پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹
کد مطلب: ۶۳۰۸

معنای غیبت و امکان ارتباط
مهدویت

معنای غیبت و امکان ارتباط

::> ولایت آنلاین، گروه عقاید <::
یکی از ویژگی ها و خصایص اهل تقوا این است که ایمان به امام زمان عج الله دارند.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

بیا بیا که سوختم ز هجر روی ماه تو
تمام عمر دوختم  دو چشم خود به راه تو بهشت را فروختم به نیکی از نگاه تو 
بدین امید زنده ام که گردم از سپاه تو

معنای غیبت و امکان ارتباط:

قرآن کریم در سوره مبارکه بقره از امام زمان عج الله به عنوان «غیب» یاد کرده است: «بسم الله الرحمن الرحیم الم ذلک الکتاب لاریب فیه هدی المتقین الذین یومنون بالایی». سوره بقره، آیات 1 تا 3. یکی از ویژگی ها و خصایص اهل تقوا این است که ایمان به امام زمان عج الله دارند. طبق تفسیر شریف و نورانی علی بن ابراهیم قمی، «الذین مؤمنون بالغیب»، به عنوان یک مصداق عالی، یعنی «الذین یؤمنون بالمهدی علیه السلام»؛ یعنی آنان که به وجود امام زمان عج الله اعتقاد دارند و حضرت را باور کرده اند. پس، قرآن کریم از امام زمان عج الله به عنوان غیب یاد می کند. اما این غیبت چه معنا دارد ؟ آیا معنای غایب بودن امام زمان عج الله این است که آن احدی از اولیا و غیر اولیا در عصر و زمان غیبت به محضر نورانی امام زمان عج الله نمی رسند؟ که این معنای غلط و باطلی برای غیبت امام زمان عج الله است. غیبت به این معنا نیست که کسی خدمت امام زمان عج الله نمی رسد. امام زمان عج الله غایب است یعنی این که مردم او را می بینند، او را زیارت می کنند، و لکن او را نمی شناسند. 
ما باید کاری کنیم که بشناسیم. ما باید بشویم حاج محمد علی فشندی. فرموده بود: آن قدر آشنای با حضرت شدم، آن قدر به محضر نورانی و خدمت آقا امام زمان عج الله رسیدم که اگر امام زمان عج الله پشت دیوار خانه ام راه برود، صدای پای مبارکش به گوش من میرسد و من با صدای پای امام زمان عج الله آن قدر آشنایم که می گویم: این آقا امام زمان عج الله است. از صدای پای امام زمان عج الله او را می شناسم. یا سید بحر العلوم که با لهجه امام زمان عج الله آشنایی دارد می گوید: 
                            چه خوش است صوت قرآن ز تو دلربا شنیدن                    به رخت نظاره کردن، سخن خدا شنیدن
علامه مجلسی، در جلد 53 بحار، جریان این ملاقات را بیان می کند. و این شعر فارسی را هم از لسان سید بحر العلوم می آورد.

تشرف علامه حلی و بزرگان:

مرحوم علامه مجلسی، غواص بحار علوم اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام در بحار الانوار، در جلد 53، قضایای متشرفین به محضر حضرت را نقل می کند و از جمله می فرماید: علامه حلی در یکی از سفرها در محضر مبارک و نورانی امام زمان عج الله بودند؛ هر دو سوار بر یک مرکب. علامه حلی حضرت را نمی شناسد، تازیانه از دست علامه حلی به زمین افتد، امام زمان عج الله از مرکب به زمین می آید، تازیانه را بر می دارد و به دست علامه حلی می دهد. در ذهن علامه حلی این سؤال را القا و ایجاد می کند که علامه می پرسد: آیا در این عصر و زمانه ممکن است کسی خدمت امام زمان عج الله تعالی فرجه الشریف برسد؟.حضرت بعد از سوال علامه حلی این جواب را می دهد: «چگونه ممکن نیست به محضر امام زمان عج الله رسیدن در حالی که دشتش هم اکنون در دست توست». یک مرتبه می بیند امام زمان عج الله از نظرش غایب شد. 
پس خود امام زمان عج الله جواب علامه حلی را می دهد می فرماید: ممکن است. دلیلش هم این است که الان دست آقا امام زمان عج الله در دست تو قرار گرفته است. ما نمی توانیم غیبت را به این معنی بگیریم که رابطه با امام زمان عج الله ممکن نیست. صدها حکایت نقل شده است که علمای ما، بزرگان ما، عرفای ما اولیای ما، عاشقان ما و دلسوختگان ما به محضر مبارک امام زمان عج الله رسیدند، آیا همه این ها دروغ است؟ کسی می تواند بگوید قضایای آیت الله بهاء الدینی، آیت الله بهجت، علامه حلی، سید بحر العلوم، سید بن طاووس و سید بن طاووس ها دروغ است؟
در خدمت حضرت آیت الله بهاء الدینی بودیم. ایشان مریض بودند. ایشان فرمودند: از همین دالان کوچکی که شما می بینید امام زمان عج الله تشریف آوردند، یک لبخندی به من زدند که من این لبخند را تاکنون از امام زمان عج الله ندیده بودم. بعد از لبخند فرمودند: فلانی! ناراحت نباش، ما هوای تو را داریم. آیا می توانیم بگوییم این ها دروغ می گویند. نعوذ بالله، پناه به خدا!


منبع: ارتباط معنوی با حضرت مهدی علیه السلام
از استاد حجه الاسلام و المسلمین حسین گنجی


نویسنده: کبری شعبانی


تاریخ ارسال مطلب: ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۸/۷/۲۵
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه