شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸
کد مطلب: ۶۲۶۹

پنج اثر مهم و اساسی عاشورا در جهان مدرن
حماسه عاشورا

پنج اثر مهم و اساسی عاشورا در جهان مدرن

::> ولایت آنلاین، گروه ثقلین <::
به یقین یکی از بزرگ‌ ترین و دردناک‌ ترین حوادث تاریخ بشریت فاجعه کربلاست. چرا که بعد از سالیان اندکی از رحلت بزرگترین پیامبر خدا یعنی رسول اکرم(صلی‌ الله‌ علیه‌ و اله)، گروهی به ظاهر مسلمان برای تحصیل مال بی‌ ارزش و اندک دنیا به بهانه تحصیل رضایت خدا و رفتن به بهشت خون مظلوم ترین و عزیزترین بنده خدا را بر زمین ریختند.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

پنج اثر مهم و اساسی عاشورا در جهان مدرن:

 به یقین یکی از بزرگ‌ ترین و دردناک‌ ترین حوادث تاریخ بشریت فاجعه کربلاست. چرا که بعد از سالیان اندکی از رحلت بزرگترین پیامبر خدا یعنی رسول اکرم(صلی‌ الله‌ علیه‌ و اله)، گروهی به ظاهر مسلمان برای تحصیل مال بی‌ ارزش و اندک دنیا به بهانه تحصیل رضایت خدا و رفتن به بهشت خون مظلوم ترین و عزیزترین بنده خدا را بر زمین ریختند.

 عاشورا در جهان مدرن

مقدمه:
به یقین یکی از بزرگ‌ ترین و دردناک‌ ترین حوادث تاریخ بشریت فاجعه کربلاست. چرا که بعد از  سالیان  اندکی از رحلت بزرگترین پیامبر خدا یعنی رسول اکرم(صلی‌ الله‌ علیه‌ و اله)، گروهی به ظاهر مسلمان برای تحصیل مال بی‌ ارزش و اندک دنیا به بهانه تحصیل رضایت خدا و رفتن به بهشت خون مظلوم ترین و عزیزترین بنده خدا را بر زمین ریختند. و خانواده او را با بی‌ احترامی به اسارت بردند. هر چند گروهی که از درایت و اندیشه کافی برخوردار نیستند، سعی‌ می‌ نمایند با کم اهمیت جلوه دادن این واقعه دردناک آثار و پیامد های آن را به بی‌ ارزش جلوه دهند، ولی با اندک توجه و دقتی در تاریخ  اسلام و فرهنگ‌ های تأثیر گذار از آن به خوبی می‌ توان به نکات ارزشمندی در خصوص آثار و پیامد های عاشورا بدست آورد.

طرح سوال: حادثه عاشورا در طول تاریخ چه آثار و برکاتی را به دنبال داشته است؟

1- بیداری اسلامی:
اولین و مهمترین برکتی که حادثه عاشوا به دنبال داشت بیداری اسلامی در جهان اسلام بود هر چند گروهی در طول تاریخ سعی نمودند با فراموش کردن غدیر وجایگاه رفیع امامت مسیر اصلی نهضت و فرهنگ اصیل اسلامی را دستخوش تباهی قرار دهند،‌ ولی حسین (علیه‌ السلام) با جهاد بزرگی که انجام دادن این گروه به خواب رفته را بیدار و زمینه بسط و توسعه فرهنگ شیعی و ولایی را فراهم نمودند.
بعد از این حادثه جهان اسلام بر غفلت خود در خصوص مرجعیت دینی اهل بیت(علیه‌ السلام) بیشتر آگاه شد، ازاین رو یافتندکه حق با اهل بیت پیامبر اکرم(صلی‌ الله‌ علیه‌ و اله) است. و دولت مخالف ایشان نه تنها به اصول ارزشهای اسلامی پایبند نیستند، بلکه رژیمی سفاک و مستبد است که می‌خواهد جامعه اسلامی را به جاهلیت نخستین برگرداند.[1] از این رو موجی از تنفر علیه دستگاه حکومتی و عاملان آنها ایجاد شد،‌ و زمینه‌ ی قیام‌ های همچون نهضت توابین، قیام حره،‌ و دیگر قیام ها فراهم شد.   

2- ایجاد روح وحدت و همبستگی در بین مسلمانان:
حفظ وحدت و اتحاد در برابر دشمنان اسلام یکی از سفارشات مؤکد آموزه‌ های قرآنی است. کما اینکه خداوند متعال در این خصوص می‌ فرماید: «وَ اعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمیعاً وَ لا تَفَرَّقُوا؛[آل‌ عمران/103] و همگى به ریسمان خدا [قرآن و اسلام، و هر گونه وسیله وحدت‏]، چنگ زنید، و پراکنده نشوید».

استاد حسن ابراهیم حسن، مؤلف کتاب تاریخ اسلام می‌ نویسد:
«کشته شدن حسین(علیه‌ السلام) در تهییج شیعیان و وحدت بخشیدن به آن‌ ها تأثیر بسیاری داشته است. قبل از این رخداد شیعیان پراکنده بودند؛ زیرا شیعه‌ گری یک نظریه محسوب می‌ شد که در دل پیروان خود نفوذ نکرده بود، و هنگامی که حسین کشته شد، شیعه‌ گری با خون آمیخته‌ شد و در اعماق قلوب شیعیان نفوذ کرد و عقیده راسخ آنان گردید». [2]

3- تمایز اسلام راستین از اسلام دروغین
مهمترین اثر قیام کربلا تفکیک اسلام راستین از اسلام دروغین بود. کربلا توطئه سقیفه را آشکار ساخت و غاصبان خلافت پیامبر اکرم(صلی‌ الله‌ علیه‌ و اله) را به جامعه نشان داد و فرق بین خلافت اسلامی و سلطه مورثی را بر مردم آشکار ساخت و توانست بسیاری از مظالمی را که بر خاندان پیامبر رفته بود را بر ملا سازد. در اثر قیام خونین کربلا، ماهیت غیر دینی و استکباری بنی‌ امیه مشخص شد.

4- عظمت یافتن مکتب تشیع:
این قیام شهادت طلبانه نه تنها مورد اعجاب و تحسین مورخان اسلامی قرار داشته است؛‌ بلکه مستشرقان و بعضی اسلام شناسان غیر مسلمان را نیز به تحسین و تعجب وا داشته‌ است.
پرفسور براون می‌ گوید:
«گروه شیعه یا طرفداران علی‌(علیه‌ السلام) به قدر کافی، هیجان و از خود گذشتگی نداشتند، اما پس از رخداد عاشورا کار دگرگون شد زمین کربلا که به خون فرزند پیامبر آغشته شده بود،... عواطف سست ترین مردم را به هیجان در آورد و روحها را غمگین ساخت چنانکه نسبت به رنج و خطر حتی مرگ بی‌ اعتنا شدند.» [3]

5- نابودی حکومت طاغوتی بنی‌ امیه:
یکی از مهمترین و زیبا ترین آموزه های قرآنی  لزوم دوری، اجتناب و عدم سر سپردگی حکومت طاغوت است. «وَ الَّذینَ اجْتَنَبُوا الطَّاغُوتَ أَنْ یَعْبُدُوها وَ أَنابُوا إِلَى اللَّهِ لَهُمُ الْبُشْرى‏ فَبَشِّرْ عِباد؛[زمر/17] و کسانى که از عبادت طاغوت پرهیز کردند و به سوى خداوند بازگشتند، بشارت از آن آنهاست پس بندگان مرا بشارت ده».‌ امام حسین(علیه‌ السلام) و یاران با وفای ایشان با بهره‌ مندی از آموزه‌ های وحیانی قرآن کریم حاضر به تسلیم در برابر طاغوت زمان خود نشدند از این رو با قیام و مقابله در برابر آن زمینه فروپاشی آن را فراهم نمودند. کما اینکه امام صادق(علیه‌ السلام) در این خصوص می‌ فرماید:

قَالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ ع‏ إِنَّ آلَ أَبِی سُفْیَانَ قَتَلُوا الْحُسَیْنَ بْنَ عَلِیٍّ ع فَنَزَعَ اللَّهُ مُلْکَهُمْ وَ قَتَلَ هِشَامٌ زَیْدَ بْنَ عَلِیٍّ فَنَزَعَ اللَّهُ مُلْکَهُ وَ قَتَلَ الْوَلِیدُ یَحْیَى بْنَ زَیْدٍ فَنَزَعَ اللَّهُ مُلْکَهُ عَلَى قَتْلِ ذُرِّیَّةِ رَسُولِ اللَّهِ ص؛[4 ]

محمد بن على حلبى، از امام صادق علیه السّلام روایت کرده است که فرمود: خاندان ابوسفیان، حسین بن على علیه السّلام را کشتند، و خداوند قدرت (و حکومت) را از آنان گرفت؛ و هشام، زید بن على علیه السّلام (پسر امام زین العابدین علیه السّلام) را کشت، پس خداوند (حکومت) او را نیز بر انداخت؛ و ولید، یحیى بن زید را کشت، و خداوند او را به خاطر کشتن فرزند رسول خدا صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم نابود کرد.»

نکته‌ها و پیامها:
1- بر خلاف تصور بعضی افراد غیر اندیشمند، فرهنگ و واقعه عاشورا نهضتی اثر بخش است که در طول تاریخ زمینه‌ ساز پیدایش آثار و برکات فراوانی بوده است.
2- حادثه عاشورا را نباید صرفاً یک واقعه تاریخی که مصرف آن به اتمام رسیده دانست بلکه واقعه عاشورا همچون جریان زنده، موجب حرکت‌ و نهضت‌ های جوشانی در طول تاریخ بوده است.
3- بسیاری از نهضت ها و حرکت های انقلابی و ارزشی، سر مشق خود را اسطوره‌ های کربلا قرار داده‌ اند و در منش سیاسی اجتماعی خود به این اولیایی الهی اقتدا نموده‌ اند.


پیوندها:
[1]. ثوره الحسین، محمد مهدی شمس الدین، ص256.
[2]. تاریخ اسلام، حسن ابراهیم حسن، ج1، ص399.
[3]. تاریخ سیاسی اسلام، حسن ابراهیم حسن، ترجمه ابو القاسم پاینده، ج1، ص 3652.
[4]. ثواب الأعمال و عقاب الأعمال، ص220.


منبع: پیامدهای‌ عاشورا، مرکز تحقیقات اسلامی نمایندگی ولی فقیه‌ در سپاه، گرد آورنده سید ابوالفضل اردکانی.


توسط: اکبری


تاریخ ارسال مطلب: ۱۵:۲۹ - ۱۳۹۸/۶/۲۹
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه