پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹
کد مطلب: ۶۳۰۵

زندگی در برزخ
سرنوشت انسان

زندگی در برزخ

::> ولایت آنلاین، گروه عقاید <::
بدن برزخی یا مثالی، صورتی شبیه همین بدن دارد، ولی جرم و جسم و سنگینی ندارد. شبیه بدن در خواب و البته بارها قوی تر از آن.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

زندگی در برزخ:

پس از مرگ، زندگی در عالم برزخ با بدن برزخی شروع می شود که هزاران بار متکامل تر از این بدن دنیوی است. بدن برزخی یا مثالی، صورتی شبیه همین بدن دارد، ولی جرم و جسم و سنگینی ندارد. شبیه بدن در خواب و البته بارها قوی تر از آن.

امام صادق(ع) فرمودند: «فی ابدان کابدانهم» 1 و در حدیثی دیگر آمده است: «فی قالب کقالبه فی الدنیا» 2

در عالم برزخ درک و فهم و خوردن و آشامیدن و لذت و عذاب هست و به مراتب هم قوی تر از درک و فهم و لذت ها و عذاب های دنیاست، با همین بدن مثالی.

از امام صادق(ع) پرسیدند: روح انسان پس از مردن به کجا می رود؟ فرمودند: ارواح مؤمنین در اطاق هایی در بهشت به سر می برند.از غذاهای بهشتی می خوردند و از شراب های بهشتی می نوشند و همدیگر را ملاقات می کنند و از احوال هم جویا می شوند. ارواح کفار هم در جایگاه هایی از آتش هستند و غذاها و نوشیدنی ها برای آنها عذاب آور است. 3

زندگی در برزخ، زندگی فردی است و دیگر مثل دنیا نظام اجتماعی برقرار نیست. آنجا هر کس با عقاید و اخلاق و اعمالش که به شکل های مناسب آن طرف در می آید، همراه است. البته برزخیان و کسانی که اهل بهشت برزخ هستند، همدیگر را می بینند و دور هم می نشینند و باهم انس دارند، اما زندگی اجتماعی به این معنا که نیازهایشان را باهم برطرف کنند و به هم کمکی کنند ندارند.

تکامل برزخی:

از دیگر خصوصیات برزخ این است که سیر تکاملی در آنجا برقرار است. یعنی امکان این که بر درجات و یا درکات انسان افزوده شود و در سعادت و یا شقاوت کامل تر گردد وجود دارد.

البته تکامل عملی پرونده اش بسته می شود، یعنی انسان دیگر نمی تواند آنجا اعمال انجام دهد و بر اساس خیرات و مبرات درجاتی کسب کند. مگر خیرات و مبراتی که در دنیا تأسیس کرده و آثارش باقی باشد.

اما تکامل علمی و معرفتی برقرار است و سیر معرفتی تا بی نهایت ادامه دارد و منزل به منزل و مرحله به مرحله حجاب ها کنار می روند و حقایق و اسرار الهی بیشتر کشف می شود.

از موسی بن جعفر(ع) روایت شده است که به مردی فرمود: آیا ماندن در دنیا را دوست داری؟ عرض کرد: بله. فرمود: برای چه؟ گفت برای خواندن «قل هو الله احد» حضرت سکوتی کردند و پس از آن رو به یکی از اصحاب کردند و فرمودند:

«هر کس از دوستان و شیعیان ما بمیرد و قرآن را یاد نگرفته باشد، در قبر به او قرآن آموخته می شود تا خداوند به این خاطر درجه او را رفیع بگرداند؛ چون درجات بهشت به اندازه آیات قرآن است. به او گفته می شود: بخوان و بالا برو و او می خواند و بالا می رود. 4


پیوندها:

1 - الکافی، ج 3، ص 244

2 - الکافی، ج 3، ص 245

3 - المحاسن، ج 1، ص 178

4 - بحارالانوار، ج 89، ص 188


منبع: کتاب سرنوشت انسان(احتضار و عالم قبر)، نوشته ی آقای مسعود عالی

نویسنده مطلب: سمیه اکبری


تاریخ ارسال مطلب: ۱۳:۳۵ - ۱۳۹۸/۷/۲۵
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه