چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹

درهای بهشت و دوزخ
طوبای محبت

درهای بهشت و دوزخ

::> ولایت آنلاین، گروه اخلاق و عرفان <::
یکی که از راه‌های خدا قوۀ لامسه است. قوۀ لامسه خودش یکی از درهای بهشت است. وقتی که چشم و زبان نیست باید از لامسه استفاده کرد. لامسه، قرآن را به قلب می‌رساند. امیدوارم با نیت خوب و با توجه بچشید و ببینید...

بسم الله الرحمن الرحیم

درهای بهشت و دوزخ

یکی که از راه‌های خدا قوۀ لامسه است. قوۀ لامسه خودش یکی از درهای بهشت است. وقتی که چشم و زبان نیست باید از لامسه استفاده کرد. لامسه، قرآن را به قلب می‌رساند. امیدوارم با نیت خوب و با توجه بچشید و ببینید. اگر بعضی اوقات حال قرآن خواندن نداری، وضو بگیر و قرآن را مس کن. یک‌دفعه شما را بیدار می‌کند. می‌فهمی عجب دری است که تازه به رویم باز شده است. برای کسانی که نمی‌توانند قرآن را بخوانند، مس افضل است. یکی دیگر از درهای بهشت، سامعه است. کلام‌های شیرین خدا را با آن گوش می‌دهید و استفاده می‌کنید. ذائقه انسان هم یکی از درهای بهشت است. وقتی ذکر محمد و آل محمد صلی الله و علیه و آله را می‌کنی لذت می‌بری. پنج حس انسان با دو قوۀ شهوت و غضب، هفت در بهشت است. امیدوارم که شهوت و میل انسان هم در ذکر خدا باشد. عقل انسان هم خودش یکی از درهای بهشت است.

اگر عقل نباشد، همین هفت در، هفت در جهنم را تشکیل می دهد. چون عقل آن‌ها را به کنترل خود درمی‌آورد درهای بهشت‌اند و الّا درهای جهنم هستند. با قوۀ لامسه با بندگان خدا مصافحه می‌کنی، سادات را می‌بوسی و لذت می‌بری. این‌ها راه خداست. باصره هم همین طور. با آن به سادات نگاه می‌کنی، الطاف خدا را می‌بینی و لذت می‌بری. گوش انسان صدای خوب را می‌شنود. ندای حق و کلام خوبان را می‌شنود. این درِ بهشت است و برخلاف این، درِ جهنم است. امیدوارم بهشت و جهنم را بشناسی. جهنم را بشناسی تا کِیفت به راه باشد. اگر جهنم را نشناسید ممکن است لذت بهشت کم باشد. بی‌جهت خداوند بهشتی‌ها و جهنمی‌ها را همسایه و نزدیک هم قرار نداده‌است.

امیدوارم شش دانگ به بهشت بروید، آن‌جا همه‌اش بهشت و بهشتی است. یعنی تمام حواس، کار صحیح انجام می‌دهند، ذائقه، باصره، سامعه، لامسه و بقیه آنها. «لا یَمَسُّهُ إِلَّا الْمُطَهَّرُونَ»؛ قرآن نمی‌گوید نمی‌خواند مگر طاهر؛ می‌گوید مَس نمی‌کند. معلوم می شود مس خیلی بالاتر از خواندن است. امیرالمؤمنین علیه‌السلام «ممسوس فی ذاته» است. ذات هستی ممسوس علی علیه السلام است.

امیدوارم خداوند لذت‌های ذائقه، باصره، سامعه و بقیّه را نصیبتان کند. آن وقت هر جا را ببینی درِ بهشت است، هر چه را بشنوی درِ بهشت است. هم می‌بینید و هم می‌شنوید و هم لمس می‌کنید. هشت درِ بهشت باز است. امیدوارم درهای جهنم بسته باشد. اگر گاهی هم برای شناسایی باز شود عیب ندارد.

مؤمن بعضی اوقات یخ می کند، دلش می خواهد گرم شود. جهنم برای گرم شدن کسانی است که مبتدی هستند. بهشت خیلی خنک است. این قدر خنک است که اگر آتش‌های دنیا و آسمان و زمین و قیامت بر سر آن ریخته شود داغ نمی‌شود. از مؤمن معلوم می‌شود که بهشت چقدر خنک است. همه آتش‌ها را خاموش می‌کند. اصلاً آتش می‌ترسد نزدیک او شود. از اینجاست که خدا می گوید: «بَرْدًا وَسَلَامًا عَلَىٰ إِبْرَاهِیمَ»؛ برد وسلام باش. نه بردی که دخل حضرت ابراهیم را بیاورد و او را از بین ببرد.

اهل آخرت خنک و لطیف‌اند‌لسیب. مزاج خنک خیلی آرامش دارد. سردِ سلامت است. می‌گویند مستحب است آب غسل میت سرد باشد. در احکام اسراری خوابیده‌است. لذا به‌عنوان مستحب فرمود. چیزهایی بزرگ قیمتی را به‌ عنوان مستحب ذکر کرده‌اند. آب دنیا برای میت خیلی داغ است. ان‌شاءالله شما نشسته پاک باشید. امیدوارم در حال حیات، یک میت را برای خدا غسل بدهید. خودت را هم برای خدا غسل بدهی و دیگر غسل لازم نداشته باشی. وقتی یک میت را برای خدا غسل دادید مثل روزی است که از مادر متولد شده‌اید. همه گرفتاری‌ها رفع شد. گرد و غبار راه تمام شد.

مقصود این‌که چه قدر آن‌جا قشنگ است. نسیم‌های خنک، بدن خنک، گوش و زبان خنک. همه فضا راحت است و خودت هم راحتی و هر کس هم در کَنَف شما بیاید راحت است. آبا و اجداد شما خرسندند. فرزندان شما همه در کنف هم خرسندند. مؤمنین چه قدر از شما بهره می‌برند. امیدوارم خودتان را بیابید و عزیز باشید. انسان پیش نفس خودش عزیز باشد.


منبع: طوبای محبت،مجالس حاج مجمد اسماعیل دولابی، ج 1، ص 42-40

سوره واقعه، آیه 79

بحارالانوار، ج 110، ص 31

سوره انبیا، آیه 69


تاریخ ارسال مطلب: ۹:۵۹ - ۱۳۹۹/۴/۱۲
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه