چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹
کد مطلب: ۷۱۱۸

کدهای موفقیت در سبک زندگی قرآنی
معارف قرآن

کدهای موفقیت در سبک زندگی قرآنی

::> ولایت آنلاین، گروه ثقلین <::
بسیارى از انحرافات و وسوسه ‏‌هاى شیطانى به صورت تدریجى انجام مى ‏‌گیرد، و هر مرحله در حقیقت گامى از گام ‌هاى شیطان است. از این رو یکی از اصول مهم موفقیت در زندگی قرآنی شناسایی دشمن و برحذر بودن از سیاست گام به گام آن است.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

کدهای موفقیت در سبک زندگی قرآنی:

بسیارى از انحرافات و وسوسه‏‌ هاى شیطانى به صورت تدریجى انجام مى ‏‌گیرد، و هر مرحله در حقیقت گامى از گام ‌هاى شیطان است. از این رو یکی از اصول مهم موفقیت در زندگی قرآنی شناسایی دشمن و برحذر بودن از سیاست گام به گام آن است.

قرآن

یکی از شاه کلید های موفقیت در سبک زندگی قرآنی مقدم داشتن خواست و امر الهی بر خواهش‌ های نفسانی است، همه ما انسان‌ها در مسیر زندگی بر سر دو راه ‌های زیادی قرار می‌ گیریم، دو راهی‌های سرنوشت سازی که اگر انتخاب صحیح و اصولی در آن لحاظ شود سعادت و موفقیت را برای انسان به ارمغان خواهد آورد.

قرآن کریم مهمترین و با ارزش ‌ترین گنجینه‌ ای است که تاریخ بشریت به خود دیده است، گنجینه ‌ای طلایی و آسمانی که نمونه آن را در هیچ برهه ‌ای از تاریخ نمی ‌توان مشاهده کرد، گنجینه‌ ای آسمانی که در خود گوهر‌های ناب زندگی و حیات طیبه را به ارمغان آورده است؛ نسخه ‌های طلایی و شگفت انگیزی که خداوند در این هدیه آسمانی به ودیعه گذاشته به راستی ضامن سعادت و خوشبختی جامعه انسانی در حیات مادی و معنوی است که باید قدر و اهمیت آن را به خوبی پاس داشت و کدهای زندگی سعادتمند آن را به خوبی در زندگی پیاده کرد.

برخور از قرآن اگر خواهی ثبات        :::        در ضمیرش دیده‌ام آب حیات
گوهر دریای قرآن سفته‌ام            :::            شرح رمز «صبغة الله» گفته ام
صد جهان باقی است در قرآن هنوز       :::         اندر آیاتش یکی خود را بسوز

کدهای موفقیت در سبک زندگی قرآنی:
در روز دوم ماه مبارک رمضان سعی داریم به تعدادی از کدهای موفقیت که از خوشه ‌های سبک زندگی قرآنی در جزء دوم قرآن کریم برچیده شده، اشاره کنیم.

1-اعتدال و میانه روی اکسیر موفقیت
برخی افراد هر چند خواهان دست ‌یابی به موفقیت و طی کردن پله‌های پیشرفت و ترقی هستند، ولی با این حال هیچ گونه تلاش و کوششی را از خود نشان نمی ‌دهند، در واقع تفریط، تنبلی و سستی موجب شده است خواسته ‌های آنها از دایره آمال و آرزو تجاوز نکند، سستی و کاهلی این دسته افراد چه در امور مادی و چه در امور معنوی مانع موفقیت آنها شده است، گروهی دیگر رویکرد افراطی و شتابزده را دنبال می‌ کنند، روشی که مانع اتخاذ تصمیمات هوشمندانه و عقلانی شده است، در واقع این افراد بیشترین لطمه و صدمه  را از ناحیه زیاده‌ روی و افراط در انجام امور متحمل شده‌ اند، در این بین خدای متعال یک نسخه طلایی و شگفت انگیز را به افراد معرفی می ‌نماید نسخه‌ای که جامعه انسانی را از تبعات شوم افراط و تفریط باز می‌ داد: «وَ کَذلِکَ جَعَلْناکُمْ أُمَّةً وَسَطا؛[1] و بدین گونه شما را امتى میانه قرار دادیم‏». امتى که از هر نظر در حد اعتدال باشد، نه کندرو و نه تندرو، نه در افراط و نه تفریط، بلکه در انجام امور الگو و نمونه است. این چنین جامعه ‌ای تلاش می کند در تمام ابعاد زندگی اعم از اقتصادی، اجتماعی، علمی و فرهنگی و عبادی مسیری را در پیش گیرد که با برخورداری از موازین عقلی و شرعی پا را از ضوابط میانه ‌روی و اعتدال خارج ننهد.

2- دشمن شناسی و پیروی نکردن از گام‌های شیطان:
یکی دیگر از نکات بسیار مهم و طلایی که در جزء دوم قرآن کریم به آن اشاره شده است موضوع دشمن شناسی و برحذر بودن از گام‌ های بسیار خطرناک شیطان است. در آیات مشخصی از جزء دوم قرآن کریم موضوع برحذر بودن از گام‌ های شیطان مطرح شده [2] و شیطان به عنوان دشمن آشکار انسان معرفی می ‌شود: «یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا ادْخُلُوا فِی السِّلْمِ کَافَّةً وَ لا تَتَّبِعُوا خُطُواتِ الشَّیْطانِ إِنَّهُ لَکُمْ عَدُوٌّ مُبینٌ؛[3] اى کسانى که ایمان آورده ‏‌اید همگى در صلح و آشتى درآیید! و از گام ‌هاى شیطان، پیروى نکنید؛ که او دشمن آشکار شماست‏».
عبارت «لا تَتَّبِعُوا خُطُواتِ الشَّیْطانِ» در پنج مورد از قرآن مجید به چشم مى‌‏ خورد که دو مورد آن در مورد استفاده از غذاها و روزی‌هاى الهى است، در واقع به انسان ‌ها هشدار مى ‏‌دهد که این نعمت‌ هاى حلال را در غیر موارد وارد شده مصرف نکنند، و این نعمت ‌هاى الهى را وسیله‏‌اى براى اطاعت و بندگى قرار دهند نه طغیان و فساد در ارض. به خوبی روشن است که[4] بسیارى از انحرافات و وسوسه‏‌ هاى شیطانى به صورت تدریجى انجام مى ‏‌گیرد، و هر مرحله در حقیقت گامى از گام‌ هاى شیطان است. از این رو  یکی از اصول مهم موفقیت در زندگی قرآنی شناسایی دشمن و برحذر بودن از سیاست گام به گام آن است، کسانی که با ساده اندیشی از کنار گناهان کوچک عبور می‌ کنند از این موضوع غافل هستند که در دام مهلک و خطرناک «سیاست گام به گام» شیطان قرار گرفته ‌اند و هر لحظه خطر مبتلا شدن به گناهان مرگبار در زندگی این چنین افرادی بیشتر می ‌شود.

3- رویکرد جهادی و مهارت انتخاب اصولی:
یکی از شاه کلید های موفقیت در سبک زندگی قرآنی مقدم داشتن خواست و امر الهی بر خواهش‌های نفسانی است، همه ما انسان ‌ها در مسیر زندگی بر سر دو راهی‌های زیادی قرار می‌ گیریم، دو راهی‌های سرنوشت سازی که اگر انتخاب صحیح و اصولی در آن لحاظ شود سعادت و موفقیت را برای انسان به ارمغان خواهد آورد. به عبارت دیگر، انسان در طول زندگی در معرض پیشنهاد های شیطانی و نفسانی و انتخاب عقلایی و دینی است، در بسیار از اوقات خواهش‌های نفسانی انسان را به جهتی سوق می ‌دهد که صلاح و مصلحت دینی و عقلایی انسان در آن نیست، مهارت تسلیم در برابر فرمان و امر الهی مانع گرفتار شدن در عواقب خطرناک و مهلک نافرمانی است. «کُتِبَ عَلَیْکُمُ الْقِتالُ وَ هُوَ کُرْهٌ لَکُمْ وَ عَسى‏ أَنْ تَکْرَهُوا شَیْئاً وَ هُوَ خَیْرٌ لَکُمْ وَ عَسى‏ أَنْ تُحِبُّوا شَیْئاً وَ هُوَ شَرٌّ لَکُمْ وَ اللَّهُ یَعْلَمُ وَ أَنْتُمْ لا تَعْلَمُونَ؛[5] جهاد در راه خدا، بر شما مقرّر شد؛ در حالى که برایتان ناخوشایند است. چه بسا چیزى را خوش نداشته باشید، حال آن که خیرِ شما در آن است. و یا چیزى را دوست داشته باشید، حال آنکه شرِّ شما در آن است. و خدا مى ‌‏داند، و شما نمى ‏‌دانید».
به اذعان قرآن پژوهان آنچه در آیه بالا اشاره شد، منحصر به مسأله جهاد و جنگ با دشمنان نیست، بلکه از یک قانون کلى و عمومى پرده برمى ‌‏دارد، و تمام مرارتها و سختی ‌هاى اطاعت از فرمان خدا را براى انسان سهل و گوارا مى ‏‌سازد، زیرا به مقتضاى "وَ اللَّهُ یَعْلَمُ وَ أَنْتُمْ لا تَعْلَمُونَ‏" مى‏‌ داند که خداوند آگاه از همه چیز و رحمان و رحیم، نسبت به بندگانش در هر یک از دستوراتش، مصالحى دیده است که مایه نجات و سعادت بندگان است، و به این ترتیب بندگان مؤمن همه این دستورات را مانند داروهاى شفابخش مى‏‌نگرند و با جان و دل آن را پذیرا مى‏‌باشند.[6]

4- صبر و ایمان به خدا، رمز دست یابی به پیروزی:
بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بسیاری از کشوهای استکباری سعی کردند با هر آنچه در توان دارند، ایران اسلامی را مورد هجمه سیاسی، اقتصادی، نظامی و امنیتی قرار دهند، برآورد برخی از مادی ‌گرایان این بود که انقلاب نوپای ایران اسلامی یارای مقابله و ایستادگی در برابر ابر قدرت‌های جهانی را ندارد، این در حالی است که عنصر ایمان، صبر و مقاومت همه محاسبات مادی و لیبرال را نقش بر آب کرد به طوری که ایران اسلامی توانست با عنصر و شاخص ایمام و مقاومت جلوه ‌ای از برکات و آثار ایمان و ایستادگی را به رخ جهانیان بکشاند: «کَمْ مِنْ فِئَةٍ قَلیلَةٍ غَلَبَتْ فِئَةً کَثیرَةً بِإِذْنِ اللَّهِ وَ اللَّهُ مَعَ الصَّابِرینَ؛[7] «چه بسیار گروه‏هاى کوچکى که به فرمان خدا، بر گروه‌‏هاى عظیمى پیروز شدند! و خداوند، با صابران و استقامت‏ کنندگان است».


پیوندها:
[1]. بقره/143.
[2]. «یا أَیُّهَا النَّاسُ کُلُوا مِمَّا فِی الْأَرْضِ حَلالاً طَیِّباً وَ لا تَتَّبِعُوا خُطُواتِ الشَّیْطانِ إِنَّهُ لَکُمْ عَدُوٌّ مُبینٌ؛ (168) اى مردم! از آنچه در زمین است، حلال و پاکیزه بخورید! و از گام‌هاى شیطان، پیروى نکنید! چه اینکه او، دشمن آشکار شماست!»
[3]. همان/208.
[4]. تفسیر نمونه،ج‏1، ص569.
[5]. بقره/216.
[6]. تفسیر نمونه، ج‏2، ص108 .
[7]. بقره/249.


منبع: رهروان ولایت

توسط: اکبری


تاریخ ارسال مطلب: ۱۵:۱۴ - ۱۳۹۹/۲/۲۷
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه
پربیننده ترین
پربحث ترین