دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸
کد مطلب: ۶۲۷۶

عرفان در کربلا ۳
ماه محرم

عرفان در کربلا ۳

::> ولایت آنلاین، گروه عقاید <::
به‌ راستی حرکت مولای عشق و شهامت به چه منظور بود؟

بسم‌ الله الرّحمن الرّحیم

عرفان در کربلا 3:

و مولایمان ارباب بی کفنمان با دعوت‌ نامه‌ های اهل کوفه غربال فرمودند سست عنصران بی‌ بنیان را. هم آنان که به‌ راحتی و به بهایی اندک آخرت خویش به دنیا فروختند.

آری آنجا که مولایمان خطبه معروفشان را ایراد نمودند و با ایراد این خطبه حجت را بر همگان تمام نمودند چرا که در این خطبه نتیجه سفر ایشان مشخص شد. حضرت خطبه خویش را با ذکر زیبای ماشاءالله لاحول و لا قوه الا بالله آغاز نمودند. و بدین‌ وسیله اعلام نمودند که اصلی‌ ترین مسئله در این سیر و سفر توکل است آری مولای عشق با این ذکر به یاران مخلص خویش فرمان توکل نمودن دادند. چرا که  یاران امام حسین علیه‌ السلام برای همراهی با امام خویش قبل از هر مرکبی نیاز به مرکب توکل دارند.

به‌ راستی حرکت مولای عشق و شهامت به چه منظور بود؟

آیا غیراز این بود که مبدأ و مقصد این حرکت روحانی و جسمانی فقط و فقط برای لقا الله بود؟ لذا حضرت با ایراد این خطبه غایت حرکت را برای یاران خویش مشخص نمودند. آری برای حسینی شدن و به خدا رسیدن باید متوکل مخلص بود باید قوه و توان و اراده خویش را کاملا نفی نمود چون ما محتاج و فقیریم. حتی مالک اعضا و جوارح خودمان نیستیم. ما قادر به حفظ اعضای بدن خویشتن خویش نیستیم پس مالکیتمان یک تصور واهی است.

آری برای حسینی شدن و حسینی ماندن باید از خود گذشت تا به خدا رسید و چون در این سیر و سفر رهزنان دل و دین بی‌ شمارند باید لباس توکل را بر تن نمود و خویشتن خویش را به مهربان خالق سپرد و عمل به وظیفه نمود و نتیجه را به خدا سپرد.

... و اگر این‌ چنین گردیم زنده خواهیم ماند به عشق الهی.

اینجاست که دل آرام خواهد گرفت با یاد خالق مهر و وفا. چرا که زندگی‌ مان رنگ و بوی ثارالله حضرت اباعبدالله علیه السلام را گرفته است؛ و قطره وجودمان به اقیانوس رحمت الهی وصل گردیده و تمام وجودمان در هست خالق فنا شده است و به بقا واقعی رسیده‌ ایم.

 ادامه دارد ...


به قلم مدیر هیئت بی بی رقیه(س) خرم آباد، سیده طاهره حسینی خرم آبادی


تاریخ ارسال مطلب: ۱۳:۰ - ۱۳۹۸/۷/۴
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه