سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹
کد مطلب: ۷۱۶۹

دوران غیبت، دوران غربت و تنهایی امام 
مهدویت

دوران غیبت، دوران غربت و تنهایی امام 

::> ولایت آنلاین، گروه عقاید <::
هم اکنون هزار و صد و شصت و هفت سال است که آن بزرگوار، غایب از دیده ها و به صورت ناشناس در سر زمین های دور دست سکنی گزیده اند و جهان و جهانیان عموما از فیض حضور در آستان ایشان بی بهره اند. البته می توان با توبه و دعا برای ظهور حضرتش، به این محرومیت خاتمه بخشید.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

دوران غیبت، دوران غربت و تنهایی امام:

حضرت امیر المومنین علیه السلام در توصیف اوج غربت و مظلومیت فرزند غایب خود فرمودند:
امام عهده دار امر نجات انسان ها همان رانده ی آواره ی بی کس تنهاست.
در روایت مشابهی، حضرت موسی بن جعفر علیه السلام می فرمایند:
«... هو الطرید الوحید الغریب الغائب عن اهله الموتور بابیه» موتور به کسی می گویند که ولی و صاحب خونی است که به ستم ریخته شده و او خواهان قصاص است؛ ولی هنوز انتقام نگرفته است. بدین روست که در زیارت نامه ها، حضرت سید الشهدا علیه السلام «الوتر الموتور» خوانده می شود؛ زیرا هنوز انتقام خون پاک آن مظلوم و یاران حضرتش گرفته نشده است.
حضرت مهدی علیه السلام آن غریب تنهای دور از وطن غایب از دیدگان کسان خویش است که هنوز انتقام خون پدرش گرفته نشده است...
کسی از حضرت سید الشهدا علیه السلام پرسید: آیا صاحب این امر شمایید؟ فرمودند:
نه من نیستم؛ صاحب این امر کسی است که از میان مردم کناره گیری می کند و به سر زمین های دور دست می رود و او خواهان تقاص خون پدر است.
متاسفانه این غربت و تنهایی امام زمان علیه السلام تا زمان ظهور، امتداد خواهد یافت؛ 
چنان که مولای متقیان علی علیه السلام فرمودند:
مهدی ما از تولد تا زمان ظهور تنها، یگانه و غریب خواهد بود.
امام صادق علیه السلام نیز در مورد کیفیت ظهور امام عصر علیه السلام به مفضل می فرمایند: 
ای مفضل، او تنها ظهور می کند؛ به تنهایی وارد مسجد الحرام می شود؛ به تنهایی به دامن کعبه دست می یازد؛ تاریکی شب همه جا را فرا می گیرد و از هم چنان تنهاست... 
آری، تولد آن حضرت مانند حضرت موسی علیه السلام مخفیانه و غریبانه صورت گرفته است و از همان لحظه ی تولد، فرعونیان زمانش قصد به شهادت رساندن حضرتش را داشتند.
بسیار تأثر آور است که خاندان امامت ناچار بودند ولادت خانم الاوصیا علیه السلام را حتی از عمویش پوشیده نگه دارند. در دوران غیبت، زندگی آن جناب مخفیانه و غریبانه است؛ به هنگام ظهور نیز به تنهایی و در غربت به مسجد الحرام خواهند آمد.

سال های غیبت، روزگار کناره گیری و عزلت امام: 

حضرت امام صادق علیه السلام فرمودند:
«صاحب این امر را، به ناگزیر، غیبتی است و دوران غیبت، باید از مردم کناره گیری کند و چه جایگاه خوبی است مدینه»
توصیه ی حضرت امام حسن عسکری علیه السلام در بستر بیماری و در آستانه شهادت، به فرزند خویش این بود:
«... پسرم بر تو باد جاهای نهان و دور. همواره در جاهای دور دست و پنهان زندگی کن که هر یک از دوستان خدا دشمنی خطرناک و مخالفی مزاحم دارند...»
امام زمان علیه السلام نیز در بیان سفارش پدر خویش چنین فرموده اند:
«به درستی که پدرم امام حسن عسکری علیه السلام با من عهد کرده اند که جز مخفی ترین و دورترین جای زمین، وطنی نگیرم تا امر خود را پوشیده سازم و به خاطر وجود نیرنگ های گم راهان و منحرفان، جایگاه خویش را از فتنه های امت های گم راه محفوظ بدارم.»
سید الساجدین امام علی بن الحسین علیه السلام نیز درباره ی امام عصر علیه السلام فرموده اند:
«در قائم ما علیه السلام، شش نشانه پیامبر هست... نشانه های او از حضرت نوح علیه السلام عمر طولانی اوست؛ نشانه ی او از حضرت ابراهیم علیه السلام تولد پنهانی و کناره گیری او از میان مردم است. نشانه ی او از حضرت موسی علیه السلام خوف و غیبت اوست. نشانه ی او از حضرت عیسی علیه السلام اختلاف مردم در حق اوست. نشانه ی او از حضرت ایوب علیه السلام، فرج بعد از شدت اوست و اما نشانه ی او از حضرت خاتم قیام وی به شمشیر است.»
هم اکنون هزار و صد و شصت و هفت سال است که آن بزرگوار، غایب از دیده ها و به صورت ناشناس در سر زمین های دور دست سکنی گزیده اند و جهان و جهانیان عموما از فیض حضور در آستان ایشان بی بهره اند. البته می توان با توبه و دعا برای ظهور حضرتش، به این محرومیت خاتمه بخشید.
از روایت استفاده می شود که در دوران غیبت، عده ای از اوتاد در محضر امام عصر ارواحنا فداه هستند و اوامر را اجرا و تا حدی از وجود مقدسش رفع غربت می کنند و اگر عمر یکی از آن ها به سر آید، دیگری جانشین او می شود. حضرت خضر علیه السلام نیز مونس دوران تنهایی و عزلت آن حجت مولود الاهی است؛ چنان که امام علی بن موسی الرضا علیه السلام می فرماید:
«خضر علیه السلام از آب حیات خورده است و لذا او زنده است و تا دمیدن صور نخواهد مرد. او همواره پیش ما می آید و بر ما سلام می کند. ما صدای او را می شنویم... خداوند متعال به وسیله ی او، رنج غربت را از قائم ما علیه السلام در زمان غیبت خواهد زدود و با مأنوس بودن با قائم علیه السلام او را از تنهایی و غربت رهایی خواهد بخشید.»

دوران غیبت، دوران اضطرار امام:

در تفسیر آیه ی شریفه ی (امن یجیب الضطر اذا دعاه و یکشف السوء...)
امام جعفر صادق علیه السلام فرموند:
«این آیه در حق حضرت مهدی علیه السلام نازل شده است. به خدا سوگند، او همان مضطری است که هر وقت دو رکعت در مقام ابراهیم در مسجد الحرام بگزارد و خدای را بخواند، خدواند دعایش را مستجاب و اندوهش را دور فرماید و او را در روی زمین جانشین قرار دهد.»
امام محمد باقر علیه السلام نیز می فرمایند:
«به خدا سوگند حضرت مهدی علیه السلام مضطری است که خداوند در حق او می فرماید: (امن یجیب...).»
از این روست که در دعای ندبه می خوانیم:
«این المضطر الذی یجاب اذا دعا؟»
«کجاست مضطری که وقتی خدای را بخواند، دعایش اجابت شود؟»
در شرح این جمله ی دعا گفته اند:
کسی که دارای مقام و مرتبه باشد البته وظایف و ماموریتی به عهده ی او محول می شود. او وقتی می تواند مأموریت محوله را انجام دهد که مانع و رادعی در میان نباشد که اگر دیگران مقام او را غصب نموده باشند و او را از انجام وظایف محوله اش باز دارند و قدرت بر اخذ حق خود و انجام مأموریت را نداشته باشد و از بسیاری دشمن و جهات دیگری نتواند خود را و مأموریتی که بدو محول شده معرفی کند، البته چنین کسی مضطر خواهد بود.
کدام اضطرار سخت تر و مهم تر از این است که حجت خدا و مبلغ قرآن و احکام الاهی باشد و ببیند روسا و حکام جور و مردم منافق هواپرست چگونه می خواهند احکام قرآن را تغییر دهند و سنن و آداب پیامبر اکرم را بر دارند و دین اسلام را مسخ کنند و یاران و علاقمندان او را هم مورد اذیت و آزار قرار دهند و شکنجه و اعدام نمایند؟! در دعای معروفی که نخستین سفیر آن حضرت به خواندن آن سفارش کرده است چنین می خوانیم:
«تو -ای پروردگار من- کسی هستی که مصیبت و بدحالی را رفع می کنی و انسان به اضطرار رسیده را - آن گاه که تو را بخواند -اجابت می کنی و از گرفتاری و اندوه رهایی می بخشی. پس ناراحتی و پریشان حالی را از ولی خویش رفع کن.»


از دکتر علی هراتیان


نویسنده کبری شعبانی


تاریخ ارسال مطلب: ۱۷:۸ - ۱۳۹۹/۳/۱۳
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه