سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹
کد مطلب: ۷۱۷۳

مثبت اندیشی، بد اندیشی
تربیتی و اخلاقی

مثبت اندیشی، بد اندیشی

::> ولایت آنلاین، گروه خانواده <::
سوظن گناه است اما گاها در برخی مواقع مثبت اندیشی حرام می باشد و کسی حق مثبت اندیشی نخواهد داشت.

بسم الله الرّحمن الرّحیم 

مثبت اندیشی، بداندیشی:

سوظن گناه است اما گاها در برخی مواقع مثبت اندیشی حرام می باشد و کسی حق مثبت اندیشی نخواهد داشت. لذا در این گونه موارد انسان گاها بخاطر حسن ظن خویش راهی جهنم می گردد. در روایتی از امیرالمومنین حضرت علی علیه السلام در نهج البلاغه نقل شده که حضرت فرمودند: اگر زمانه و روزگار به نحویست که عدالت و صلاح غالب است. به انسانی که سوسابقه ای نداشته اگر به چنین فردی سوظن داشته باشی به او ظلم کرده ای. و اگر در  فضایی فساد غالب است در این فضا حسن ظن داشتن به تحقیق به معنای این است که  خود فرد سر خود را کلاه گذاشته است. به عبارتی در این جا حسن ظن عین حماقت خواهد بود. و باعث ضایع شدن انسان می شود لذا به هر کسی نباید اعتماد کرد .خصوصا اگر عده ای از عقلا انسان را از این اعتماد کردن نهی می کنند پس باید در مواقع عهد با فرد بد قول و بدحساب سفت و محکم قرار داد بست. و اعتماد نکرد. و حسن ظن به کسی که کلاه سر شما خواهد گذاشت و  شما را به درد سر خواهد انداخت جایز نیست. پس نباید به این افراد اعتماد بیجا کرد. چون اینگونه اعتمادها از سر عجز و بی عرضگی طرف مقابل خواهد بود.
در روایتی دیگر از امام هادی علیه السلام وارد شده اگر زمانی است که عدل از جور و ستم بیشتر است پس سوظن داشتن به کسی حرام خواهد بود تا زمانیکه اطمینان پیدا کند. و اگر زمانیست که ستم از عدل بیشتر است کسی حق حسن ظن به دیگری را نخواهد داشت. تا اینکه اطمینان پیدا نماید.
... و در روایت دیگر از امام علی علیه السلام روایت شده است که حضرت فرمودند حق نداری به کسی که قبلا سر تو کلاه گذاشته است اطمینان و اعتماد کنی.
پیامبر صلی الله و علیه و آله و سلم فرمودند: خائنی را که از او خیانت دیدی به او اعتماد و اطمینان نکن.
در روایت دیگر از امیرالمومنین علی علیه السلام نقل شده است که می فرماید: همه اعتماد و اطمینان خودت را به یک فرد نده. آدمی که به کسی اعتماد کند اگر زمین خورد کسی دست او را نخواهد گرفت.
ادامه دارد ...


به قلم مدیر هیئت بی بی رقیه(س) خرم آباد، سیده طاهره حسینی خرم آبادی


تاریخ ارسال مطلب: ۱۲:۲۱ - ۱۳۹۹/۳/۱۵
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه