سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹

نظم در سیره امام خمینی رحمه الله علیه (۲)
سیره شناسی

نظم در سیره امام خمینی رحمه الله علیه (۲)

::> ولایت آنلاین، گروه خانواده <::
نکته جالب دیگری در زندگی امام این است که می گویند ایشان برای کارهای روزانه اشان جدول داشتند که در آن جدول همه کارهای شبانه روز ایشان جز ساعاتی که برای نماز شب و راز و نیاز با خالق اختصاص داده می شد؛ درج و ثبت شده بود.

بسم الله الرّحمن الرّحیم 

نظم در سیره امام خمینی رحمه الله علیه (2):

ایشان زمانی که قصد داشتند به منظور تدریس بالای منبر تشریف ببرند اول پای چپشان را روی پله منبر می گذاشتند و با مکث کوتاهی بالا می رفتند و زمانیکه می خواستند وارد منزل، مدرسه و یا مسجد و ... بشوند ابتدای پای راستشان را می گذاشتند و بعد با پای چپ کامل وارد می شدند. 
آری امام گلها و شهدا  برای مطالعه و دعاها و زیاراتی که خواندنشان وقت خاصی نداشت وقت خاصی را تعیین کرده بودند. ایشان بحدی منظم بودند که زمانی  که قرار بود ساعت معینی برای صرف نهار یا شام تشریف بیاورند.. اگر 5 دقیقه دیر می شد همه اهل خانه نگران می شدند و سراغ ایشان را می گرفتند.
نکته جالب دیگری در زندگی امام این است که می گویند ایشان برای کارهای روزانه اشان جدول داشتند که در آن جدول همه کارهای شبانه روز ایشان جز ساعاتی که برای نماز شب و راز و نیاز با خالق اختصاص داده می شد؛ درج و ثبت شده بود.
امام در حالت عادی توجه ایشان به کاری باعث نمی شد از کار دیگری باز بمانند.

و هر روز عبادت، قرائت قرآن، مطالعات گوناگون، گوش کردن به اخبار، قدم زدن، نرمش، حرکتهای ورزشی 'رسیدگی و پاسخگویی به مسائل شرعی، اجازات، قبض وجوهات، ملاقاتها، معاشرت و انس با افراد خانواده، خوراک، نظافت، استراحت و... هر یک را  به صورتی منظم و در موعد خودش انجام می دادند. و همین نظم نیز در برنامه هفتگی حضرت حاکم بود.و حاصل این همه نظم امام، اراده الهی حضرت شد حال  اگر کسی قصد دارد با اراده باشد اولین قدم در راه رسیدن به این هدف والا منظم بودنست. و برای منظم بودن نیاز به برنامه ریزی داریم.
آری باید نظم را در زندگی برقرار نمود تا ارداه ای قوی داشت وبه سبب همین اراده قوی  تحت هر شرایطی خللی در نظم و برنامه ریزی زندگیمان ایجادنگردد همچنانکه امام اینگونه بودند تا جایی که نقل است می گویند امام روزی که پسر گرامیشان حاج آقا مصطفی به شهادت رسیدند نماز جماعت و تدریسشان ترک نشد به عکس آن روز یکی از قویترین روزهای درسی امام بود. و این همه به خاطر مشوش نبودن فضای ذهنی امام بود چون ذهن ایشان منظم بود و این در حالیست که افراد بی نظم اذهان بی نظم دارند و به تبع در گفتار این گونه افراد بی نظمی مشاهده می شود.  
پس بیایید شیعه باشیم و شیعه گردیم و چون رهبر فرزانه خویش نظم را در جز جز زندگیمان بکار گیریم تا ما نیز به اذن حق و برکت نظم و دعای مولای عرفان صاحب اراده قوی گردیم.
... و در این روزهای ندیدنها و نداشتنهای امام راحل خویش سبد سبد گلواژه صلوات را در طبقی از اخلاص نهاده و نثار روح مطهرش می نماییم باشد که مورد دعای پدرانه اش قرار گیریم و دستان دلمان را با مهر بگیرد تا پای دلمان دز آفات آخرالزمانی نلغزد.


به قلم مدیر هیئت بی بی رقیه(س) خرم آباد، سیده طاهره حسینی خرم آبادی


تاریخ ارسال مطلب: ۱۲:۳۶ - ۱۳۹۹/۳/۱۵
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه