دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹
کد مطلب: ۶۴۲۵

چرا آتش مال حرام را ما احساس نمی کنیم؟
پاسخ به پرسش های جوانان

چرا آتش مال حرام را ما احساس نمی کنیم؟

::> ولایت آنلاین، گروه خانواده <::
اگر این افراد (آنهایی که حرامخواری می کنند) آتش می خورند، چرا ذره ای احساس درد و سوزش نمی کنند و دائم به کار خود ادامه می دهند؟

بسم الله الرّحمن الرّحیم

چرا آتش مال حرام را ما احساس نمی کنیم؟

قرآن می فرماید: «اِنَّ الَّذینَ یَأکُلُونَ اَموالَ الیَتامی ظُلماً اِنَّما یَأکُلوُنَ فی بُطوُنِهِم ناراً وَ سَیَصلُونَ سَعیراً» 1

کسانی که اموال یتیمان را از روی ظلم و ستم می خورند، این ها در واقع آتش می خورند و به زودی در آتش سوزان تری در قیامت می سوزند.

س – اگر این افراد آتش می خورند، چرا ذره ای احساس درد و سوزش نمی کنند و دائم به کار خود ادامه می دهند؟

ج – اگر غذای آلوده ای که ممکن است میلیون ها انگل و میکروب داشته باشد، به دست کودک چند ساله ای داده شود، او بدون فوت وقت آن غذای آلوده را می خورد، و لبخندی هم بر لبانش جاری می گردد، در حالی که آن میوه آلوده را هیچ وقت یک طبیب و انسان آگاه نمی خورد؛ زیرا می داند باطن این غذا آغشته به میکروب است.

حال بسیاری از کسانی که گناه می کنند و مال حرام می خورند، مانند آن کودکی می باشد که آگاهی ندارد و یا محبت دنیا باطن او را کور کرده، به طوری که چشم و گوش و قلب باطنی را از دست داده اند و نمی توانند حقایق را درک کنند.

چنین کسانی مانند کسی هستند که او را به اطاق عمل برده و بیهوش کرده اند، به گونه ای که وقتی بدن او را زیر تیغ جراحی می برند، اصلا احساس درد نمی کند؛ امام زمانی که به هوش آمد، دردها و ناله ها شروع می شود. کسانی که مال حرام می خورند نیز در اثر نداشتن چشم و گوش باطنی، مانند انسان بیهوش هستند که هیچ گونه احساسی ندارند، اما به محض مردن و یا زمانی که آثار مرگ در آنها آشکار می شود، دردها شروع می شود.

بنابراین، چه در دنیا و چه در قیامت آتش همراه مال حرام است؛ در دنیا بیشتر مردم به جهت اینکه قوه ادراک باطنی آنها در اثر گناه از کار افتاده، حقایق را درک نمی کنند؛ اما با مردن، پرده های ظلمانی جلو چشم و گوش آنها را گرفته بود، کنار می رود و بسیاری از حقایق برایشان روشن می گردد. 2

مثال دیگر: روز و شب نزد انسان نابینا و سکوت و هزاران نوع صدا برای انسان ناشنوا یکسان است. حال اگر فرد نابینا نوری نمی بیند و اگر انسان ناشنوا صدایی نمی شنود، آیا دلیل بر عدم وجود خورشید و صدا است؟ در مال حرام همیشه آتش است. ولی بسیاری از افراد چنان عشق دنیا و محبت به آن، باطنشان را کو کرده که مانند انسان کور هیچ چیز را نمی بیند و مانند انسان بیهوش هیچ دردی را احساس نمی کنند؛ بنابراین، اگر انسان حرام خوار آتشی احساس نمی کند، دلیل بر عدم آن نیست.


پیوندها:

نساء،آیه 10

ر.ک: تکاثر، 7-4


منبع: کتاب " پاسخ به پرسشهای جوانان " ، نوشته اسدالله محمدی نیا

نویسنده مطلب: سمیه اکبری


تاریخ ارسال مطلب: ۱۵:۳۸ - ۱۳۹۸/۹/۱۰
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه