دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸
کد مطلب: ۶۳۴۴

چرا امام زمان عج الله را نمی بینیم؟
مهدویت

چرا امام زمان عج الله را نمی بینیم؟

::> ولایت آنلاین، گروه عقاید <::
امام صادق علیه السلام فرمود: برادران حضرت یوسف وارد بر یوسف شدند، ولی یوسف را نشناختند. چرا نشناختند؟ در حدیث آمده است: چون آنها گناهکار بودند، چون زنگار گناه روی قلب آن ها نشسته بود. 

بسم الله الرّحمن الرّحیم

قال الله الحکیم فی محکم کتابه الکریم و مبرم خطا به العظیم، اعوذ بالله من الشیطان الرجیم: «یا ایها الذین امنوا اصبروا و صابروا و رابطوا و اتقوا الله لعلکم تفلحون» سوره مبارکه آل عمران، آیه 200. 
ثم قال مولانا المهدی علیه الصلاه و السلام. «یا اباالحسن ما الذی بطا بک عنا الی الان فقد کنا نتوقعک لیلا و نهارا» تبصره الولی، سید هاشم بحرانی. 


چرا امام زمان عج الله را نمی بینیم؟
روز جمعه به تعبیر احادیث و روایات تعلق به امام زمان عج الله تعالی فرجه الشریف دارد. چون امام زمان عج الله وقتی ظهور کند همه عقول جمع می شود، همه احزاب نابود می شوند، همه مکتب ها و مذهب ها مضمحل می گردند و امام جهان تحت حکومت واحده حضرت مهدی علیه السلام قرار می گیرد. لذا روز جمعه به نام نامی حضرت مهدی علیه السلام اختصاص پیدا کرده است.
آیا در عصر و زمان غیبت عمومی ممکن است انسانی امام را ببیند. یک مطلب غلط به ذهن خیلی از افراد رفته است و آن مطلب این است که غیبت را به معنای ندیدن امام زمان برای ما معنا کرده اند.
وقتی که ما می شنویم امام زمان عج الله غایب است، یعنی او را نمی بینیم. غایب بودن حضرت مهدی علیه السلام است مراجعه می کنیم، به عنوان نمونه یک روایت پیدا نمی کنید که غیبت به معنای ندیدن امام عج الله باشد. بر عکس، روایات، غیبت را این گونه معنی کرده اند: امام زمان عج الله را می بینیم، ولی نمی شناسیم.
در کتاب مکیال مکارم، شباهت هایی که امام زمان عج الله به انبیا دارد مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است. وقتی امام زمان عج الله ظهور می کند، می فرماید: «یا معشر الخلائق الا و من اراد ان ینظر الی آدم و شیث فها اناذا آدم و شیث، الا و من اراد ان ینظر الی ابراهیم و اسماعیل فها انا ذا ابراهیم و اسماعیل، آلا و من اراد ان ینظر الی موسی و یوشع، فها انا ذا موسی و یوشع، الا و من اراد ان ینظر الی عیسی و شمعون فها انا را عیسی و شمعون …» بحار الانوار، ج 53، ص 9.

یعنی هر کس دنبال آدم می گردد، ابراهیم را می خواهد، موسی را طالب است، یا خواهان عیسی و همه انبیاء علیه السلام است، من آدم هستم، من موسی هستم، من ابراهیم هستم، من عیسی هستم، من یوسف هستم، من یونس هستم… . تمام کمالات انبیا در وجود امام زمان عج الله خلاصه می شود تا می رسد به حضرت یوسف که امام زمان عج الله چه شباهتی با حضرت یوسف دارد. در وجه تشابه امام زمان عج الله با حضرت یوسف، چندین روایت آمده است. امام صادق علیه السلام فرمود: برادران حضرت یوسف وارد بر یوسف شدند، ولی یوسف را نشناختند. چرا نشناختند؟ در حدیث آمده است: چون آنها گناهکار بودند، چون زنگار گناه روی قلب آن ها نشسته بود. 
فرمودند: «اتقوا فراسه المؤمن فانه ینظر بنور الله» از زیرکی مؤمن بترس، گمان نکن سر مؤمن کلاه می گذاری، در خیلی از جاها می فهمد به رخ مبارک نمی آورد و خودش را به تغافل می زند. مؤمن با نور الهی نگاه می کند. اگر انسان گناه کرد آن نور می رود. «ان فی ذلک لایات المتوسمین» در این سر گذشت عبرت انگیز، نشانه هایی است برای هوشیاران! سوره مبارکه حجر، آیه 75. شخصی که علامت ولایت و علامت ایمان و تقوا در وجودش باشد از آثار و نشانه ها به مؤثر پی می برد، به مطالب و حقایق پی می برد.
برادران یوسف، یوسف را نشناختند، ولی یوسف آن ها را شناخت. از آن ها سوال کرد، با یوسف چه کردید؟ که به تدریج با سؤال کردن آن ها را بیدار کرد. گفتند: «أ انک و لانت یوسف قال انا یوسف» سوره مبارکه یوسف، آیه 90. من یوسفم. یوسف آن ها را شناخت، ولی آن ها یوسف را نمی نشناختند. امام صادق علیه السلام فرمود: امام زمان عج الله مردم را می شناسند، امام مردم با این که او را می بینند نمی شناسند. پس همه ما حضرت را دیده ایم و می بینیم. مهم این است که او را بشناسیم.
در بعضی روایات آمده است: وقتی امام زمان عج الله ظهور بفرمایند، مردم می گویند: عجب! این آقا در مجلس ما آمده بود. این آقا را در کوچه و خیابان دیده بودیم. غیبت بدین معناست که امام زمان عج الله را می بینیم، ولی نمی شناسیم، چه کنیم او را بشناسیم؟ چه کنیم با او مرتبط بشویم؟


علت عدم ربط ما با امام زمان عج الله:
در سه روایت از امام زمان عج الله به شمس و خورشید در پس پرده ابر تعبیر شده است. مرحوم علامه مجلسی حدیث را در بحار الانوار، جلد امام زمان می آورد که هست لطیفه عالی از آن استفاده می کند. 
یکی از لطائفش این است: در برخی از شهرها خورشید قابل رؤیت نیست و در بعضی از شهرها که هوا صاف است می توان خورشید را مشاهده کرد. نتیجه می گیرد که امام زمان عج الله برای بعضی از دل ها نا آشناست، ابر گناه قلب آن ها را گرفته است، بنابراین نمی توانند حضرت را ببینند و بشناسند، ولی بعضی از دل ها همچون آینه صاف و زلال است.


منبع: ارتباط معنوی با حضرت مهدی عج الله
از حجه الاسلام والمسلمین حسین گنجی


نویسنده کبری شعبانی


تاریخ ارسال مطلب: ۱:۸ - ۱۳۹۸/۸/۱۰
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه