یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹
کد مطلب: ۷۴۴۴

سلفی‌ گری و پاسخ به شبهات
فرق ضاله

سلفی‌ گری و پاسخ به شبهات

::> ولایت آنلاین، گروه عقاید <::
جویریه می ‌گوید: هنگامی ‌که حسن(ع) از دنیا رحلت نمود مروان بر جنازه او گریست. حسین علیه ‌السلام به او فرمود: آیا بر او می ‌گریی؟ در حالی‌ که چه غصه هایی را به او خوراندی و گفت :به من این کارها را برای را با کسی م ی‌کردم که از این بردبارتر بود در آن هنگام با دستش به کوه اشاره کرد.

بسم ‌الله‌ الرّحمن ‌الرّحیم

 سلفی ‌گری وهابیت و پاسخ به شبهات:

  ابن‌ عباس می ‌گوید: من بر هر چیز که در جوانی از من فوت شده پشیمان نشدم جز آنکه در ایام پیاده حج به جای نیاورده ‌ام. حسن‌ بن‌ علی ۲۵ بار پیاده حج به جای آورد. در حالی ‌که اسبان نجیب او را همراهی می‌ کردند. اموالش  را با خداوند سه مرتبه تقسیم کرد تا این‌ که کفش را می ‌داد و نعل را برای خود نگاه می‌ داشت. 
  جویریه می ‌گوید: هنگامی ‌که حسن(ع) از دنیا رحلت نمود مروان بر جنازه او گریست. حسین علیه ‌السلام به او فرمود: آیا بر او می‏ گریی در حالی که چه غصه‏ هایی را به او خوراندی؟ او گفت: من این کارها را با کسی می‏ کردم که از این بردبارتر بود. در آن هنگام با دستش به کوه اشاره کرد.

 حاکم به سندش از سعید بن ابی سعید مقبری نقل می ‌کند: ما با ابو هریره بودیم، حسن بن علی بن ابی ‌طالب بر ما وارد شد و سلام کرد. ما جواب سلام او را دادیم ولی ابوهریره از آمدن حضرت اطلاع پیدا نکرد. ما گفتیم: ای ابوهریره! این حسن‌ بن‌ علی است که بر ما سلام نمود. ابوهریره خدمت او رسیده و عرض کرد: و علیک السلام یا سیّدی ! آنگاه گفت از رسول خدا(ص) شنیدم که می ‌فرمود: او سید و آقا است. 

 و نیز به سندش درباره ابو هریره نقل کرده که راوی گفت: ابوهریره را ملاقات کردم، در حالی‌ که به حسن(ع) می ‌گفت رسول خدا(ص) شکم تو را بوسید، آن موضعی را که حضرت بوسید بالا بزن تا من نیز ببوسم. او می ‌گوید: حسن(ع) آن موضع  را بالا زد و ابوهریره آن‌جا را بوسید. 
حاکم بعد از نقل این حدیث می ‌گوید: این حدیث صحیح و دارای شرط شیخین است و ذهبی نیز آن را قبول کرده است. 
هیثمی نیز رجال این حدیث را صحیح دانسته، بجز عمیر بن اسحاق که او ثقه  است. 
احمد بن حنبل نیز آن را با سند صحیح نقل کرده است.

امام حسن ع از دیدگاه علمای اهل سنت:

۱-  ابن حجر هیثمی می ‌نویسد: حسن(ع) آقایی کریم، بردبار، زاهد، دارای سکینه و وقار و حشمت، اهل جود و مورد مدح و ستایش بود. 
و ذهبی می ‌نویسد: حسن بن علی بن ابی‌ طالب ابن عبدالمطلب بن هاشم بن عبد مناف، امام، سید، دسته ‌گل رسول خدا(ص) و سبط او، و بزرگ جوانان بهشت، ابومحمد، قرشی، هاشمی، مدنی، شهید. این امام بزرگواری بود تنومند، اهل خیر، بسیار دین‌دار، باورع، دارای حشمت و جاه، و شأنی بزرگ.
 ۳- ابن عبد البر می ‌گوید. و مردی باورع و فاضل بود. 
۴- ابن صباغ مالکی می ‌نویسد: او در مسجد رسول خدا(ص) می‌نشست و مردم به دور او جمع می ‌شدند، چنان سخن می‌ گفت که عطش سؤال‌ کننده را سیراب کرده، و حجت ‌های مجادله کنندگان را قطع می‌ نمود. 
۵-  شب لنجی می ‌گوید:حسن  در مسجد رسول خدا(ص) می‌ نشست و مردم به دور او گرد می‌ آمدند. مردی آمد و شخصی را مشاهده کرد که از رسول خدا(ص) حدیث می‌گوید:  و مردم به دور او جمعند.
کسی به سوی او آمد و گفت: مرا خبر بده از معنای «وَ شاهِد وَ مَشُهُود» او فرمود: شاهد، رسول خدا(ص) و مشهود، روز قیامت است آیا گفتار خداوند عزوجل را نشنیده ‌ای که می ‌فرماید: ای پیامبر ما تو را گواه فرستادیم و بشارت‌ دهنده و انذارکننده.
و در جای دیگر فرمود: آن روز روزی است که مردم در آن جمع می‌ شوند، و آن روزی که همه آن را مشاهده می‌ کنند. 
از مردم سوال کرد او کیست؟  به وی گفتند: او حسن بن علی بن ابی‌ طالب است. 
۶-  دکتر محمد عبده یمانی می ‌نویسد: حسن و برادرش در دامان پیامبر(ص) تربیت و بزرگ شدند. لذا آن دو بر اخلاق خیر و اخلاق نبوت پایه‌ گذاری شده تا آنکه بر آن بالا آمدند.
. در وجود او اوصاف جدش و نشانه‌های حیات معنوی رسول خدا (ص) و اخلاق عظیم و علم واسعه او از. و با حشمت و جاه و وقار بزرگ شد. مردم او را دوست داشتند، زبانش عفیف بود، هرگز فحشی از او شنیده نشد، فصیح، بلیغ، و زبانی روان داشت. بلاغت و فصاحت را از جدش رسول خدا(ص) و از پدر و مادرش به ارث برده بود.

کرم امام حسن(ع):

۱-  ابن صباغ مالکی در این‌ باره می‌ نویسد: کرم و جود غریزه‌ ای بود که در آن حضرت کاشته شده بود. 
۲- ابن عساکر به سندش از عامه نقل کرده که گفت: حسن‌ بن‌ علی اموالش را دوبار با خدا تقسیم نمود، حتی این‌که به یک عدد از نعلینش صدقه داد. 
۳- روایت شده که حسن بن علی علیه ‌السلام از برخی از کوچه‌های مدینه عبور می‌کرد گذرش به شخصی  سیاه‌ پوست افتاد که در دستش لقمه ای بود و آن‌ جا به سگ خود می ‌خوراند تا این‌ که قرص نان خود را با سگ دو قسمت نمود حضرت به او فرمود: چه باعث شده که با آن سگ نان خود را دو قسمت نمودی؟  و او را در این امر هیچ‌گونه مقبول نساخته‌ای؟ او گفت: چشمانم از چشمانش حیا کرد که بر او خدعه کنم. حضرت به او فرمود: برده چه کسی هستی؟ عرض کرد، برده ابان بن عثمان حضرت فرمود: تو را قسم می ‌دهم که از جایت حرکت نکنید تا به سوی تو بازگردم حضرت رفت و آن برده و باغ را خرید و به سوی آن غلام بازگشت و فرمود: ای غلام! من تو را خریدم. او بلند شد و عرض کرد: من سرتا پا گوش و اطاعت هستند برای خدا و رسولش و برای تو ای  مولای من. حضرت فرمود: من این باغ را نیز خریدم، و تو در راه خدا آزادی و این باغ نیز هدیه‌ ای از جانب من به تو است.

عبادت امام حسن(ع): 

۱-  ابن عساکر به سندش از محمد بن علی نقل می ‌کند: که حسن بن علی علیه ‌السلام فرمود: همانا من از پروردگارم حیا می ‌کنم که به ملاقات او روم، در حالی ‌که با پای پیاده بسوی خانه اش نرفتم. 
۲- ابن ‌کثیر می‌ گوید: حسن(ع) هر گاه که نماز صبح را در مسجد رسول خدا(ص) به جای می ‌آورد در مصلای خود می ‌نشست و ذکر خدا را می‌ گفت تا خورشید بالا آید. 
حلم امام حسن(ع)
ابن خلکان از ابن عایشه نقل کرده: که مردی از اهل شام می گوید: من وارد بر مدینه بر ساکنان برترین سلام و درود باد شدم مردی را دیدم که بر استر خود سوار است، و هم مانند او در زیبایی صورت و لباس و چهار پا ندیدم. قلبم به او متمایل شد. سؤال کردم که اوست کیست؟ گفتند: این شخص حسن بن علی بن ابی‌ طالب است دلم تبدیل به بغض و حسد نسبت به علی علیه ‌السلام شد که چگونه فرزندی مثل این آقا دارد. نزد او رفتم و به او گفتم: آیات و فرزند علی‌بن‌ابیطالب هستی؟ حضرت فرمودند: من فرزند اویم. او گفت: به‌جهت فلان کاری که تو و پدرت کرده شما دو نفر را سبّ می ‌کنم.
 سخنانم که تمام شد، حضرت فرمود: گمان می ‌کنم که تو غریبی؟، گفتم: آری.
فرمود: نزد ما بیا، اگر به منزلی احتیاج داری تو را در آن‌جا ساکن می ‌کنیم، یا به مالی نیازمندی به تو عطا می ‌نماییم، یا حاجتی دارید او را کمک خواهیم کرد، او می ‌گوید: من از نزد او رفتم، در حالی ‌که کسی محبوب ‌تر از او نزد من نبود و هرگاه طریقه مقابل او را با خود یاد می‌ کنند و آنچه که من با او انجام دادند، او را سپاس گفته و خودم را سرزنش می‌ نماید. 


نام کتاب: سلفی گری(وهابیت) و پاسخ به شبهات

تالیف کتاب: علی اصغر رضوانی


نوسینده مطلب: مینا شریفی


تاریخ ارسال مطلب: ۸:۳ - ۱۳۹۹/۴/۳۰
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه