سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹

راه اهل ایمان
طوبای محبت

راه اهل ایمان

::> ولایت آنلاین، گروه اخلاق و عرفان <::
قلب جای بزرگی است. خداوند آن را این‌گونه آفریده است. اصلاً خدا به قلب ما نظر دارد؛ « إِنَّ اَللَّهَ لاَ یَنْظُرُ إِلَى صُوَرِکُمْ وَ أَعْمَالِکُمْ وَ إِنَّمَا یَنْظُرُ إِلَى قُلُوبِکُمْ». برای باطن و قلب خودت کارکن...

بسم الله الرحمن الرحیم

راه اهل ایمان

قلب جای بزرگی است. خداوند آن را این‌گونه آفریده است. اصلاً خدا به قلب ما نظر دارد؛ « إِنَّ اَللَّهَ لاَ یَنْظُرُ إِلَى صُوَرِکُمْ وَ أَعْمَالِکُمْ وَ إِنَّمَا یَنْظُرُ إِلَى قُلُوبِکُمْ». برای باطن و قلب خودت کارکن. اگر عملی هم انجام می‌دهی، حواست به آن‌جا باشد، با آن کارکن. اگر اهل مزد هستی و می‌خواهی مزدبگیری، مزدش را هم همان‌جا بگیر. اگر مزد هم نمی‌خواهی، همان عمل خودش مزد است. نماز و روزه خودش مزد است. نفس عمل شما مزد است؛ چون به اختیار خودت آن عمل را انجام می‌دهی. نفس عمل جزا می شود. یعنی در «یوم العمل» بودم، الان از «یوم الجزا» سر درآوردم. «یوم العمل» دنیاست و «یوم الجزا» برزخ.

به سلامتی مفت به قیامت وارد شدیم؛ با دست خالی. انسان جزای عمل خوب و بد خودش را در برزخ می‌گیرد و با آن راه می رود. این در حقیقت همان زاد و راحله ماست. ما زاد و راحله را تا آن جا لازم داریم که ما را به منزل برساند. شما وقتی می‌خواهید به مشهد بروید، به اندازه‌ای راه تان زاد و راحله برمی‌دارید. عمل خوب ما، زاد و راحله ما تا قیامت است.

به قیامت که رسیدیم دیگر زاد و راحله نمی‌خواهیم. آن‌جا، «یوم الجزا» است نه «یوم العمل». همه ی عمل‌ها را درراه مصرف کردیم. یک شب حالم خوب بود و شب دیگربد. بدها مال معصیتم بود و خوب ها مربوط به عبادتم. ممکن است در زندگی، در ایمان، در تقوا یک شب پکر باشید و یک شب هم خوشحال. این جزای عبادت های اولیه شماست. جزای این، خوشحالی شماست که انسان را رشد می‌دهد. اگر پکر شدی همان شما را نجات می‌دهد. تن می‌دهی و تسلیم می‌شوی. ناچاری می‌گویی خدا کریم است.

انسان در برزخ گاهی غمناک است و گاهی خوشحال. به سلامتی به قیامت که رسیدی در آن‌جا خوشی دائم است. دنیا غم دائم است، برزخ غم و خوشی موقت و قیامت خوشی دائم. این راه اهل ایمان است. اهل ایمان و دوستان اهل‌بیت علیه السلام به نظرم دنیای صرف را نداشته باشند. آن مربوط به کفار است که در  دنیای صرف اند. همه دنیا نیستی است. هست آن هم نیست است. اما شما که یک شب فقیری ویک شب غنی، یک شب زندگی ات خوش است و یک شب دیگر پکری، این‌ها مال برزخ شماست.


منبع: طوبای محبت،مجالس حاج مجمد اسماعیل دولابی، ج 1، ص 60-61

بحار الانوار، ج ۶۷، ص ۲۴۸


تاریخ ارسال مطلب: ۸:۵ - ۱۳۹۹/۵/۹
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه