چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹

چگونه عبادت کنیم ؟
اخلاق و عرفان

چگونه عبادت کنیم ؟

::> ولایت آنلاین، گروه اخلاق و عرفان <::
عبادت گوهریست که باطن آن ربوبیت است.

بسم الله الرّحمن الرّحیم 

چگونه عبادت کنیم؟

هدف از خلقت انسان، رسیدن به بندگی است تا جایی که مومنین در نماز خویش به خالق  و معبودشان عرضه میدارند «خدایا فقط تو را می پرستیم» چرا که پرستش هدف خلقت است. 
.خداوند متعال می فرماید: انسان ها و جنیان را نیافریدم مگر برای اینکه مرا عبادت کنند "ماخلقت الجن و الانس الا لیعبدون" ...
آری عبادت با خلقت انسان و ساختار وجودی او تناسب دارد لذا عبادت وسیله ای برای رسیدن به هدف غایی است. چرا که مهربان خالق ما را خلق نمود تا هر یک از ما شکل و شبیه به او گردیم .با این وصف "عبادت گوهریست که باطن آن ربوبیت است "
... و آنجا که می گوییم  انسان برای عبادت خلق شده است بدین معناست  که عبادت در ما تغییر و تحول عظیم ایجاد خواهد کرد. چرا که عبادت ما را به هدف دیگری می رساند و با این تعبیر عبادت هدف نیست بلکه وسیله ایست برای رسیدن به هدف متعالی خلقت عالم هستی. به بیان دیگر عبادت هدف متوسط خواهد بود. چرا که خداوند ما را برای  عبادت خلق فرموده که از عبادت ما چیز دیگری ظهور خواهد کرد تا ما به هدف غایی خلقت خویشتن خویش برسیم و اینک که ما نفخه و حامل  روح الهی  خالق هستیم و تنها موجودی در عالم هستی و کائناتیم که قادریم به طور کامل شبیه خالق گردیم و همچنین تمام اسما و صفات حق تعالی را در خود جذب و ظهور و بروز بدهیم  پس لیاقت و شان خداگونه شدن را دارا هستیم لذا حضرت  صادق علیه السلام فرمودند: باطن عبادت این است که انسان شبیه خدا شود. 
... و باید بدانیم عبادت ما برای عبادت نیست چرا که مهربان خالقی که صمد و غنی و قادر و رزاق و ... است هیچ نیازی به عبادت بنده فقیر، ذلیل، مسکین و ... نداشته و ندارد و نخواهد داشت بلکه هدف از خلقت ما این بوده که با عبادت هر یک از ما شکل و شبیه خالق گردیم در واقع خالق مخلوق را خلق نموده تا فیضی به مخلوق برساند و چه فیضی بالاتر از خداگونه شدن، خداگونه زیستن و آسمانی شدن ذره ناچیزی چون انسان؟
... و این خود به معنای از فرش به عرش رسیدن بنده و از ملک بالاتر رفتن است که اگر غیر از این برای بنده با قصور و کوتاهیش رقم بخورد کلانعام بل هم اضل گشته و دچار خسران ابدی شده و در حق خویشتن خویش ظلمی آشکار روا داشته است چرا که خود را با سهل انگاری و بازیگوشی ازرسیدن به مقام و شان خویش، محروم ساخته است.
ادامه دارد ...


به قلم مدیر هیئت بی بی رقیه(س) خرم آباد، سیده طاهره حسینی خرم آبادی


تاریخ ارسال مطلب: ۱۴:۵ - ۱۳۹۹/۲/۱۲
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه
پربیننده ترین
پربحث ترین