دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸
کد مطلب: ۶۲۷۱

ویژگی‌ هایی ناب از وجود سیدالشهداء
امام شناسی

ویژگی‌ هایی ناب از وجود سیدالشهداء

::> ولایت آنلاین، گروه ثقلین <::
خصوصیات و امتیازات ویژه امام حسین (علیه‌ السلام) را به هیچ وجه نمی‌ توان نه در این نوشتار و نه در هزاران نوشته‌ دیگر جمع کرد و به آن اشاره کرد. این نوشتار تنها فرصتی بود که به چند ویژگی بارز امام حسین (علیه‌ السلام) در زندگی نورانی شان اشاره کنیم.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

ویژگی‌ هایی ناب از وجود سیدالشهداء:

خصوصیات و امتیازات ویژه امام حسین (علیه‌ السلام) را به هیچ وجه نمی‌ت وان نه در این نوشتار و نه در هزاران نوشته‌ دیگر جمع کرد و به آن اشاره کرد. این نوشتار تنها فرصتی بود که به چند ویژگی بارز امام حسین (علیه‌ السلام) در زندگی نورانی شان اشاره کنیم.

مقدمه:
خداوند متعال برای راهنمایی و هدایت انسانها علاوه بر نعمت‌ های مختلفی همچون وجود انبیاء، کتب آسمانی،‌ قدرت تعقل و اندیشه، اسوه والگوهای عملی ارزشمندی را نیز به انسان معرفی نموده است که در صورت اقتدا و تمسک به سیره و روش ایشان می‌ تواند راه سعادت و خوشبختی خود را دریابد. با بعثت رسول اکرم(صلی‌ الله‌ علیه‌ و اله) خداوند متعال برای طالبان حق و حقیقت و رهجویان به سوی سعادت و خوشبختی اسوه‌ های ممتاز و ویژه‌ ای معرفی نمود. از جمله اینکه خداوند متعال بهترین الگوی خوشبختی را وجود پیامبر اکرم(صلی‌ الله علیه‌ و اله) معرفی می‌ فرماید:
«لَقَدْ کانَ لَکُمْ فی‏ رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ لِمَنْ کانَ یَرْجُوا اللَّهَ وَ الْیَوْمَ الْآخِرَ وَ ذَکَرَ اللَّهَ کَثیراً؛[احزاب/21] مسلّماً براى شما در زندگى رسول خدا سرمشق نیکویى بود، براى آنها که امید به رحمت خدا و روز رستاخیز دارند و خدا را بسیار یاد مى‏ کنند».

پیامبر اکرم(صلی‌ الله‌ علیه‌ و اله) اسوه پرهیزکاران:

بعد از پیامبر اکرم(صلی‌ الله‌ علیه‌ و اله) اسوه و الگوی سعادت رستگاری وجود ذی جود امامان معصوم(علیهم السلام) می‌ باشند. کما اینکه خداوند متعال در خصوص حجیت و حقانیت اهل بیت پیامبر اکرم (صلی‌ الله علیه و اله) بارها در آیات متعددی این مطلب را بیان فرموده است. «إِنَّمَا وَلِیُّکُمُ اللّهُ وَرَسُولُهُ وَالَّذِینَ آمَنُواْ الَّذِینَ یُقِیمُونَ الصَّلاَةَ وَیُؤْتُونَ الزَّکَاةَ وَهُمْ رَاکِعُونَ؛[ المائدة/55] جز این نیست که دوست شما خداست و رسول او و مؤمنانی که نماز می خوانند و همچنان که در رکوعند انفاق می کنند».

امام حسین(علیه‌ السلام) الگوی حق‌ پویان:

امام حسین(علیه‌ السلام) و سایر امامان معصوم نیز به «مِنَ الحُسَینِ بنِ عَلِیٍّ إلى سُلَیمانَ بنِ صُرَدٍ، والمُسَیَّبِ بنِ نَجْبَةٍ، ورُفاعَةَ بنِ شَدَّادٍ، وعبدِاللَّه بن والِ، وجَماعَةِ المُؤمِنینَ:..فَلَکُم‏ فِیَ‏ أُسْوَةٌ؛[۱]

امام حسین(علیه‌ السلام) نامه‌ای به سلیمان بن صرد خزاعی، و جمعی از یاران و مومنین ‌می‌ فرماید: برای شما در رفتار من الگو است.» امام صادق (علیه‌ السلام) هم امام حسین را الگویی ارزشمند معرفی می فرماید:. «َ یَکُونُ لِی بِالْحُسَیْنِ أُسْوَةٌ؛[۲] حسین برای من اسوه و الگوست».

ویژگی‌های اخلاقی امام حسین(علیه‌ السلام):

1-اخلاص و خدا محوری
از جمله مهمترین و زیبا ترین آموزه‌های اسلامی که مورد سفارش و تأکید فراوان قرآن و سنت بوده است،‌ موضوع اخلاص و خداباوری در زندگی است. یک انسان موحد و خدا پرست که خود را پیرو راستین دین اسلام می‌ داند لازم است در زندگی هدفی جز رضایت و قرب به سوی خدای متعال نداشته باشد و کارهای خود را دز زندگی برای درگاه احدیت خاص نماید. رعیت این شاخص دینی موجب می‌ شود، که انسان هیچ‌ گاه پای خود را از حدود الهی تجاوز ندهد و خود را کاملاً تسلیم محض باری تعالی نماید. خداوند متعال در قرآن کریم سخن از انبیاء راستین خود آورده است که به درستی این مطلب را در زندگی خود راعایت کرده‌ اند. «قُلْ إِنَّ صَلاتی‏ وَ نُسُکی‏ وَ مَحْیایَ وَ مَماتی‏ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمین؛[انعام/162] بگو: «نماز و تمام عبادات من، و زندگى و مرگ من، همه براى خداوند پروردگار جهانیان است».
با بررسی و تحقیق در سیره و روش امام حسین(علیه‌ السلام) در زندگی مبارکشان به خوبی می‌ توان این شاخص ارزشمند دینی را مشاهده کرد. امام حسین(علیه‌ السلام) نه تنها در لحظه شهادت ذکر فی‌ سبیل الله بر زبان داشت، بلکه همیشه در صبحگاهان و شامگاهان این دعا را بر زبان جاری می‌ کرد. «بِسْمِ اللَّهِ وَ بِاللَّهِ وَ مِنَ اللَّهِ وَ إِلَى اللَّهِ وَ فِی سَبِیلِ اللَّهِ وَ عَلَى مِلَّةِ رَسُولِ اللَّهِ وَ تَوَکَّلْتُ عَلَى اللَّهِ وَ لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ الْعَلِیِّ الْعَظِیمِ اللَّهُمَّ إِنِّی أَسْلَمْتُ نَفْسِی إِلَیْکَ وَ وَجَّهْتُ وَجْهِی إِلَیْکَ وَ فَوَّضْتُ أَمْرِی إِلَیْکَ إِیَّاکَ أَسْأَلُ الْعَافِیَةَ مِنْ کُلِّ سُوءٍ فِی الدُّنْیَا وَ الْآخِرَة؛[3] بنام خداى بخشنده مهربان و یارى مى‏ جویم به نام خدا و به ذات خدا [و از خدا و به سوى خدا] و در راه خدا و بر پیروى دین فرستاده خدا و اعتماد کرده‏ام بر خدا و نیست حرکتى و نه توانائى مگر به خداى بلند مرتبه بزرگ خداوندا بدرستى که من سپرده ‏ام جان خود را به تو و گردانیده‏ ام روى خود را به سوى تو و واگذاشتم کار خود را به سوى تو. و از تو و بس سؤال مى ‏کنم سلامتى از هر مکروهى را در دنیا و آخرت».

2-صبر و بردباری امام حسین(علیه‌ السلام)
بر کسی پوشیده نیست اگر کسی از واقعه عاشورا و فاجعه بزرگی و دردناک عاشورا اطلاعی داشته باشد به ویژگی اخلاقی صبر و بردباری امام حسین(علیه‌ السلام) اقرار خواهد نمود. فجایای بزرگی که بر خاندان اهل بیت پیامبر اکرم(صلی‌ الله‌علیه و اله) در سال 61 هجری بر امام حسین(علیه‌ السلام) وارد شد چیزی نبود که هر کسی بتوان تاب تحمل آن همه مصیبت را داشته باشد. آنگاه که حضرت بر زمین قتلگاه افتاده بود و لحظات آخر عمر شریف خویش را سپری می‌ نمود آخرین پرده از شکوه و عظمت صبر حسینی به نمایش در می‌ آید، حضرت در آخرین لحظه زندگی خود به آستان دوست این چنین مناجات می‌ نماید:
«صبراً على قضائک یا رب لا اله سواک یا غیاث المستغیثین[4] مالى رب سواک و لا معبود غیرک صبراً على حکمک یا غیاث من لا غیاث له یا دائماً لا نفاذله، یا محیى الموتى، یا قائماً على کل نفس بما کسبت، احکم بینى و بینهم و انت خیرا الحاکمین».[5]

3-شجاعت و دلاوری شاخص ارزشمند امام حسین(علیه‌ السلام):
شجاعت و دلاوری و عدم ترس از غیر خدای تبارک و تعالی از جمله خصوصیات و ویژگی‌های اولیاء و مردان خداست. خداوند متعال در توصیف ویژگی‌های مردان الهی و مبلغان راه حقیقت و رسالت می‌ فرماید: «الَّذینَ یُبَلِّغُونَ رِسالاتِ اللَّهِ وَ یَخْشَوْنَهُ وَ لا یَخْشَوْنَ أَحَداً إِلاَّ اللَّهَ وَ کَفى‏ بِاللَّهِ حَسیباً؛[احزاب/39] (پیامبران) پیشین کسانى بودند که تبلیغ رسالتهاى الهى مى‏ کردند و (تنها) از او مى ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش ‏دهنده اعمال آنها) است!».
خداوند متعال در سوره دیگر مجاهدان راه خدا که در راه آرمانهای الهی و اسلامی هیچ‌ گونه ترس و اضطرابی به خود راه نمی‌دهند. را این چنین توصیف می‌ نماید: «یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا مَنْ یَرْتَدَّ مِنْکُمْ عَنْ دینِهِ فَسَوْفَ یَأْتِی اللَّهُ بِقَوْمٍ یُحِبُّهُمْ وَ یُحِبُّونَهُ أَذِلَّةٍ عَلَى الْمُؤْمِنینَ أَعِزَّةٍ عَلَى الْکافِرینَ یُجاهِدُونَ فی‏ سَبیلِ اللَّهِ وَ لا یَخافُونَ لَوْمَةَ لائِمٍ ذلِکَ فَضْلُ اللَّهِ یُؤْتیهِ مَنْ یَشاءُ وَ اللَّهُ واسِعٌ عَلیمٌ؛[مائده/54] اى کسانى که ایمان آورده‏ اید! هر کس از شما، از آیین خود باز گردد، (به خدا زیانى نمى‏رساند خداوند جمعیّتى را مى‏آورد که آنها را دوست دارد و آنان (نیز) او را دوست دارند، در برابر مؤمنان متواضع، و در برابر کافران سرسخت و نیرومندند آنها در راه خدا جهاد مى ‏کنند، و از سرزنش هیچ ملامتگرى هراسى ندارند. این، فضل خداست که به هر کس بخواهد (و شایسته ببیند) مى ‏‌دهد و (فضل) خدا وسیع، و خداوند داناست».

امام حسین اسوه شجاعت و دلاوری:

شاخص ارزشمند شجاعت ودلاوری در سرتاسر زندگی امام حسین (علیه‌ السلام) موج می‌زند و مختص به زمان و دوره‌ی خاصی از زندگی گوهر بار این امام همام نیست. رشادتهای متعددی که در جنگهای مختلف از امام حسین (علیه‌ السلام) نقل شده است همه حاکی از این عنصر ارزشمند در زندگی سید الشهدا(علیه‌ السلام) است.
عبدالله بن قیس از دلاوریهای امام حسین (علیه‌ السلام) در جنگ صفین چنین گزارش کرده است: در نبرد صفین در میان لشکر علی (علیه‌ السلام) و در رکاب آن حضرت بودم . ابوایوب سلمی از فرماندهان معاویه به کمک نیروهای خود بر آب فرات مسلط شده و آن را به روی ما بست. لشکریان علی (علیه‌ السلام)از شدت عطش به آن حضرت شکایت کردند. امیرالمؤمنین (علیه‌ السلام)نیز برای بازپس گیری آب فرات عده ای را فرستاد، اما آنان ناامید برگشتند. مولای متقیان (علیه‌ السلام) از گرفتاری پیش آمده به شدت ناراحت شد. در آن حال امام حسین (علیه‌ السلام)عرضه داشت: «امضی الیه یا ابتاه؟ پدر جان! آیا من برای باز کردن راه آب بروم؟» علی(علیه‌ السلام) فرمود: «پسرم! برو» حضرت سیدالشهداء (علیه‌ السلام) به همراه عده ای به نیروهای دشمن حمله کرده و آنان را از فرات دور ساخته و خیمه‌ اش را در کنار آب برافراشت و عده ای را برای حفاظت از آب گمارد. آنگاه نزد پدر بزرگوارش آمد و پیروزی خویش را مژده داد. امام علی (علیه‌ السلام)از شنیدن بازگشائی راه آب به گریه افتاد. به امام گفته شد: یا علی! این اولین پیروزی است که در این جنگ به برکت حسین(علیه‌ السلام) به دست آمد، چرا گریه می‌ کنید؟! امام فرمود: بلی درست است، اما من به یاد روز عاشورا افتادم که حسینم با لب تشنه به شهادت می‌ رسد. و از شدت ظلم اسب او شیهه می‌ کشد و می‌ گوید: ای وای از دست امتی که فرزند دختر پیامبرشان را کشتند.[6]

خلاصه کلام
خصوصیات و امتیازات ویژه امام حسین (علیه‌ السلام) را به هیچ وجه نمی‌توان نه در این نوشتار و نه در هزاران نوشته‌ دیگر جمع کرد و به آن اشاره کرد. این نوشتار تنها فرصتی بود که به چند ویژگی بارز امام حسین (علیه‌ السلام) در زندگی نورانی شان اشاره کنیم.


پیوندها:
[۱]. مکاتیب الأئمة علیهم السلام، ج‏۳، ص۱۴۳.
[۲]. کامل الزیارات، ص۶۵.
[3]. مهج الدعوات و منهج العبادات، ص157.
[4]. اسرار الشهداء، ص 423.
[5]. ریاض المصائب، ص 33.
[6]. مدینه المعاجز، ج 3، ص 139.


منبع: رهروان ولایت

توسط: اکبری


تاریخ ارسال مطلب: ۱۲:۳۲ - ۱۳۹۸/۶/۲۹
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه