سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹

نظم در سیره امام خمینی (رحمه الله علیه)
سیره شناسی

نظم در سیره امام خمینی (رحمه الله علیه)

::> ولایت آنلاین، گروه خانواده <::
حضرت امام خمینی (رحمه الله علیه) ساعت مجسم بودند بدین معنا که یک ساعت سیار بودند و تمام کارهایشان بر طبق نظم و برنامه بود. 

بسم الله الرّحمن الرّحیم 

نظم در سیره امام خمینی (رحمه الله علیه):

حضرت امام خمینی (رحمه الله علیه) ساعت مجسم بودند بدین معنا که یک ساعت سیار بودند و تمام کارهایشان بر طبق نظم و برنامه بود. 
 براستی امام خمینی چه کسی بودند و ما تا چه اندازه در عمل با ایشان فاصله داریم؟
آری امام شیعه واقعی امیرالمومنین علی علیه السلام بودند ایشان کسی بودند که وصیت مولا را با تمام وجود درک نموده و بدان عمل نمودند. آنجا که مولا علی علیه السلام فرمودند: نظم داشته باشید. 
نقل است که کارکنان منزل امام در نجف اشرف از حرکت، سکون، خواب، بیداری و نشست و برخاست و ...ا مام متوجه می شدند که چه ساعتی از شبانه روز است. به گونه ای که اگر کسی یکماه با امام زندگی می کرد و 6 ماه از امام دور می شد متوجه می شد که مثلا امام ساعت 8 چه کاری انجام می دهد و الی آخر...
زیرا همه برنامه های امام یکی بود و اینکه در روایت از معصوم علیه السلام وارد شده کسی که دو روز زندگیش مساوی باشد ضرر کرده با برنامه ریزی داشتن در زندگی فرسنگها فاصله دارد چون منظور از مساوی بودن حالات قلب انسان است نه اینکه تنظیم و یکی بودن برنامه روزانه انسان مساوی و یکسان باشد. البته یک زمان هایی اولویت ها و ضرورتهای نادر و کمیابی در زندگی پیش می آید که باید انجام بگیرد که این بحثی جداگانه دارد. و شاید در طول سال دو بار استثنا و جابجایی برنامه برای فرد منظم پیش بیاید لذا امام خمینی(رحمه الله علیه) زمانی که به جایی دعوت می شدند. می فرمودند اول تا آخر مهمانی باید یکساعت باشد لذا سر ساعت در مهمانی حضور داشتند و سر ساعت هم مهمانی را ترک می کردند. و در پذیرایی میزبان شرط ایشان به تکلف نیفتادن میزبان بود.
... و یکی از خصوصیات انسان منظم این است که نگاهشان به ساعت است دختر امام می گویند امام خیلی زیاد مرتب بودند بدین معنا که از صبح تا شامگاه هیچ کار ایشان بدون برنامه نبود حتی در حرکت و سکون حضرت نظم و برنامه وجود داشت به عنوان مثال هر زمان می خواستند از زمین بلند شوند همیشه دست چپشان را روی زمین می گذاشتند. 
ادامه دارد ...


به قلم مدیر هیئت بی بی رقیه(س) خرم آباد، سیده طاهره حسینی خرم آبادی


تاریخ ارسال مطلب: ۱۲:۲۹ - ۱۳۹۹/۳/۱۵
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه