جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸
کد مطلب: ۶۲۴۸

نحوه استفاده از امام غائب چگونه است؟
مهدویت

نحوه استفاده از امام غائب چگونه است؟

::> ولایت آنلاین، گروه عقاید <::
نفس وجود حضرت مهدی علیه السلام به عنوان واسطه فیض الهی برای عموم مردم فایده دارد و اگر او نمی بود زمین مضطرب می شد، زیرا خداوند متعال برخی از بلاها را به جهت وجود حضرت حجت علیه السلام از اهل زمین بر می دارد.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

نحوه استفاده از امام غائب چگونه است؟

در عصر امام زمان عج الله عموم مردم و علی الخصوص شیعیان حضرت می توانند از او بهره هایی داشته باشند؛
1 - نفس وجود حضرت مهدی علیه السلام به عنوان واسطه فیض الهی برای عموم مردم فایده دارد و اگر او نمی بود زمین مضطرب می شد، زیرا خداوند متعال برخی از بلاها را به جهت وجود حضرت حجت علیه السلام از اهل زمین بر می دارد.
2 - شیعیان حضرت مهدی علیه السلام چه بخواهند یا نخواهند مورد توجه خاص و ویژه آن حضرت قرار دارند، همانگونه که در توقیعشان به شیخ مفید رحمه الله فرمودند:
ما هرگز شیعیان خود را فراموش نمی کنیم و گرنه دشمنان آنان را نابود می  کردند.
3 - برای بهره برداری ویژه و خاص از فیوضات الهی که سمت واسطه گری در این جهت را دارند می توان با توسل به آن حضرت از راه دور و نزدیک از او بهرمند شد.

علت تأخیر فرج حضرت مهدی علیه السلام چیست؟

علت تأخیر فرج آقا و مولای ما امام زمان عج الله به خود انسان ها باز می گردد، زیرا تشکیل حکومت عدل و توحیدی در سطح جهان، عمدتا احتیاج به شرایط و آمادگی های لازم از طرف خود مردم دارد، امام زمان عج الله در توقیعی که به شیخ مفید رحمه الله می فرستد می فرماید: اگر شیعیان ما -که خدواند توفیق طاعشتان دهد -در راه ایفای پیمانی که بر دوش دارند، همدل می شدند، میمنت ملاقات ما از ایشان به تأخیر نمی افتاد، و سعادت دیدار ما زودتر نصیب آنها می گشت، دیداری بر مبنای شناختی راستین صداقتی از آنان نسبت به ما. علت مخفی شدن ما از آنها چیزی نیست جز آنچه که از کردار آنها به ما می رسد و ما توقع انجام این کارها را از آنها نداریم. احتجاج، ج 2، ص 315

مومنین چه تکالیفی در عصر غیبت نسبت به امام زمان دارند؟

در مورد حضرت مهدی علیه السلام و موقعیت او، شیعیان آن حضرت هر یک وظایف سنگینی بر عهده دارند، اینک به برخی از آنها اشاره می کنیم:
1 - ایمان به حتمی بودن خروج مهدی علیه السلام
در روایات اهل سنت می خوانیم که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: «هر کس منکر خروج مهدی شود به آنچه بر محمد صلی الله علیه و آله نازل شده کفر ورزیده است.» فرائد السمطین، ج 2، ص 333، ح 585 و … 
2 - صبوری و تمسک به دین حق در فتنه ها 
امام صادق علیه السلام فرمودند: «خوشا به حال کسی که در غیبت قائم ما متمسک به امر ما شده و قلب او بعد از هدایت منحرف نشود…» کمال الدین، ص 358.
3 - تمسک به ولایت امام غائب
امام باقر علیه السلام از رسول خدا نقل کرده که فرمود: «خوشا به حال کسی که قائم اهل بیت مرا درک کند و در غیبت او قبل از قیامش به او اقتدا کند و …» .
4 - طلب معرفت امام زمان عج الله از خداوند متعال
کلینی رحمه الله علیه به سند خود از ابو بصیر نقل کرده که امام باقر علیه السلام به من فرمود: «آیا امامت را شناخته ای؟ عرض کردم: آری به خدا سوگند قبل از آنکه از کوفه خارج شوم. فرمود: بس است تو را در این هنگام.» 
5 - تجدید بیعت و ثبات بر اطاعت 
در دعای عهد ار امام صادق علیه السلام می خوانیم: «بار خدایا همانا من برای او [حضرت مهدی] در این روزم عهد و پیمان و بیعتی را در گردنم تجدید می کنم، بیعتی که از آن باز نگشته و هرگز آن را زایل نمی سازم. بار خدایا! مرا از یاران و کمک کاران و مدافغین از آن حضرت قرار بده…» در این دعا سخن از تجدید عهد با امام خود در هر روز است. 
6 - مقابله با شبهات و اشکالات 
امام صادق علیه السلام در حدیثی فرمود: «خود را از شک و تردید دور کنید و از شک ها بپرهیزید، شما بر حذر داده شدید پس حذر کنید، و من توفیق و ارشاد شما را از خداوند خواستارم.»
7 - کمک و یاری برادران مؤمن
امام صادق علیه السلام در حدیثی جمله (وعملو الصالحات) در سوره «العصر» را بر مواسات و هم یاری برادران دینی منطبق ساخته اند.
در تفسیر امام عسکری علیه السلام آمده است: «هر کس متکفل یتیمی برای ما شود که محنت استتار ما او را وامانده کرده و از علوم ما که به دستش رسیده او را سر شار کند تا اینکه ارشاد شده و هدایت یابد، خداوند متعال در حق او می فرماید: ای بنده کریم که یاری کننده ای! من از او در این کرم اولی ترم، ای ملائکه من برای او در بهشت به هر حرفی که تعلیم داده یک میلیون قصر دهید…» . تفسیر منسوب به امام عسکری علیه السلام، ص 342؛ بحار الانوار، ج 2، ص 4، ح 5.
8 - فریب نخوردن از مدعیان دروغین مهدویت
امام صادق علیه السلام فرمود: «… و به طور حتم دوازده پرچم و دعوت مشتبه بر پا خواهد شد که از همدیگر تشخیص داده نمی شود…» کمال الدین، ص 347؛ بحار الانوار، ج 52، ص 281، ح 9. 
9 - اجتناب از جزع
کلینی رحمه الله علیه به سندش از امام صادق علیه السلام نقل کرده که فرمود: «همانا مردم به جهت عجله کردن در این امر هلاک شدند، خداوند به خاطر عجله بندگان عجله نخواهد کرد، زیرا برای این امر نهایتی است…». کافی، ج 1، ص 369، ح 7.
11 - وقت معین نکردن برای ظهور
امام صادق علیه السلام فرمود: «… همانا ما اهل بیت وقت معین نمی کنیم…»
12 - دوست داشتن حضرت علیه السلام
در روایات فراوانی به دوستی اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام و از آن جمله حضرت مهدی علیه السلام سفارش شده است، و این به نوبه خود می تواند در جلب توجه مردم به حضرت و پیروی از دستورات او و دیگر امامان تأثیر بسزایی داشته باشد.

دعا برای تعجیل فرج چه تاثیری در فرج شیعیان دارد؟

امام زمان در جواب سوال های اسحاق بن یعقوب می نویسد: برای شتاب در گشایش حقیقی و کامل، بسیار دعا کنید؛ همانا فرج شما در آن است. کمال الدین، ج 2، ص 485،ح 4. 
می دانیم که فرج و گشایش شیعیان از تمام گرفتاری ها و فتنه ها در سایه ظهور حضرت مهدی علیه السلام محقق می گردد، و تا زمانی که حضرت در غیبت به سر می برد شیعه تحت فشار و ظلم و تعدی حاکمان ظلم و جور است.
از این حدیث استفاده می شود که زمان ظهور حضرت مهدی علیه السلام متعلق «بداء» واقع می شود یعنی قابل تقدیم و تأخیر است، و یکی از عوامل تعجیل در فرج آن حضرت علیه السلام دعا است. می دانیم که دعا بدون درخواست قلبی و زمینه سازی برای تحقق آن، مؤثر نخواهد بود. انسان باید با زبان و قلب بطلبد، و در عمل هم زمینه ساز خواسته خود باشد.

وظیفه ما برای نزدیک شدن ظهور چیست؟

ظهور امام زمان عج الله وابسته به شرایط و مصالح خاصی است، ولی آنچه که مربوط به شیعیان حضرت می شود این است که؛
اولا: خود را اصلاح نموده و با شرایط حکومت و عصر ظهور حضرت وفق دهیم.
ثانیا: در جامعه، برای ظهور حضرت زمینه سازی کنیم و در صدد اصلاح مردم در حد توان خود بر آییم تا شرایط فراهم شود و به دست توانای حضرت موانع کلی بر طرف شده و شرایط اساسی برای حکومت عدل جهانی ایجاد گردد. لذا فرموده اند: «منتظران مصلح خود افرادی صالحند». 
ثالثا: هرگز دعا و استغاثه به درگاه الهی را فراموش نکنیم که در ظهور حضرت -مطابق روایات -تأثیر به سزای دارد. 

صدقه دادن به جهت سلامتی امام زمان عج الله چه حکمی دارد؟

اصل صدقه دادن دارای ارزش و ثواب بسیاری است و می تواند بلاهای زیادی را از انسان دور کند. اگر انسان از طرف امام زمان عج الله و به وکالت از آن حضرت علیه السلام صدقه دهد، هم برای انسان و هم برای حضرت مؤثر است.
زیرا که هدیه به مؤمن، آن هم بالاترین مؤمن روی زمین ثواب دارد.
همچنین موجب می شود که خداوند به او برکات بیشتری دهد و بر عنایاتش بیفزاید، و موجب دفع بلا از وجود حضرت می گردد، در مورد دعا برای سلامتی امام زمان عج الله نیز همین جواب را خواهیم داد.


منبع: پرسش و پاسخ پیرامون امام زمان عج الله
از استاد علی اصغر رضوانی


نویسنده کبری شعبانی


تاریخ ارسال مطلب: ۲۰:۴۷ - ۱۳۹۸/۶/۱
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه