره مائده آیه ۵۵)
راغب در مفردات گفته  «ولا توالی» یعنی دو چیز یا بیشتر از یک جنس و بدون اینکه وجود حایل بین آن دو شود، پی در پی بوجود آیند و حاصل شوند و این قرب از جهات مختلف است که به نحو استعاره استعمال می شود: 
۱- قرب از جهت مکان
۲- قرب از نظر قرابت و خویشاوندی.
۳- قرب از جهت دوستی و قرب از جهت نصرت و یاری و قرب از جهت اعتماد ولی در معنای نصرت بطور حقیقت استعمال می شود و همچنین در معنای مباشرت در کار و اختیار داری و سرپرستی .
خلاصه مستفاد از موارد استعمال این است که ولایت عبارتست از یک نحوه قربی که باعث نوع خاصی از تصرف و مالکیت تدبیر می شود که اثبات ولایت تشریع برای خدا و برای رسول بالاصاله و با  واو عاطفه نسبت به علی علیه السلام اثبات می کند و جزء بر او برای دیگری منطبق نیست.
چون سیاق اینکه آیه و آیات دیگر قبل و بعد از آن در مورد نهی از ولایت اهل کتاب است از این جهت بین مفسرین عامه و اهل سنت مورد بحث قرار گرفته که در صدد بیان یک وظیفه اسلامی عموم مردم می باشد ولایت را به معنی  نصرت و یاری گرفتن گرفتند به معنای اینکه یهود و نصاری را یاری نکنید بلکه تنها خدا و رسول و افراد مومن را یاری نمائید شروع اول آیه با «اِنَّمَا» که دلالت بر انحصاری ولایت را می رساند گویای آنست که «همانا ولا و سرپرست ومتصرف در امور شما فقط خدا و رسول و کسانیکه ایمان آورده اند و نماز برپا می دارند و در حال رکوع رکوه می دهند» می باشد.
لغت رکوع در اینجا به معنای همان رکوع در صلوه است نه به معنی خضوع که برادران اهل سنت می گویند ومعنی ندارد که کسی انفاق را با خضوع و خشوع بدهد بلکه باید به قصد پاک ونیت الّله بدهد وگرنه مشی انسان در همه ابعاد زندگی خوب است با خشوع و اخلاق وعاطفه باشد.
علاوه شان نزول آیه و روایاتی فراوان هست که در کتب اهل سنت مخصوصاً آمده و دلالت دارد که آیه در شان حضرت علی علیه السلام وارد شده و او در حال رکوع انگشتر خود را به فقیر بخشیده.
علاوه یاری کردن و نصرت مومن و خدا و رسول منحصر به نماز گذار نیست چون فرمود: (یَآَیُّهَاآلَّذِینَ ءَا مَنُوا اِن تَنصُرُواآلّلهَ یَنصُرکُم وَیُثَبِّت اَقدَامَکُم)سوره محمد ص آیه ۷ که به طور مطلق آمده و منحصر به حالتی در زمان و مکان خاصی نشده. بنابراین فهمیده می شود که ولایت همان امامت و ولایت علی علیه السلام است.

نکته دیگری که مطلب فوق را تایید می کند این است که یاری نمودن فردی شخص دیگری را در موردی است که حقی صرفاً ارتباط با افراد یاری شده دارد که هیچ ارتباطی با یاری کننده ندارد و در اینجا که یاری دین منظور است، این طور معنی می دهد که این مربوط به مومنین است و ارتباط به خدا و رسول و غیره ندارد و حال آنکه خود خدا مشرَّع دین است و رسول الله صلی الله و علیه واله و سلم نیز هر چه مومنین دارند بنحو اکمل و اتم از آنرا دارا می باشد.
تایید دیگر اینکه اخبار فراوانی از امامیه و بلکه از خود اهل سنت وارد شده بنحو تواتر که آیه فوق در شان علی علیه السلام است و اگر چنانچه به این همه اخبار توجه نشود اصلاً باب تفسیر و تبیین قرآن از طریق روایات مسدود می گردد و حال آنکه در بسیاری از آیات بیشتر مفسرین به یکی دو خبر استناد کرده و آیه ای  را تفسیر کردند.
ناقلین این اخبار عبارتند از ابن عباس و عمار و یاسر وعبدالله بن سلام وسلمه بن کمیل وانس بن مالک تا حدود بیش از ۱۰نفر نقل نمودند.(احقاق الحقّ، جلد۲ ص۳۳۹و۴۱۰.)
و مهمتر این است که بیشتر اخبار از خود اهل سنت نقل شده در کتاب (غایه المرام) بحرانی۲۴ حدیث از طرق اهل سنت و ۱۹حدیث از طرق اهل شیعه نقل می کند.(منهاج البراء، ج۲،ص۳۵۰) 
ناگفته نماند بیش از ۳۰ کتاب معروف از منابع اهل تسنن از جمله محب الدین طبری در(ذخائرالعقبی)صفحه۸۸ ودر (تفسیر فتح الغدیر) ج۲صفحه۵۰ ودر ( جامع الاصول) ج۹، ص۴۷۸ و( اسباب النزول) واحدی  صفحه ۱۴۸ ودر ( لباب النقول) سیوطی صفحه ۹۰ ودر (تذکره) سبط ابن جوزی  صفحه ۱۸ و چندین کتاب دیگر این احادیث امده است.


نام کتاب: نگرش وحی برامامت و ولایت

مولف کتاب: سید مرتضی حسینی اصفهانی نویسنده: خدیجه سادات رسولی


تاریخ ارسال مطلب: ۱۳:۱۸ - ۱۳۹۹/۵/۱۵
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه