پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹
کد مطلب: ۶۲۸۵

عهد شکنی از دیروز تا امروز
عهدشکنی در کربلا

عهد شکنی از دیروز تا امروز

::> ولایت آنلاین، گروه ثقلین <::
وفای به عهد مسئله‌ای منحصر اسلام و ادیان الهی نیست. این صفت در بین مشرکان حتی ارزشمند بوده است؛ چرا که لازمه زندگی اجتماعی است و اگر وفای به عهد جای خود را به عهد شکنی دهد خسارت‌ های جبران نشدنی به بار خواهد آورد و فاجعه بار خواهد بود، فاجعه‌ ای مثل کربلا.

عهد شکنی از دیروز تا امروز:

- وفای به عهد مسئله‌ای منحصر اسلام و ادیان الهی نیست. این صفت در بین مشرکان حتی ارزشمند بوده است؛ چرا که لازمه زندگی اجتماعی است و اگر وفای به عهد جای خود را به عهد شکنی دهد خسارت‌ های جبران نشدنی به بار خواهد آورد و فاجعه بار خواهد بود، فاجعه‌ ای مثل کربلا.

وفای به عهد در کربلا

 

یکی از سرمایه‌ های بی بدیل برای زندگی اجتماعی روحیه اعتماد به یکدیگر است. اعتمادی که لازمه یک زندگی اجتماعی صحیح است و جز با وفای به عهد به دست نمی‌ آید. اگر در جامعه وفای به عهد و پیمان رواج داشته باشد، زمینه‌ های رشد و بالندگی به وجود می‌ آید و اگر عهدها و پیمان‌ها بدون پشتوانه باشند ضررهای جبران ناپذیر و ضایعه‌ های سختی به بار خواهد آمد. آنقدر وفای به عهد مهم است که در تمام اقوام و فرهنگ‌ ها از آن به عنوان یک صفت نیک پرداخته شده و در اسلام نیز یک ارزش والا به شمار آمده است. تا جایی که در اسلام یکی از نشانه‌های ایمان وفای به عهد ذکر شده است: «وَ الَّذینَ هُمْ لأَماناتِهِمْ وَ عَهْدِهِمْ راعُونَ [مؤمنون/۸] آنان (مؤمنین) به امانت و عهد و پیمان خود وفادارند». و یا آمده است:

«الَّذینَ یُوفُونَ بِعَهْدِ اللّهِ وَ لا یَنْقُضُونَ الْمیثاقَ[رعد/۲۰] آنها کسانی هستند که به عهد الهی وفا می کنند و پیمان را نمی شکنند.»
آنقدر صفت وفای به عهد ارزشمند است که خداوند خود را با آن صفت به بندگان معرفی کرده و جایگاه ویژه خود را چنین بیان کرده است: «وَ مَنْ أَوْفی بِعَهْدِهِ مِنَ اللّهِ [توبه/۱۱۱] چه کسی به پیمانش پای بندتر از خداست.»
علاوه بر آیات، در روایات نیز درباره وفای به عهد سفارش‌ های زیادی وارد شده است و شرط ایمان به خدا و روز قیامت دانسته شده است. مثلاً پیامبر اکرم(صلی‌ الله‌ علیه‌ و آله) فرمودند: «مَن کانَ یؤمِنُ بِاللهِ و الیَومِ الآخِرِ فَلیَفِ اِذا وَعَدَ[۱] کسی که به خدا و روز قیامت ایمان دارد، هرگاه وعده دهد، باید به وعده‌ اش وفا کند.»
امام علی(علیه‌ السلام) نیز درباره سزای عهد شکنی چنین فرمودند: «إنَّ فِی النَّارِ لَمَدینَةٌ یُقالُ لَهَا الْحَصینَةُ أفَلا تَسْئلُونی ما فیها؟ فَقیلَ لَهُ ما فیها یا امیرالمؤمنینَ؟ قالَ فیها أَیْدیِ النّاکِثینَ [۲] همانا در جهنم شهری است که به آن حصینه (دژ مستحکم) می گویند. آیا از من نمی پرسید که در آن شهر چیست؟ سؤال شد: ای امیرمؤمنان در آن شهر چیست؟ فرمود: دست های پیمان شکنان!»
اما باید بدانیم عهد شکنی علاوه بر عذاب‌های اُخروی باعث اثرات مخربی در زندگی دنیوی ما نیز می‌شود. اثراب مخربی که جبران ناپذیر است و تا قرن‌ها دامن‌ گیر جوامع مختلف خواهد بود. حتی نمونه‌ هایی از این اثرات زشت دنیوی عهدشکنی را ما سراغ داریم.

عهد شکنی و کربلا:

در یک نگاه حادثه غم انگیز کربلا و شهادت حضرت اباعبدالله الحسین(علیه‌ السلام) را می‌توان نتیجه دو عهد شکنی بزرگ دانست. اول عهد شکنی و شکستن بیعتی که رسول خدا (صلی‌ الله‌ علیه‌ و آله) در غدیر خم از حدود صد هزار نفر گرفت. ولی در کمال تأسف و تأثر مسلمانان به آن پیمان وفادار نماندند و آن را رها ساختند. نتیجه آن اول خانه نشینی امیرالمؤمنین علی (علیه‌ السلام) شد و البته شهادت دختر پیامبر حضرت فاطمه زهرا(سلام‌ الله‌ علیها) و این اثرات سوء ادامه داشت تا جایی که کار به کربلا کشید.
اگر از همان روز نخست مسلمانان به عهد خود وفادار می‌ ماندند و خواسته خدا و رسول خدا را مبنی بر امامت و جانشینی امام علی(علیه‌ السلام) عملی می‌ ساختند و هیچگاه خرقه خلافت به اشخاصی چون معاویه و یزید نمی‌ رسید؛ چنین حادثه جبران ناپذیری در محرم سال ۶۱ هجری رخ نمی‌ داد.
دومین عهد شکنی‌ ای که منجر به کشته شدن سیدالشهدا(علیه‌ السلام) در سرزمین کربلا شد و واقعه کربلا را رقم زد، عهد شکنی کوفیان بود. کوفیان نامه‌ هایی با ۱۲۰۰۰ امضا به دعوت از امام حسین (علیه‌‎ السلام) ارسال کرده بودند و اصرار زیادی بر قیام حضرت علیه یزید داشتند. امام برای اتمام حجت با آنها حتی پسر عموی خودش جناب مسلم‌‍ بن‌ عقیل را روانه کوفه کرد. کوفیان استقبال زیادی از حضرت مسلم کردند، با او بیعت کردند و اعلام آمادگی خود را برای یاری اباعبدالله الحسین(علیه‌ السلام) اعلام داشتند. اما وقتی هنگام عمل فرا رسید نه تنها فرستاده امام را تنها گذاشتند بلکه برای قتل امام نیز دست به کار شدند. تاریخ از بیعت ۳۰۰۰۰ نفر با مسلم خبر می‌دهد. سی هزار نفری که یکصد نفر از آنان هم به عهد خود وفادار باقی نماند.
البته در طرف دیگر بودند اندک افرادی که امام را یاری کردند و تا آخرین قطره خون از امام زمان خود دفاع کرده و وی را یاری کردند. آقا امام حسین(علیه‌ السلام) درباره آنان می‌ فرماید: «فَإنّی لا أَعلَمُ أصحاباً اَوفی وَلا خَیراً مِن أَصحابی[۳] پس همانا من نمی‌ شناسم یارانی باوفاتر و بهتر از یارانم» آری اصحاب و یاران امام حسین(علیهم سلام‌ الله) برترین و باوفاترین یاران بودند و بر عهد خود استوار بوده و در راه حق و حقیقت استقامت کردند. آنها می‌دانستند که در این واقعه کشته خواهند شد اما باز پا برجا ماندند و به ثواب و پاداش الهی می‌ اندیشیدند.
به هرحال این دو عهد شکنی بود که نقش بزرگی در کشته شدن امام حسین(علیه‌‍ السلام) آن هم در نهایت غربت و تنهایی داشت.

امّا امروز:
این روزها ما مدام در حال عهد بستن هستیم. عهد و پیمانی که با خدا، با خود و با دیگران بارها و بارها بسته و می‌ بندیم. آن فردی که شغلی را قبول می‌ کند، مثلا معلمی یا قضاوت را قبول می‌ کند، یا نماینده و وزیر می‌ شود و یا وکالت را به عنوان شغل انتخاب می‌ کند، در اصل دارد عهد و پیمان می‌‍ بندد که وظیفه‌ اش را درست انجام دهد و در امانت خیانت نکند. آن کسی که زیارت عاشورا می‌ خواند و زمزمه می‌ کند: «إنِی سِلمً لِمَن سالَمَکُم وَ حَربٌ لِمَن حارَبَکُم[۴]: من دوست دوستان شمایم و در جنگ با دشمنان شما هستم.» در اصل پیمان می‌بندد. دعای عهد پر از عهدها و پیمان‌ ها و بیعت‌ هاست. بیعت‌ هایی که ما با امام زمان خود حضرت بقیه‌ الله الاعظم حضرت ولیعصر آقا امام زمان (عجل‌ الله‌ تعالی‌ فرجه) می‌ بندیم و هر روز هم آن را تجدید می‌کنیم: «اللهمَّ إنّی أُجَدِّدُ لَهُ فی صبیحَةِ یَومی هَذا وَ ما عِشتُ مِن أیّامی عَهداً وَ عَقداً وَ بَیعَةً لَهُ فِی عُنُقی لا أَحُولُ عَنها أبَداً و لا أزُولُ أبَداً [۵] بارخدایا همانا من تجدید پیمان می‌کنم در این روز و تمام روزهای زندگی‌ ام، عهد و عقد و بیعت خود را که بر گردنم انداخته‌ ام و آن را هیچگاه تغییر نمی‌ دهم و آن را هرگز ازبین نخواهم برد.»
حال جای یک پرسش باقی است، پرسشی که باید از خود بپرسیم: آیا این عهدها واقعی است؟ آیا بر این پیمان‌ ها استوار هستیم؟ آیا ما همچون یاران باوفای حسینی، یاوری وفادار برای حضرت مهدی(عجل‌ الله‌ تعالی‌ فرجه) هستیم یا نه؟
جواب این پرسش را در عصر غیبت می‌ توان از میزان ولایت‌ مداری افراد پیدا کرد. ولیّ و فقیهی که اداره امور مسلمانان در عصر غیبت را به دست گرفته و حکومت اسلامی را مدیریت می‌ کند، اوست که از باب جانشینی عام حضرت مهدی(عجل‌ الله‌ تعالی‌ فرجه) به امور مسلمانان احاطه دارد و راه صلاح و تعالی آنان را بیان می‌ کند و سفارش‌های لازم را اعلام می‌ کند. حال باید ببینیم افراد تا چه حدی تابع این ولیّ هستند تا خدا آن ولیّ را برای اقامه حکومت عدل جهانی بفرستد.


پیوندها:
[۱] . کلینی، الکافی، ج۲، ص۳۶۴
[۲] . مجلسی، بحارالانوار، ج ۳۲، ص۳۰۶
[۳] . مفید، الارشاد، ص۲۵۰
[۴] . زیارت عاشورا
[۵] . دعای عهد


منبع: رهروان ولایت

توسط: اکبری


تاریخ ارسال مطلب: ۱۷:۱۷ - ۱۳۹۸/۷/۱۵
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه