شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹
کد مطلب: ۷۵۷۵

  در آغوش پیامبر(ص)
کرامات و مقام عرفانی امام علی(ع)

در آغوش پیامبر(ص)

::> ولایت آنلاین، گروه ثقلین < ::
چون علی(ع) متولد شد، چشم به روی هیچ کس نگشود تا آنکه قنداق آن حضرت را به دست رسول اکرم(ص) دادند. پس فرمود: یا رسول الله! آیا بخوانم صحف آدم و زبور داوود و تورات موسی و انجیل عیسی را؟ آیا بخوانم قرآن را با آنکه هنوز بر تو نازل نشده است؟

بسم ‌الله ‌الرّحمن‌ الرّحیم

در آغوش پیامبر(ص): 

چون علی(ع) متولد شد، چشم به روی هیچ کس نگشود تا آنکه قنداق آن حضرت را به دست رسول اکرم(ص) دادند.

پس چشمان خویش را برای نخستین بار به صورت مبارک پیامبر اکرم(ص) گشود و به جمال رسول خدا ص لبخند زده و اظهار شوق کرد و عرض سلام نمود و آنگاه به یگانگی خداوند و رسالت پیامبر (ص) و شهادت داد و سپس فرمود :
 یا رسول الله! آیا بخوانم صحف آدم و زبور داوود و تورات موسی و انجیل عیسی را؟ آیا بخوانم قرآن را با آنکه هنوز بر تو نازل نشده است؟
 رسول خدا (ص) فرمود :
 بخوان علی ‌جان! پس علی علیه ‌السلام مشغول به خواندن آیاتی از کتاب های آسمانی شد به گون ه‌ای که رسول خدا خطاب فرمود:
به خدایی که جانم در دست قدرت اوست آن ‌چنان با فصاحت و دقت تلاوت کرد که اگر شیث و داود و موسی و عیسی حاضر بودند هر آینه اقرار می ‌کردند که تو در حفظ و قرائت آن کتاب‌ ها از ما بهتری.
 آنگاه علی علیه ‌السلام به خواندن آیات قرآن، چنین آغاز کرد:
 بسم‌ الله‌ الرّحمن ‌الرّحیم، قد أفلح المؤمنون، الذین هم فی صلاهم خاشعون والذین هم عن لغو معرضون  ...
 پیامبر اکرم صلوات‌ الله‌ علیه و آله و سلم فرمود:
 یا علی! رستگاری مؤمنان به وسیله تو خواهد بود و تو امیر آنان هستی. 


در غار حراء: 
علی علیه ‌السلام فرمود:
 پیامبر پیش از آنکه به رسالت مبعوث شود، سالی ۱ ماه در غار حرا به عبادت می ‌پرداخت و جز من کسی او را نمی‌ دید. 
 هنگامی ‌که اولین بار وحی بر آن حضرت نازل شد، من نیز در غار بودم. ناگهان صدای ناله شیطان را شنیدم. به رسول خدا عرض کردم: این ناله، چیست؟
 فرمود: این ناله شیطان است. 
 پرسیدم:  علت این‌ که ناله می کند چیست؟ 
 فرمود از این‌ پس، از این ‌که در روی زمین اطاعت شود، ناامید گشته است. آنگاه رسول الله نگاهی به من کرد و فرمود:
ای علی! آنچه را من می ‌شنوم تو نیز می ‌شنوی، و آنچه را من می‌ بینم تو نیز می‌ بینی. جز این ‌که تو پیامبر نیستی، بلکه وزیر من و بر خیر و نیکی هستی. 
ابن ابی ‌الحدید معتزلی در شرح نهج ‌البلاغه می‌ نویسد:
در کتب صحاح روایت شده ‌است که وقتی جبرئیل برای نخستین بار بر پیامبر ص نازل گردید و او را به مقام رسالت مفتخر ساخت ، علی (ع) در کنار پیامبر اسلام بود . 


اولین دعوت: 


پیش از ۳ سال از بعثت پیامبر اکرم ص نگذشته بود که خداوند پیامبر خود را مخاطب ساخت و فرمود :
   
   و انذار عشیرتک عقربین 
    خویشاوندان نزدیک خود را از عذاب الهی بترسان. 

 بدین جهت رسول اکرم (ص) به علی علیه ‌السلام دستور داد تا از گوشت و شیر، غذایی ترتیب دهد و ۴۰ نفر و یا ۴۵ نفر از سران بزرگ بنی ‌هاشم را برای ضیافت دعوت کند. 
مراسم دعوت به عمل آمد. میهمانان همگی در وقت معین به حضور پیامبر (ص) آمدند. پس از صرف غذا ابولهب با سخنان سبک و بی‌ معنای خود مجلس را از آمادگی و تعقیب هدف برانداخت، و مجلس بدون اخذ نتیجه به پایان رسید. 
مدعوین پس از صرف غذا و نوشیدن شیر، محل جلسه را ترک گفتند. پیامبر اکرم (ص) تصمیم گرفت که فردای آن روز ضیافت دیگری ترتیب دهد و بار دیگر همه آنان را دعوت نماید. 
 باز علی (ع) به دستور پیامبر (ص) دوباره برای صرف ناهار و استماع سخنان آن حضرت، از آن‌ها دعوت به عمل آورد. مدعوین همگی باز در موعود مقرر حضور بهم رسانیدند. بعد از صرف غذا پیامبر خدا صلی ‌الله‌ علیه ‌و آله‌ و سلم چنین فرمود: 

 براستی هیچ گاه راهنمای واقعی و دلسوز ۱ جمعیت به آنان دروغ نمی‌ گوید، به خدایی که جز او خدایی نیست من فرستاده او بسوی شما و عموم جهانیان هستم، هان آگاه باشید! همان گونه که می ‌خوابید، همان ‌طور می ‌میرید، همان طور که بیدار می‌ شوید، در روز رستاخیز زنده خواهید شد. 
نیکوکاران به پاداش اعمال و بدکاران به کیفر کردار خود می ‌رسند و بهشت جاودان برای نیکوکاران و دوزخ پایدار برای بدکاران، آمده است. 
در میان عرب کسی را سراغ ندارم که بهتر از آنچه من آن را برای شما آورده‌ام، او برای قوم خود بیاورد، البته آنچه خیر دنیا و آخرت در آن بوده، من آن را برای شما فراهم آورده‌ام و خدایم به من دستور داده ‌است که تا شما را بسوی وحدانیت او و به رسالت خویش دعوت کنم. 
آنگاه در پی آن فرمود :
 همانا خداوند  پیغمبری را مبعوث نکرده مگر این‌که از نزدیکان وی برای او برادر، وزیر، وارث، جانشین و خلیفه قرار داده ‌است. پس کدامیک از شما آماده است تا به‌عنوان اولین نفر با من بیعت کند و برادر و وارث و وزیر و وصی من باشد و او نسبت به من همچون هارون به موسی باشد، با این تفاوت که بعداز من پیامبری نخواهد آمد.
 و این جمله را ۳ بار تکرار کرد 
و در روایت دیگری آمده است که فرمود :
 حضرت رسول (ص) این جمله را گفت و آنگاه اندکی مکث کرد تا ببیند کدام یکی از آنان به ندای او پاسخ مثبت می ‌دهد. در این حال سکوتی آمیخته با بهت و تحیر بر مجلس حاکم بود و همگان سر به جیب تفکر فرو برده بودند. 
ناگهان علی علیه السلام در حالی ‌که سن او از ۱۵ سال تجاوز نمی ‌کرد برخاست و سکوت را شکست و رو به پیامبر نموده و عرض کرد:
ای پیامبر خدا! من تو را در این راه یاری می کنم. سپس دست خود را به سوی رسول خدا (ص) دراز کرد تا دست او را به‌ عنوان پیمان وفاداری بفشارد. رسول خدا (ص) دستور دادند که علی علیه ‌السلام بنشیند. 
 و برای بار دوم گفتار خود را تکرار نمود. باز علی علیه ‌السلام برخاست و آمادگی خود را اعلام داشت. این‌بار نیز به او امر کرد که بنشیند. در مرتبه سوم نیز جز علی (ع) کسی برنخاست. تنها او بود که در میان آن جماعت بپا خاست و پشتیبانی خود را از هدف مقدس آن حضرت علناً اعلام نمود و گفت:
 یا رسول‌ الله من در این راه یار و یاور تو می ‌باشم. دراین‌حال پیامبر اکرم (ص) دست مبارک خود را بر دست علی علیه‌ السلام زد و فرمود:

 اینک ای خویشاوندان من! این علی برادر من وصی و جانشین پس از من درمیان شما خواهد بود. سخن او را بشنوید و به فرمانش گردن نهید. 

خویشاوندان پیامبر (ص) موضوع را ساده گرفتند و حتی خندیدند و مسخره کردن و به ابوطالب گفتند: بعد از این باید حرف پسرت را بشنوی و از او اطاعت کنی.
خواننده گرامی به این نکته توجه کامل داشته باش که وزارت علی علیه ‌السلام در حقیقت از آغاز دعوت به توحید شروع شد و کلیه مورخین اعم از شیعه و سنی بر این خبر اتفاق نظر دارند. علی (ع) بیست و سه سال تمام امیرالمؤمنان، وزیر و صدراعظم دولت اسلام بود و ریاست قوه مجریه دین پیغمبر ص در زمان حیات او برعهده خلیفه و جانشین و وصی آن حضرت یعنی علی بوده ‌است.


  نام کتاب: کرامات و مقامات عرفانی امام علی (ع)

نام نویسنده : سید علی حسینی نام نویسنده: فاطمه طاهری


تاریخ ارسال مطلب: ۱۵:۹ - ۱۳۹۹/۵/۱۴
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه