پنج شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹

حرص و طمع  (۲)
رذائل اخلاقی

حرص و طمع  (۲)

::> ولایت آنلاین، گروه اخلاق و عرفان <::
افراط و تفریط در هر امری باعث گمراهی از راه حق و صراط مستقیم الهی است و تنها راهی که ما را به مقصود و هدف نهایی خویش نزدیک می گرداند روش اعتدال و میانه روی در امورات زندگی ماست.

بسم الله الرّحمن الرّحیم 

حرص و طمع (2):

آری اصولا دین مبین اسلام دین اعتدال و میانه روی است لذا در دین مقدس ما افراط و تفریط مذموم و ناپسند شمرده شده است. و به طبع در امر کسب و کار و امرار معاش و تهیه مایحتاج زندگی هم مشمول قانون اعتدال و میانه روی است. 
چرا که افراط و تفریط در هر امری باعث گمراهی از راه حق و صراط مستقیم الهی است و تنها راهی که ما را به مقصود و هدف نهایی خویش نزدیک می گرداند روش اعتدال و میانه روی در امورات زندگی ماست.
آری و کسی که از راه اعتدال کسب و کار و جمع آوری مال و زراندوزی خارج و در مسیر حرص و آز و تنگ نظری می افتد و بی وقفه تلاش می کند تا پول روی پول خانه روی خانه و ... انباشته نماید در واقع و عالم ملکوت این شخص به قدرت الهی در اداره امورات و زندگی او و قادر بودن خالق را در کفالت و کفایت اموراتش دچار تردید و ترس شده و این آغاز شرک عملی اوست چرا که با خروج از مدار بندگی آرام آرام به وادی ناجی گری و نعوذ بالله خدایی نمودن برای خود و دیگران وارد می شود و ورود به این وادی به سان باتلاقیست که  هر لحظه او را بیشتر در خود فرو می بلعد و پاهای دلش را وصل به فرش می نماید تا جایی که عروج عارفانه او به عرش هر لحظه سخت و سخت تر می شود.

چرا که او به جای اندیشیدن به هدف والای خلقت خویش به آمال و آرزوها و خیال بافی های دور و دراز خویش می اندیشید و در این میان جایگاهی برای خدا گونه شدن و ملبس به خلعت زیبای خلیفه الهی معنا و مفهومی نخواهد داشت.
...و این جاست که فرد زر اندوز حریص و زیاده خواه به داشته های کاذب خود مغرور می گردد و اتکا و توکل او به خالق قادر توانای مهربان هر روز کم رنگ تر از دیروز می شود تا جایی که یاد مرگ و آخرت را به دست فراموشی می سپارد تا جایی که شبی از شب ها بانگ بر می آید که خواجه بمرد....
آری بیایید خود را در این آشفته بازار دنیا خویشتن خویش را بسان مسافرانی بنگریم که در قطارسریع السیر زندگی به سرعت نور در حال حرکت به سوی ابدیت و جاودانگی هستیم. قطاری که در هر ایستگاه مسافر یا مسافرانی را بنا به قانون حیات پیاده می نماید و در این میان هر چه سبک بالتر سفر کنیم آرامش ما در هنگام پیاده شدن از این قطار و در مقصد بیشتر خواهد بود ...
آری بیایید این گونه گردیم و این گونه بمانیم ...


به قلم مدیر هیئت بی بی رقیه(س) خرم آباد، سیده طاهره حسینی خرم آبادی


تاریخ ارسال مطلب: ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۹/۱/۵
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه