پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹
کد مطلب: ۶۲۸۸

ولایت حضرت مهدی علیه السلام
مهدویت

ولایت حضرت مهدی علیه السلام

::> ولایت آنلاین، گروه عقاید <::
آنچه از مجموعه آیات و روایات و زیارات واصله از معصومین علیهم السلام به دست می آید این است که در نعمت های مادی و معنوی، همه هستی بر سر سفره ولایت حضرت مهدی علیه السلام نشسته اند.

بسم الله الرّحمن الرّحیم 

ولایت حضرت مهدی(عج):

قال مولانا المهدی عج الله: «نحن صنائع ربنا و الخلق بعد صنائعنا» بحار الانوار، ج 53، ص 178. 
آنچه از مجموعه آیات و روایات و زیارات واصله از معصومین علیهم السلام به دست می آید این است که در نعمت های مادی و معنوی، همه هستی بر سر سفره ولایت حضرت مهدی علیه السلام نشسته اند. برای تقریب به ذهن به شمه ای از آن ها اشاره می شود:
1 -همانا او واسطه فیض در خلقت و آفرینش ماست. همان طور که در حدیث فوق فرمودند: «ما ساخته حضرت حقیم و مردم به خاطر ما آفریده شده اند.» در دعای عدیله نیز می خوانیم: «بوجوده ثبت الارض و السماء» پس بقا و حیات زمین وابسته به وجود مبارک ایشان است.
2 -آن حضرت مربی جهان بشریت است و  یکی از معانی حدیث هم همین است که ما تربیت شدگان حضرت احدیتیم و مردم تربیت یافتگان ما هستند. در زیارت آل یاسین که از ناحیه مقدسه وارد شده است فرمودند: «السلام علیک یا داعی الله و ربانی آیاته». 
یکی از معانی ربانی آیاته این است که تربیت آیات تکوینی و تشریعی حق به دست توانای حضرت بقیه الله الاعظم علیه السلام است. بنابراین او با نگاه و عنایت و نور افشانیش بشر را به سر منزل مقصود می رساند. 
3 -بقای زمین به برکت وجود آن حضرت است و در حقیقت آن حضرت حق بقا بر زمین و اهل آن دارد. امام صادق علیه السلام فرمودند: «لو بقیت الارض بغیر امام لساخت»: اگر زمین بدون امام باقی بماند هر آینه فرو می ریزد. 
4 -فرمود: «بیمنه رزق الوری» مفاتیح الجنان، دعای عدیله. به برکت وجود حضرت، جهان روزی داده می شود. بنابراین آن بزرگوار حق نعمت بر خلایق دارد. لذا در زیارت جامعه نیز می خوانیم: «و اولیاء النعم»؛ یعنی آن بزرگواران سر پرستان نعمت ها هستند.
امام صادق علیه السلام فرمودند: «ربنا اثمرت الاشجار و اینعت الثمار و جرت الانهار» کافی، ج 1، ص144، حدیث 5. به وسیله ما درختان به بار نشسته و میوه ها می رسند و نهرها روان می گردند. در زیارت جامعه آمده است: «و بکم ینزل الغیث»: به واسطه شما خداوند باران پر سودش را فرو فرستد. و در دعای ندبه نیز می خوانیم: «این السبب المتصل بین الارض و السماء»: کجاست حلقه اتصال و واسطه فیض بین زمین و آسمان؟ 
5- آن حضرت حق پدری بر ما دارد. حضرت امام رضا علیه السلام فرمودند: «الامام الوالد الشفیق» کافی، 1، ص 200. امام علیه السلام پدری دلسوزی و مهربان است. 
6- یکی دیگر از حقوقی که امام زمان علیه السلام بر ما دارد حق سیادت است. او آقا است و ما عبدیم. در زیارت جامعه می خوانیم: «و الساده الولاه»؛ یعنی شما سروران و سر پرستان خلقید.
این ها گوشه ای از اقیانوس بیکران حق حضرت ولی الله الاعظم عجل الله تعالی فرجه بر ماست. اینک ما در قبال این همه احسان و تفضل چه وظیفه ای داریم؟ آیا قانون «هل جزاء الاحسان الا الاحسان» «آیا جزای نیکی جز نیکی است؟!» سوره رحمن، آیه 60. را نباید جامه عمل بپوشانیم؟
اولا: باید به یادش باشیم.
ثانیا: باید از سیره آن حضرت تبعیت کنیم.
ثالثا: برای فرج و سلامتیش دعا کنیم و صدقه بدهیم.
رابعا: طبق این روایت که فرمودند: «رحم الله امرءا اجتر موده الناس الینا» امالی طوسی، ص 86. خدا رحمت کند کسی را که دوستی و مودت ما را به دل مردم می اندازد، بر ماست که از او تبلیغ و ترویج کنیم. ما وظیفه داریم در هر کوی و برزن، بر هر منبر و مجلس، با قلم و فریاد، از حضرت و مکتب و نام و یادش ترویج کنیم، باشد که لبخند رضایتش را ببینیم. آنچه در این سلسله گفتار ها آمده است دارای دو بخش است: نخست مباحثی است پیرامون طرق و شیوه هایی که اگر انسان آن را دقیق به کار بگیرد ارتباط روحی، فکری و رابطه ظاهری با امام زمان علیه السلام بر قرار می کند. 
بخش دوم این مباحث، درباره ویژگی ها و صفات یاران حضرت مهدی علیه السلام است. در این بخش به دنبال آن هستیم که بدانیم چه ویژگی هایی را باید دارا باشیم تا بتوانیم دست کم در زمره یاران ده دوازده، یا پانزده هزار نفری امام زمان عجل الله تعالی باشیم.
مهدی جان: ای گل زهرا! ای عصاره همه انبیاء و اولیاء! این قطره ناچیز و بضاعت مزجات و ر.ان ملخ را از این عبد عاصی و غافل و آبق پذیر که گر یک بار بفرمایی بنده من، از عرش بگذارد خنده من. 
                                                      آرامش دل راحتی جان روح و روانی            من هر چه بگویم به خدا بهتر از آنی    


منبع: ارتباط معنوی با حضرت مهدی(عج الله)
از حجه الاسلام والمسلمین حسین گنجی


نویسنده مطلب: کبری شعبانی


تاریخ ارسال مطلب: ۱۷:۲۲ - ۱۳۹۸/۷/۱۵
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه