چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸

آشتی با خدا و لذت از عبادت
راه بندگی خدا

آشتی با خدا و لذت از عبادت

::> ولایت آنلاین، گروه اخلاق و عرفان <::
انسان می تواند با تفکر در خود و خداوند و همچنین انجام فرامین الهی و ذکر و یاد مرگ از هرگونه انحراف و سستی در عبادات دوری کرده و از دین داری خود نیز لذت ببرد.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

آشتی با خدا و لذت از عبادت:

-انسان می تواند با تفکر در خود و خداوند و همچنین انجام فرامین الهی و ذکر و یاد مرگ از هرگونه انحراف و سستی در عبادات دوری کرده و از دین داری خود نیز لذت ببرد.

عبادت

سوال: دختری 24 ساله هستم و حدود 4 سال است که فکر می کنم از خدا دور شده و در انجام عبادات مانند نماز و روزه و... بسیار سست می باشم و سردرگمی و تنهایی در این امر بسیار مرا اذیت می کند لطفا برای رفع این بی‌ حوصلگی و انجام و لذت در عبادات راهنمایی کنید.

پاسخ: تلاش برای جلوگیری از انحراف خود نشانه‌ ای از کمک کردن و یاری خداوند برای نجات انسان است و می تواند همین امر برای انسان ایجاد امیدواری کند. بسیار اتفاق افتاده است که بیمار می‌ شویم و به خاطر بیماری از مزه‌ ی غذاها و سایر لذات جسمی درک کاملی نداریم در مورد مسائل معنوی و عبادی نیز اینگونه است. موقعی که روح ما با مادیات، گناهان و امور غیرخدایی بیشتر انس گرفت از درک واقعی عبادات هم به همان مقدار غافل و محروم می‌ شویم. اما راههایی که برای نزدیکی به خدا و لذت بردن از عبادات بسیار مهم تلقی می‌شود:

1ـ تفکر: اندیشیدن در خود و نعمت‌های الهی و مطالعه و طرح سؤالاتی در مورد چرایی و چگونگی آفاق و انفُس، اندک اندک بر نفس ما اثر گذاشته و همین که شناختیم، با شوق و ذوق بیشتری به سوی معبود و محبوب قدم برمی‌ داریم.

2ـ انجام واجبات و ترک گناهان: مهمترین عامل دوری از خداوند، بی‌ اعتنایی به دستورات او و بهترین راه برای نزدیک شدن به خدا، عمل به دستورات او است.

3ـ دوام ذکر خدا و به یاد مرگ بودن: دائما در ذکر و یاد خدا بودن و یاد کردن از معاد و مرگ نیز در انقطاع و دل کندن از دنیا و هجرت به سوی خدا بسیار کارساز است.

امام صادق(علیه السلام) می فرمایند: «یاد مرگ خواهشهای باطل را از دل زایل و ریشه های غفلت را نابود می‌ کند و دل را به وعده های الهی قوی و مطمئن می‌ گرداند و طبع را رقیق و نازک می‌ سازد و عَلَمهای هوا و هوس را می‌ شکند و آتش حرص را فرو می‌ نشاند و دنیا را حقیر و بی‌ مقدار می‌ سازد.» ( مصباح الشریعه، ص171)


پی نوشت:
جعفربن محمد امام ششم(علیه‌السلام)، مصباح الشریعه، اعلمى، بیروت، چاپ: اول، 1400ق.


منبع: رهروان ولایت

توسط: اکبری


تاریخ ارسال مطلب: ۱۸:۴۵ - ۱۳۹۸/۹/۲۰
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه