جمعه ۲۸ شهریور ۱۳۹۹
کد مطلب: ۶۶۹۳

محبت و ارادت به اهل بیت علیهم السلام
مهدویت

محبت و ارادت به اهل بیت علیهم السلام

::> ولایت آنلاین، گروه عقاید <::
اخبار و روایات متواتر بر این امر دلالت دارند که محبت و ارادت به اهل بیت علیهم السلام و از جمله امام زمان علیه السلام تکلیف و وظیفه همه مومنان است.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

تکلیف سی و هفتم:

محبت و ارادت به اهل بیت علیهم السلام:

تکلیف دیگر محبت به آن حضرت است؛ زیرا او یکی از اهل بیت معصوم پیامبر علیهم السلام می باشد که محبت و ارادت به آنها بر مؤمنان واجب است و اجر رسالت و جزء ایمان و شرط قبولی اعمال به شمار می‌رود. 
اخبار و روایات متواتر بر این امر دلالت دارند که محبت و ارادت به اهل بیت علیهم السلام و از جمله امام زمان علیه السلام تکلیف و وظیفه همه مومنان است. انسان باید ولی نعمت خود را دوست داشته و به او محبت نماید. آن حضرت ولی نعمت مؤمنان است و اخبار و روایات بسیاری بر آن دلالت دارند. آن چه از خبر و برکت و آن چه از نعمت های الهی و انواع گوناگون لذات و خواستنی های حلال و پاک به مؤمن می رسد، به برکت امام زمان علیه السلام و به واسطه اوست؛ بنابراین عقل بر وجوب محبت و ارادت به آن حضرت حکم می کند و اصولا طبایع و سرشت همه کس بر این حقیقت و معنا قرار گرفته است؛ یعنی آفرینش طبایع بدین گونه است که منعم و محسن خود را دوست داشته باشند. از طرفی، روایات بسیاری نیز وجود دارند که به طور اخص در خصوص لزوم محبت به آن حضرت روایت شده اند و بر این معنا دلالت تام دارند.
خدواند متعال به پیامبر خود می فرماید: «ای محمد! مهدی را دوست بدار، به درستی که من او را دوست می دارم و دوست می دارم هر کس که او را دوست می دارد.»
رسول خدا می فرمودند: «هر کس دوست دارد، در حالی که ایمان او کامل و اسلامش پسندیده است، خدا را ملاقات نماید، باید ولایت حجت صاحب الزمان منتظر را داشته باشد.»


تکلیف سی و هشتم:
مؤمن باید آن حضرت را محبوب دیگران نموده و محبت آنان را نسبت به او جلب کند.
امام صادق علیه السلام می فرمایند: «خدا رحمت کند بنده ای را که ما را نزد مردم محبوب گرداند و در معرض دشمنی و کینه توزی آنان قرار ندهد.»
امام صادق علیه السلام می فرمایند:«خدا رحمت کند بنده ای را که دوستی مردم را به سوی ما جلب نماید و با ایشان به آن چه می شناسد، سخن بگوید و آن چه را منکرند و درک نمی کنند، واگذارد.»


تکلیف سی و نهم:
اظهار شوق و میل به لقا و دیدار آن حضرت، تکلیف مؤمن است. 
در دعاهای مخصوص امام زمان علیه السلام، نظیر دعای ندبه، در کتاب معتبر مفاتیح الجنان فرازهایی از کلام امام صادق علیه السلام را می بینیم که بر این تکلیف، دلالت دارند.
«عزیز علی ان اری الخلق و لا تری و لا اسمع لک حسیسا و لا نجوی
«بر من چقدر سخت است که خلق را ببینم و تو را نبینم، و از تو نوایی و ندایی به گوشم نرسد.»
امیر المومنین علی علیه السلام فرموند: «هاه! و با دست به سینه خود اشاره نمودند و شوق خود را به دیدار آن حضرت اظهار داشتند.»


تکلیف چهلم (تابع تکلیف سی و نهم):
دعا و درخواست دیدار حضرت مهدی علیه از خداوند متعال و خود آن حضرت، وظیفه و تکلیف دیگر مؤمن است. او باید دعا کند، امام زمان علیه السلام دیدار خویش را به او مرحمت نماید؛ البته با عافیت و ایمان؛ یعنی در حالی دیدار صورت گیرد که او کمال ایمان را داشته و از آن حضرت آسیبی به او نرسد و مورد انتقام ایشان قرار نگیرد.
این دیدار، هم در زمان ظهور حضرت مهدی علیه السلام ممکن است و هم در زمان غیبت ایشان؛ بنابراین، دیدار آن حضرت در عصر غیبت و زمان حاضر که آن بزرگوار از دیده مردم پنهان هستند، امری ممکن است و نباید مورد انکار قرار گیرد.
دیدار امام علیه السلام چه در عصر ظهور و چه در عصر غیبت و چه در بیداری یا خواب، مطلوب است و باید آرزوی هر مؤمن بوده و آن را با جدیت و اصرار، از خدواند متعال خواستار باشد و برای این مهم، به ویژه برای دیدار آن حضرت در عصر ظهور، دعا کند.
در دعای عهدی که از امام صادق علیه السلام روایت شده است، می خوانیم: 
«اللهم ارنی الطلعه الرشیده و العزه الحمیده و اکحل ناظری بنظره منی الیه
«بار خدایا! آن طلعت رشید و آن چهره نازنین را به من بنما و دیده ام را به سرمه یک نگاه به او، روشن ساز.»
در دعای دیگر آمده است:
«اللهم انی اسئلک ان ترینی ولی امرک ظاهرا نافذ الامر
«بار خدایا! از تو مسألت دارم که ولی امرت را به من بنمایی در حالی که فرمانش نافذ باشد.»
امام صادق علیه السلام می فرمایند: «هر گاه یکی از شما آرزوی دیدار قائم علیه السلام را داشته باشد، باید آرزو کند او را در عافیت دیدار نماید که همانا خدواند، محمد صلی الله علیه و آله و سلم را به عنوان رحمت معبوث کرد و قائم را برای عقوبت مبعوث می کند.»
در دعای ندبه آمده است:
«و اره سیده یا شدید القوی
«ای خدا و ای شدید القوی! آقای این بنده کوچکت را به وی بنمایان.»
در دعای دیگر آمده:
«و اجعلنا کنند تقر عینه برویته
«و ما را از کسانی قرار ده که دیده شان به دیدارش روشن می گردد.»
امام صادق علیه السلام می فرمایند: «هر کس سوره بنی اسرائیل را در هر شب جمعه بخواند، نمی میرد تا این که قائم را دریابد و از اصحاب شود.»
امام صادق علیه السلام می فرمایند: «هر کس بعد از هر نماز واجب خود، این دعا را بخواند، پس همانا او، امام (م ح م د) پسر حسن عسکری علیه السلام و علی آبائه السلام را در بیداری یا خواب خواهد دید.»
مطلع این دعا این است:
«بسم الله الرحمن الرحیم اللهم بلغ مولانا صاحب الزمان اینما کان و حیثما کان… .»


تکلیف چهل و یکم:
حضور در مکان هایی که احتمال حضور و وجود حضرت مهدی علیه السلام در آن ها می رود، مثل مسجد سهله یا مسجد جمکران و…، به ویژه در ایامی که مورد سفارش قرار گرفته اند، تکلیف دیگر مؤمن است.
مجالس و محافل ذکر فضایل آن حضرت یا دیگر امامان معصوم علیهم السلام، مجالس عقد و نکاح سادات و علما، به ویژه سادات اهل علم و زهد و تقوا، مجالس ذکر مصیبت اهل بیت علیهم السلام، مجلس درس علوم حق و الهی، مساعد مشرفه دائمه معصومین علیهم السلام، به ویژه در ایام و لیالی متبر که مثل روز عاشورا و عید فطر و شب های جمعه، تشییع جنازه اهل ایمان و دوست داران آن حضرت، به ویژه شیعیان واقعی ایشان و مراسم و جشن های ویژه ایام و لیالی متبرکه و مناسب های مذهبی مثل عید غدیر و عید قربان و شب های قدر، همه از موارد و مکان هایی هستند که در آن ها، احتمال حضور حضرت حجه علیه السلام می رود.


تکلیف چهل و دوم:
مؤمن باید به جهت فراق و دوری و عدم لقا و دیدار آن حضرت، محزون و غمگین باشد و پیوسته در حزن و غم بسر برد. اگر مؤمن به جز بعضی ساعات، امام زمان علیه السلام را پیوسته می بیند و ملاقات می کند، باید در همان بعض ساعات، در فراق آن حضرت، محزون، غمگین و متاثر باشد.
فرازهایی از دعای ندبه، به پاورقی صفحه 107 مراجعه شود. بر حزن و غم مؤمن در فراق آن حضرت گواهی می دهند.
«هل من معین فاطیل معه العویل و البکاء؟»
«آیا معین و یاوری هست (با من هم ناله شود) تا با او ناله و گریه را طولانی نمایم؟.»
دعای ندبه، در حقیقت، ندبه و زاری و فغان از جدایی و فراق حضرت حجت بن الحسن العسکری علیه السلام است.
مؤمن نه تنها به جهت فراق آن حضرت، بلکه بابت آن چه از مصیبت و مثل آن به آن حضرت وارد آمده نیز محزون و غمگین است. غیبت آن حضرت و غصب حق و حقوق او، از اسباب حزن و غم مؤمنان است و حتی سبب حزن و غم ائمه معصومین علیهم السلام نیز بوده است، آن هم پیش از آن که آن حضرت متولد یا غایب شوند. روایتی که به زودی در تکلیف بعد از حضرت  صادق علیه السلام نقل می گردد، گواه این حقیقت است که حتی ائمه معصومین علیهم السلام نیز به جهت غیبت فرزندشان حضرت مهدی علیه السلام محزون و غمگین بودند.
حزن و غم از امام زمان علیه السلام و یا بر فراق او نشانه شدت محبت مؤمن و صحت و صدق آن است. بر اساس روایات و اخبار وارده، نفس مهموم اهل بیت علیهم السلام، بابت ظلمی که به اهل بیت علیهم السلام رفته است، تسبیح یعنی سبحان الله. به حساب می آید و هم مؤمن به جهت امر آن ها، عبادت می باشد.
حضرت امام رضا علیه السلام می فرمایند: «چه بسیار زن مؤمنه جگر سوخته و مرد مؤمن اسفناک جگر سوخته و اندوهگینی که در زمان فقدان و غیبت ماء معین (آب روشن و روان؛ منظور حضرت مهدی علیه السلام است.) وجود خواهد داشت (به جهت فراق و غیبت آن حضرت).»


تکلیف چهل و سوم (تابع چهل و دوم):
یکی دیگر از تکالیف، گریه کردن در فراق آن حضرت و یا بر آن چه از مصیبت ها و گرفتاری ها و ناملایمات به ایشان رسیده است، می باشد. حتی اگر برای شخص گریه میسر نباشد، باید خود را به گریه بزند که به آن، تباکی گویند.
امام صادق علیه السلام می فرمایند: «هر کس ما را یاد کند یا نزد او یاد شویم، پس از چشم او به اندازه بال پشه ای اشک بیرون آید، خدواند گناهان او را می آمرزد، هر چند به اندازه کف دریا باشد.»
امام صادق علیه السلام می فرمایند: «مبادا دم بر آورید. به خدا سوگند! هر آینده امام شما سالیانی از دوران تان غایب خواهد شد و هر آینه آزمایش خواهید شد تا آن جا گفته می شود: از دنیا رفته است، کشته شده است، هلاک گردیده است، به کدام وادی رهسپار شده است؟ و هر آینه دیدگان مؤمنان بر او اشک می ریزد.»
امام صادق علیه السلام بر او و بر فراق او می گرید.
سدیر صیرفی می گوید: «با بعضی از اصحاب بر مولایمان حضرت ابا عبدالله، امام صادق علیه السلام وارد شدیم، پس دیدیم او را که روی خاک نشسته است…، او هم چون کسی که فرزند خود را از دست داده و جگرش سوخته باشد، می گریست و اندوه و حزن چهره او را فرا گرفته و صورت او تغییر کرده و اشک، چشمان او را پر کرده بود. در حالی که می گفت: ای آقای من! غیبت تو خواب را از  من گرفته و زمین را بر من تنگ نموده و راحتی دلم را برده است. ای آقای من!غیبت تو مصیبت مرا به اندوه های ابدی پیوند داده است و یکی بعد از دیگری می روند و جمعیت و افراد به سوی فنا می روند، و از جهت مصیبت های گذشته و بلاهای پیشین، اشکی از چشمم جاری نشود و ناله ای از سینه ام سر نکشد، مگر این که در برابر چشمم مجسم می گردد محنت هایی که از آن ها بزرگ تر و هولناک تر و سخت تر است و حوادثی که با خشم تو درهم آمیخته و حوادثی که نازل شده اند و با سخط تو عجین گشته اند.
سدیر می گوید: «از آن مصیبت سخت و پدیده بسیار بزرگ، عقل های ما پرید و دل های ما چاک چاک گردید و چنین پنداشتم که حالت، نشانه واقعه ای کوبنده و یا مصیبتی از مصایب زمان است که بر آن جناب روی آورده است.»
سدیر می گوید: «عرض کردیم: خدواند دیدگانت را نگریاند ای زاده بهترین مردم! از کدامین پیش آمد، اشکت روان و گریه ات هم چو باران است و چه حالتی سبب شده است که چنین در ماتم و سوگ بنشینید؟
امام صادق علیه السلام در پاسخ، آهی بر کشید که بر اثر آن درونش بر آمد و پریشانی او بیشتر شد. آن گاه علت و موجب حال خود را غیبت امام زمان علیه السلام خواند و حال خویش را شرح و تفصیل داد.»


تکلیف چهل و چهارم:
از دیگر تکالیف مؤمنان، گریاندن دیگران بر فراق آن حضرت یا بر شداید و ناملایمات وارده بر ایشان یا بر آباء طاهرین او است؛ البته در حد توان و استعداد افراد. 
این عمل باید از راه های مشروح صورت گیرد؛ به عنوان مثال: از راه بیان مصایب آن حضرت و یا اهل بیت علیهم السلام. گریاندن مردم باید بدون هیچ دورغ یا تحریفی باشد؛ بیان کردن یک سری امور غیر واقع و دروغ و گریاندن مردم بدین وسیله مرضی خداوند متعال و اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام نیست و طریقی غیر مشروع است.
از حضرت صادق علیه السلام روایت شده است: «و کس گریه کند یا کسی را بگریاند، بهشت برای او است و هر کس تباکی یعنی خود را شبیه گریه کنندگان سازد ادای گریه کردن را در آور نماید، بهشت برای او است.»


تکلیف چهل و پنجم: 
تکلیف دیگر خواندن دعای ندبه به پاورقی صفحه 107 مراجعه شود. است که دعای مبارک منقول از امام صادق علیه السلام می باشد. این دعا را هر وقت می توان خواند، ولی سفارش شده و سنت است که آن را در چهار عید بخوانند؛ یعنی روز جمعه، عید فطر، قربان و غدیر. بنا بر قول بعضی از علما شب جمعه نیز به اوقات و اعیاد فوق افزود می شود. در پایان این دعا، دو رکعت نماز زیارت نیز خوانده شد. 


از سید محمد رضا حسینی مطلق


نویسنده کبری شعبانی


تاریخ ارسال مطلب: ۱۶:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه
پربیننده ترین
پربحث ترین